Magie

Já milovala dušičky od mala

O svém dušičkovém dni, na který se vždycky těší, nám napsala čtenářka s nickem TTT. My jí děkujeme nejen za příspěvek, ale i za to, že myslí na opuštěné hroby a zapaluje na nich svíčky

Já milovala dušičky od mala. Bydleli jsme naproti hřbitovu a tak jsme to měly se sestrou kousek. Večer, když už zhasly lampy a na studených náhrobních deskách tančily jen plamínky svíček jsme chodily mezi hroby. Když jsme našli někde bohatě rozžatý hrob a pár svíček sfouklých, vzaly jsme je, zapálily a pokládaly je na ty, kam už nikdo nejezdil, nikdo se nestaral. Přišlo mi fér, že alespoň tenhle jeden den v roce se rozzáří i hroby pokryté travou, zapomenuté a opuštěné. Každý hrob má svůj příběh a ten plamínek ve tmě je jeho tichým vypravěčem, posluchačem i pointou příběhu. Já to tak mám.

Trochu jsem povyrostla. Už nebydlím u hřbitova a místo cizích přibývá světýlek na hrobech rodinných. Končí sranda. Jenomže se mi příči nakoupit ta košťata se svíčkami na tržnici, vystát frontu na kulaté chryzantémy a pak druhou v mraze před branou hřbitova, až se vejdu dovnitř. Ne, nepotřebuji estrádu v podobě podnapilých koledníků v kostýmech z béčkového hororu. Přeci jen asi nebudu vzpomínat na dědečka, když se mi pod okny motá chlápek se zaseknutou sekerou v lebce a polozetlelá zombie s mobilem v ruce.

Jako ve všem, jdeme na to posvém. Mamka je zahradnice a tak mi vždycky dělá na dušičky věnečky nebo kytice, abych se vyhnula těm z tržnice, co vázaly babky jako přivýdělek k důchodu. Pevně věřím, že o vkus přišly spolu se sluchem. Výjimka potvrzuje pravidlo, protože když jsem jednou dceři u jedné takové vysvětlila, proč ho nekoupíme, málem mě babka trefila jedním obzvlášť voskovým věncem ze smrčí a karafiátů.

A jako se vším fajnovým, počkáme, až budou děti ve škole či školce. Jezdíme především do Chrudimi. Je to manželova přízeň, takže položíme věnce a nechám manžela v klidu u hrobu zavzpomínat. Já se mezitím věnuji rozsvěcení těch zapadlých hrobečků při hřbitovní zdi a těch s polovičními náhrobky, bílými andílky a dětskými jmény. A aby to nebylo jenom o tom, co už je pryč, máme svou novou tradici.

Protože na hřbitov jezdíme dopoledne, je akorát čas na oběd. Máme svou uplně nenápadnou útulnou ale naprosto jedinečnou restauraci. Naprosto stylově na ní neupozorňuje žádný velký neon, jen malá kovová cedulka vedle dveří. Slavili jsme tam svatbu..od té doby je "naše". Není to tak jen výborný oběd a vzpomínky na zesnulé, ale i připomínka důležitého milníku našeho života.

A víte co? Docela se už těším. Nejen na  hroby...patří k tomu, ale na celý ten den, protože je takový, jaký jsme si ho udělali.

TTT

To je opravdu milá tradice

Jak prožíváte Dušičky vy, milé ženy-in? Těšíte se na ně jako čtenářka TTT, nebo jsou pro vás spíš nutným zlem? Máte ráda Dušičky, nebo je nemusíte? Dnešní téma ještě nekončí, rádi přivítáme vás příspěvek na adrese:

redakce@zena-in.cz

 

   
25.10.2010 - Magie - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [5] Nestyda [*]

  ToraToraTora — #4 dobrou noc a krásné sny... pozor na nožky visící dolu z postele. Slyšela jsem, že se zase vyskytuje Nohochyt s ledovými prackami Sml57 Ty jo, straším a sama pak budu zírat do tmy zachumlaná až po uši Sml52

  superkarma: 0 25.10.2010, 20:25:36
 2. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Nestyda — #3 Sml54 díky a dobrou:)

  1. na komentář reaguje Nestyda — #5
  superkarma: 0 25.10.2010, 20:16:57
 3. [3] Nestyda [*]

  Čichám, čichám mezi články a KONEČNĚ jsem začenichala správným směrem.

  KRÁSNÝ, NÁDHERNÝ, ÚŽASNÝ a zase jsem se chechtala jako pitomá, proto Tě miluju, dar rozesmát a dovolit nám povznést se nad tíhou dušičkového tématu. 

  Jsi zvláštní a jedinečná a dovedeš to krásně napsat.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 0 25.10.2010, 18:49:00
 4. avatar
  [2] enka1 [*]

  Sml67Ty jsi hodná holkaSml22

  superkarma: 0 25.10.2010, 14:45:47
 5. avatar
  [1] mio [*]

  Sml16Sml67

  superkarma: 0 25.10.2010, 14:38:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme