Domácnost

Já mám zase praktiky slovenského dědka

 

Zdravím redakci a Ženy-in!

Protipólem babských rad bývaly pro mě ještě účinnější názorné praktiky mého slovenského dědka (tátova otce). Každé ráno si dal jedno malé štamprle domácí slivovice a celý den si na nic nestěžoval. V žádném případě nebyl alkoholik. Do hospody nechodil a celý život se věnoval jenom bohulibým činnostem.

Kromě velkého hospodářství, které zaměstnalo celou rodinu, utíkal ke svojí zálibě - včelaření. Med a slivovice byly trumfy, kterými vyháněli moji prarodiče nemoci z domu i bez lékařů. Když můj táta vyrostl a odešel studovat daleko od domova, dali mu rodiče na cestu místo koláčů v šátku med, slivovici a zkušenosti, které získal hlavně od babky, s níž jako malý sdílel ve vesnické usedlosti jeden pokojík. Do života mu dala radu, aby se učil očima, neboť to prý je jediná zkušenost, která se nikdy nezapomene. Když se táta postavil na vlastní nohy, což si samozřejmě pamatuji z vyprávění, rady báb a dědů nikdy nezatratil. Kdykoliv jsme šly na vycházku, měl tendence nasbírat bylinky na čaje nebo léčivé koupele, až někomu z rodiny bude ouvej.

Když se moje máma jednou vrátila po těžké operaci z nemocnice domů v zoufalém stavu, léčil ji koupelemi z řebříčku a přesličky. Co nedokázali v nemocnici za pomocí chemie, dokázal během týdne svými bylinkami. Nedal se ničím odradit, neboť pevně věřil ve všechno, co dělá. I když hned z postele nevyskočila, seděla mezi námi. K uzdravení pak už byly takové léky jako smích, léčivé čaje s medem a na zdraví štamprle domácí slivovičky pro každého. Když jsem dělala jakékoliv zkoušky a měla jako většina smrtelníků nervy s úpornými bolestmi břicha, vyřešil to táta jedním štamprlátkem. On, zapřisáhlý abstinent, mně dal do ruky slivovici, ať se napiju, a bude lépe. A bylo.

O jeho šalamounském léku se dozvěděli i někteří jeho kolegové z práce, kteří si s alkoholem tykali. Mnohdy za ním přišli s tím, že je bolí v krku, mají chřipku či jaký ďábel se jim usadil v těle. Prosili ho o dobrou domácí. Zaplatí si ji, jenom aby jim dal. Můj táta je nejen chytrý chlap, ale každého prokoukne. I když mnohdy věděl, že ten či onen nemluví pravdu, řekl: „Má-li ti sloužit jako lék, nechci za ni nic!" V kruhu rodiny poznamenal: A když lhal, je to zase jenom jeho věc. Já to nebudu, komu z ní bude špatně."

Můj táta, který nechodí k lékaři, má na mnoho nemocí jeden dobrý lék. Pomáhá nejvíce v chřipkovém období, ale i když bolí tělo a přijdou horečky. Do horkého šálku se nalejou dvě štamprlata domácí slivovice, přidají se tři polévkové lžíce nejlépe též domácího medu, vše se zamíchá a horké vypije. Poté zmizí do postele a ráno o ničem neví. Pochopitelně žádná neschopenka, a znovu tradá do práce. Říká, že med a slivovice jsou  zázračný všelék. A také mi dnes a denně připomíná, abych se učila očima. Jednou vidět je prý mnohem víc než celé dny žít s hlavou v oblacích.

Bajinka


Milá Bajinko,
děkuji za pěkný příspěvek a moudré rady zděděné po moudrém dědovi. Jen ta domácí slivovice je poněkud nedostatkové zboží.

   
18.06.2007 - Dům a byt - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [10] tornado-lou [*]

  Starenka Oggova leci kazdou nemoc lahvi cehokoliv, co mate nejradsi. kdyz uz vam ma byt spatne, tak si to mate aspon uzit!

  superkarma: 0 18.06.2007, 15:26:33
 2. avatar
  [7] tyrkys [*]

  Amálie: jasně . Já si ten recept také upravila tak, že med přidávám až nakonec, když to trochu vychladne.

  superkarma: 0 18.06.2007, 12:41:25
 3. [6] Yvaine [*]

  Moji příbuzní generace babičky, pababičky a pradále sázeli na slivovičku taky. Ale dejte si na lačno panáka a sedněte do auta...to asi né, že jo

  superkarma: 0 18.06.2007, 12:41:00
 4. avatar
  [5] Amálie [*]

  Domácí med by měl správně přijít do styku s maximálně 40 stupni Celsia. Někde se uvádí i 60, ale enzymy a další látky v medu obsažené už tuhle teplotu většinou nepřežijí. Výjimkou je kupovaný med, tam už není co zkazit ani bodem varu.

  superkarma: 0 18.06.2007, 12:38:30
 5. avatar
  [4] Japina [*]

  Bajinka: podobný recept proti všem neduhům měla i moje babi - dožila s v dobré kondici 90 a každé ráno nalačno vypila štamprli slivovice, snědla lžičku medu a jeden ořech. Vždycky říkala, že se na tu štamprli tak těší, že aspoň ví, proč vylézt každé ráno z postele

  superkarma: 0 18.06.2007, 12:26:09
 6. avatar
  [3] arjev [*]

  tyrkys: a člověk je v jiném světě

  superkarma: 0 18.06.2007, 11:52:50
 7. avatar
  [2] arjev [*]

  Nejlepší druh léku z domácí slivovice je trnkovice a žádná napodobenina.Trnkovice musí mít 51-52°

  superkarma: 0 18.06.2007, 11:52:04
 8. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Můj táta mi poradil na chřipku následující: slivovice, med a zázvor, zalít vroucí vodou a co nejteplejší vypít. Je to strašně dobré a pomáhá (no, minimálně se po tom člověk cítí tak nějak povzneseně ).

  superkarma: 0 18.06.2007, 11:50:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme