Rodina

Já jako psycholog jsem jen „kanál“, říká Mgr. Radana Rovena Štěpánková

Rozhovor s psychologem jsem ještě nikdy nevedla. Ani soukromě, ani z pozice redaktorky. A tak mě zajímalo, jaké to je popovídat si s člověkem, který mi vidí do duše. Měla jsem trochu trému, ale ta se rozplynula ve chvíli, kdy se mi otevřely dveře ordinace s krásným názvem Rovena - Péče o duši a vztahy.

mPsycholog-psychoterapeut Mgr. Radana Rovena Štěpánková se často vyjadřuje pod mými vztahovými články. A tak je logické, že jsem se s ní chtěla blíže poznat. Domluvila jsem si s ní rozhovor v její pražské ordinaci. Sídlí ve vinohradském činžáku, až pod nebem. Jak symbolické. Když jsem zaklepala na dveře, přišla mi otevřít sympatická blondýnka a požádala mě o malé strpení. Schůzka s klientem se trochu protáhla. Aby mé čekání zpříjemnila, dala mi do ruky svou knihu. Milostné hledání, nacházení a ztrácení. Základy psychologie vztahu, doprovázené obrazovými fotografiemi Dalibora Konopáče. Se zájmem jsem se ponořila do stránek a nevnímala čas. Až se otevřely dveře a mohla jsem vstoupit do „léčebny duší“.

Ještě jsem nikdy nebyla v ordinaci psychologa, vidím, že tady máte i lehátko. Ta barva stěn je záměrná?
Záměrná, růžovo fialová je taková moje barvička (ukazuje na šátek ve stejném odstínu, který má na krku). Když jsem si zařizovala tuto ordinaci, první, co jsem si koupila, byl nábytek, a když jsem přemýšlela o barvě interiéru, požádala jsem svou kamarádku, která má cit pro design, aby mi poradila. Navrhla růžovo fialovou, což se mi líbilo. Barva fialová je provokativní, je složena z klidné barvy modré a aktivní červené a spojuje je v jednotu. Barva erotiky i duchovna, barva srdce i transcendentna.

Tahle barva je taková mystická. Vy k tomu máte hodně blízko, že?
Je to barva erotiky i duchovna, barva srdce i transcendentna - obojí patří k životu člověka.
A ještě by tu měly být ty obrazy z mé knihy.

Máte pravdu, ty by se sem hodily... Každý Američan má svého psychoanalytika, to znám z filmů Woody Allena, ale jak je to u nás? Mám pocit, že dřív se lidé za své problémy styděli a návštěvu psychologa spíš tajili.
Stále je to trochu skrývané a ne každý to mezi svými přáteli řekne. Ale protože pracuji v Praze i v Nymburce, mám srovnání. Mám pocit, že v Praze jsou lidi k návštěvám psychologa o něco otevřenější a snadněji to přiznávají svým přátelům.

To bude asi tím, že v Praze je větší anonymita.
To také, ale jezdí ke mně i lidé ze širšího okolí Prahy a klidně se s tím pochlubí i mezi kamarády.

Takže to spíš patří k dobrému tónu?
V Praze určitě ano, kdežto v menších městech se k tomu lidé teprve dopracovávají. Často si to ještě nechávají pro sebe.

V jaké fázi k vám lidé chodí? Když už si neví rady, nebo mají „lehkou“ depku a jdou k vám spíš z preventivních důvodů?
V tom je taky rozdíl. Nejčastěji lidé přicházejí ne za pět minut dvanáct, ale ve dvanáct pět. Zase bych to srovnala, Praha a menší město. Třeba ve zmíněném Nymburce přicházejí lidé v 95%, když už si neví rady, v Praze v 80%. V Praze se stává častěji, že lidé přicházejí pro lepší pocit ze života, pro osobní rozvo, a když problém je již obřích rozměrů.

Vy jste vlastně pro lidi zpovědníkem, vrbou. Co děláte s tím (s prominutím) „sajrajtem“, který na vás vyklopí?
(Udělala výmluvné gesto směrem zevnitř nahoru, které jsem pochopila.) Já jako psycholog jsem jen „kanál“. To nevím, jak to tam chcete napsat. (smích)

To je hezké, takhle to nazvat. Ale teď vážně: Musíte vyslechnout spoustu trápení. Není to pro vás těžké?
Naštěstí jsem se narodila s docela dobrým základem. Umím se od toho oprostit. Během studia jsem tuto vlastnost ještě prohlubovala. Naučila jsem se být nápomocná, ale nepřebírat zodpovědnost za život druhého.

A jak se tedy „očišťujete“?
Pro mě je důležité, že jsem pouze ten „transformační kanál“, kterým to projde, ale neuvízne. K tomu určitě byly nápomocny i meditace jako vnitřní cesta k harmonii.

To souvisí s mojí další otázkou - každý člověk nemůže být psycholog? Na to musí být speciální nátura?
Má přirozená skromnost mi brání na to odpovídat. (smích)

Jen povídejte.
Na začátku to u mě byla touha poznat podstatu života, podstatu lidí a porozumět tomu. Je důležité jít za tím poznáním do hloubky a nezůstat na povrchu. A pak schopnost být nápomocen. Psychologie je služba druhému na jeho cestě k sobě samému, ale musíte nejprve a stále pracovat i na sobě. Z mého pohledu by cílem práce psychologa mělo být dělat svět krásnějším, láskyplnějším.

A s čím k vám chodí lidé nejčastěji?
(Zamyslí se) Vztahy. Člověk se může trápit svými úzkostmi, ale i za tím většinou stojí vztahy. Když to úplně zjednodušíme, tak je to touha být milován. Pocit, že nejsem milován a že jsem sám, je pro člověka frustrující, a od toho se odvíjí mnoho dalších traumat, se kterými si člověk neví rady. Vyrovnat se se svojí samotou není jednoduché a psycholog může hodně pomoci.

Už jste se vy sama ocitla v situaci, že jste potřebovala psychologa?
To je zvláštní otázka. Když studujete na psychologa, absolvujete spoustu setkání s psychology, psychoterapeuty, pohybuje se v určitém oboru, procházíte sebezkušenostními výcviky. Je to psychologická příprava. To je jedna věc. A druhá je ta, že nezastávám názor, že by si člověk musel pomoci sám. Sice to vždycky musí vnitřně uchopit sám, ale k tomu potřebuje inspiraci a „nakopnutí“ od druhých. Z toho je tedy jasné, že spolupráce s moudrými lidmi pro mne byla důležitá. Taky si pamatuju na situaci, když jsem byla hodně ubrečená, dívala se na svůj obraz do zrcadla a poradila si, abych dělala to, co bych poradila klientům. A tak jsem začala činit a postupně se dala do kupy - kupodivu to fungovalo. :)

Vy tady asi nemůžete hovořit o svých případech...
Anonymně můžu.

Setkala jste se s případem, kdy jste si nevěděla rady?
Takové věci se dějí, psycholog není ani vševěd, ani všemocný. Stává se to v případech, že člověku něco poradím, a on to ignoruje. Nebo neřekne úplně všechno, zatají něco, co by mohlo být klíčem k řešení jeho případu.

Dostáváte se do situace, kdy si řeknete: „Tenhle člověk nepotřebuje psychologa, ale spíš psychiatra“?
Když přijde nervově zhroucený člověk a má problémy fungovat v běžném životě, tak je potřeba kombinovat antidepresiva s psychoterapeutickou péčí.

Mám pocit, že je kolem nás hodně negace. Když si otevřete noviny, pustíte televizi, rádio, jdou první na přetřes negativní zprávy.
To je klasická novinářská otázka, „vejce nebo slepice“, tedy jsou sdělovací prostředky takové, jaké je chceme mít, nebo jsou lidé takoví, jak je vychovávají sdělovací prostředky? Ano, uvítala bych, kdyby média byla nositeli morálních hodnot a poukazovala třeba i na osobní statečnost, pracovitost, poctivost a jiné ctnosti, které by mohly inspirovat ostatní.

Proč vlastně lidi přitahují „černé kroniky“? Je v tom nějaký hyenismus, nebo nás uspokojuje pocit, že je na tom někdo hůř než my?
Je v nás nějaký destruktivní pud. Freud říká, že v sobě máme touhu po slasti, ale i touhu po smrti, a to je ta destrukce. S touto touhou bychom se ale měli umět vyrovnat, umět ji přijmout, protože vše nějak zaniká. I Fénix také musí nejdříve zemřít, aby mohl vzlétnout. Takže umět umírat, v takovém tom buddhistickém slova smyslu. Ale protože s tím lidé neumí pracovat, sledují například sebevraždu Ivety B., a skrze to si ten princip vlastně odžívají.

Řekněte mi, proč se v Česku lidé málo usmívají?
Mám dojem, že Češi věnují moc času práci. A ta práce je vykonávaná proto, aby udrželi střechu nad hlavou a základní živobytí. Podmínky od zaměstnavatelů jsou nastaveny hodně vysoko. Lidé jsou obecně málo odpočatí, hodně pracují, málo spí, takže hůře zvládají stresové situace. Přijde mi, že naše společnost má spánkový deficit. Připadá mi, že jsme tu vlastně novodobí otroci. A je to také způsobeno, řekla bych, výchovou ke tvrdému individualismu, ztratila se hesla: „přej a bude ti přáno“, „s poctivostí nejdál dojdeš“, „pravda a láska...“. Tahle morální kréda se z veřejného „masírování“ ztratila. Potkávám klienty, kteří mi říkají, že s těmito hodnotami v tomto světě neumějí žít.
Ale na závěr budu optimista. Říkám, že pro mě neznamená „poctivej, zároveň blbej“. Jsem přesvědčena o tom, že když budeme mít osobní sílu a budeme jednat čestně a přímo, najdeme mnohde uplatnění. Vidím, že obroda společnosti je možná pouze přes obrodu jednotlivce!

A co prevence duševního zdraví? Existuje?
No jasně, to je přesně to, o čem se bavíme, udržovat dobrý vztah k sobě, k okolí, naučit se dívat do svého nitra, naučit se zacházet se svým srdcem. To je ostatně nejčastější téma, se kterým pracuji, lidé jsou zranění ve svých srdcích, ve své touze po lásce.

To je krásný závěr, moc děkuji za rozhovor.

Musím říct, že jsem se moc dobře bavila. Občas se naše role vyměnily a Radana Rovena Štěpánková se ptala mě. Je přece psycholog. A také velmi sympatická dáma se smyslem pro humor a úžasnou pozitivní energií. Už jen setkání s ní je báječná terapeutická péče.

m

Na rozloučenou mi dala svou knihu s věnováním, čehož si velmi považuji.

Více o knize ZDE

Více o Mgr. Radaně Roveně Štěpánkové se dočtete ZDE

   
20.11.2014 - Rodina - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [24] Rovena1970 [*]

  Milé diskutující dámy, děkuji všem za pozornost. Mnohé poznámky mne mrzí, protože mám pocit, že jsem k nim přišla jako slepý k houslím. Dovolím si reagovat pouze na poslední příspěvek ženy, která má kamaráda psychologa, který záměrně neléčí, ale zneužívá psychologických znalostí a lidi komerčně zneužívá. Ano, někteří to dělají. Někteří na sobě vytvářejí závislé klienty. Já mohu s čistým svědomým říci, že jsem to nedělala nikdy ani v dobách životně náročných. Od mládí jsem v sobě měla úctu k člověku a byla jsem vedena k tomu, že manipulovat s lidmi za osobním prospěchem je zlé. Vím, že k lásce patří svoboda. Jsem ráda, že jsem si vybrala takovou cestu. Přeji všem nalézání na své cestě těch pravých inspirativních lidí.

  superkarma: 0 23.11.2014, 22:58:31
 2. [23] Karo Líná [*]

  Jelikož s jedním psychologem kamarádím a vím od něj spoustu věcí o tom, jak to na těchto sezeních chodí, aby se klienti vraceli a platili, tak taky vím, že bych k žádnému psychologovi nikdy nešla, protože moje peníze jsou těžce vydělané a za nesmysly si je nemůžu dovolit vyhazovat Sml57Sml30

  superkarma: 0 20.11.2014, 19:55:38
 3. avatar
  [22] Léthé [*]

  gerda — #20díky za info. Sml58

  superkarma: 0 20.11.2014, 17:03:37
 4. avatar
  [21] Suzanne [*]

  To jsem netušila, jak taková odlehčená formulace dokáže popudit Sml2 Inu, asi jo. Paní psycholožka je mi sympatická. Necítím z toho žádné čárymáry, s některými věcmi nesouhlasím, ale jiné zase hluboce chápu, neboť jsem si jimi prošla.

  superkarma: 2 20.11.2014, 17:03:13
 5. avatar
  [20] gerda [*]

  Léthé — #19ano, pomohlo a výrazně.Sml67 Byla jsem už v tom stadiu, že mě dlaň šíleně brněla každou chvilku a ránopo procitnutí jsem měla pocit, že mám dlaň jak nafouknutou gumovou rukavici - ne opticky, jen pocitově. A mravenčení jako hrom. Pár minut jsem rukou třepala, abych se toho pocitu zbavila. Po zákroku to zmizelo rázem. Doporučuju nemocnici s hospitalizací, ono, jak to pak přijde k sobě, to hodně bolí a ve špitále to líp ohlídají. Další den je pak převaz a pak se jde domů. A po 10 dnech se tahají stehy. Dobře, že jsem na to šla.

  1. na komentář reaguje Léthé — #22
  superkarma: 0 20.11.2014, 17:00:28
 6. avatar
  [19] Léthé [*]

  gerda — #18To moje zubařka mi nedávno vyplňovala moje zubní kanálky…snad mi je nevyplnila sajrajtemSml30.

  Karpální tunel ? Ajajajjj....a pomohlo to ? Čeká to i moji kámošku.

  1. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 0 20.11.2014, 16:16:08
 7. avatar
  [18] gerda [*]

  stran kanálů jsem pochopila ihned, kanály mají tolik významů...a snad nikdo si nespojí psychologa se stokouSml30 - leda v přeneseném slova smyslu. V těle máme všelijaké technické vymoženosti, třeba i tunel! Já ho byla nechat prorazit, je tomu 3 roky, a byl to ten proslulý tunel - karpální.

  1. na komentář reaguje Léthé — #19
  superkarma: 0 20.11.2014, 16:03:15
 8. avatar
  [17] Léthé [*]

  Dana Haklová — #14máte pravduSml22....kanál znamená maďarsky lžíce Sml37

  A sajrat mi z ní i v uvozovkách jako sajrajt. Což chápu že někdo tak může pojmenovat problémy druhých, ale já ty svoje bych jako sajrajt nenazvala. Spíš bych je nazvala tíhou.

  superkarma: 0 20.11.2014, 15:56:17
 9. [16] slávenka [*]

  *znát se se..Sml16

  superkarma: 0 20.11.2014, 15:43:59
 10. [15] slávenka [*]

  Obdivuji práci paní psycholožky Radany R. Štěpánkové, sama bych tu práci vykonávat nemohla, protože bych si problémy druhých lidí asi dost "připouštěla" k tělu a neměla ten správný nadhled, ale není špatné znát se sympatickou a milou psycholožkouSml58

  superkarma: 0 20.11.2014, 15:42:26
 11. [14] Dana Haklová [*]

  Léthé — #11Možná je slovo "sajrajt" trochu moc, však je také napsáno s prominutím a dáno do uvozovek

  Ale kanál není vůbec myšlen tak, jak ho vy chápete. Slovo kanál přece nesouvisí jenom se splašky, jak jistě, jakožto inteligentní osoby, víte

  1. na komentář reaguje Léthé — #17
  superkarma: 1 20.11.2014, 15:33:30
 12. [13] Rikina [*]

  Léthé — #11 jestli jo, tak určitě ne s podkolenkama Sml57

  superkarma: 0 20.11.2014, 15:14:43
 13. [12] Rikina [*]

  gerda — #7 Sml57 no, Myšák Miki je matematik, pravděpodobně mu slovo "transcendentno" připomíná transcendentní funkce a čísla, což opravdu ani trochu nesouvisí s východními filozofiemi a mimosmyslovým vnímáním, a i když jsem taky přízemní, tak mu to uznám i jako odborný pojem, který by asi nejspíš vyjadřoval něco, co přesahuje hranici zkušenosti konkrétního člověka, a tudíž to ten člověk neumí nějak logicky a selským rozumem uchopit a pojmenovat. Ale to už se pouštím na velmi tenký led, a jelikož nemám ani zdaleka tolik načteno jako Myšák, tak přestanu filozofovat, stejně mě právem sprdne též. Sml32

  superkarma: 0 20.11.2014, 15:11:12
 14. avatar
  [11] Léthé [*]

  Rikina — #10já viděla i ten sajrajt Sml30 Takže samá hovna...mě tak napadlo, mají hajzbáby taky nějakou tu uniformu ? Sml37

  1. na komentář reaguje Rikina — #13
  2. na komentář reaguje Dana Haklová — #14
  superkarma: 0 20.11.2014, 14:56:31
 15. [10] Rikina [*]

  Léthé — #8 Což o kanál - v rozhovoru je zmíněno, že když se klient svěřuje psycholožce se svými problémy, tak na ni "vyklopí sajrajt". Inu, to povzbudí, to by se jeden hnedka rád běžel svěřovat, když ví, jak jest na něj nahlíženo. Sml57 Vznešeně se tomu říká vnitřní cesta k harmonii, a jak člověk zaplatí za sezení a vypadne ze dveří, tak je to sajrajt. Ještě že to víme. Sml24

  1. na komentář reaguje Léthé — #11
  superkarma: 1 20.11.2014, 14:52:26
 16. [9] babcace [*]

  moc obborné na měSml30

  superkarma: 0 20.11.2014, 14:38:28
 17. avatar
  [8] Léthé [*]

  gerda — #7mě stačila ta upoutávka a něco o kanálu, abych to nečetla. A vy jste mě v tom jen utvrdily.Sml30

  Dnes je to tu samé páchnoucí téma....psycholožka jako kanál a bezdomovci. Co bude dál ?

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 0 20.11.2014, 14:36:03
 18. avatar
  [7] gerda [*]

  Rikina — #5no vidíš - a Myšák Miki mě sprdnul za transcendentno. Sml30 Taky seš přízemní jak já, docela mě těší, že v tom jedeš se mnou.Sml24

  1. na komentář reaguje Léthé — #8
  2. na komentář reaguje Rikina — #12
  superkarma: 0 20.11.2014, 14:30:03
 19. avatar
  [6] Léthé [*]

  Pentlička — #4 Sml67....mám stejné zkušenostiSml22

  superkarma: 0 20.11.2014, 14:23:25
 20. [5] Rikina [*]

  Fialovou barvu mám ráda. Ostatně jest to patrno z ikonky. Sml57 Ale nespojuju si ji s transcendentnem, a ani s erotikou a duchovnem, nerada hledám složitosti, kde nejsou. Je to prostě taková pěkná barva. Sml80 Dál - podívala jsem se na stránky paní psycholožky. První poznatek - mediální hvězda televizí, internetů a vůbec tak různě. No, každý kšeft potřebuje reklamu... Druhý poznatek - je to tam samá meditace, rituál, emoční terapie, konstelace... pryč odsud co nejdál. Taky je tam škola štěstí v lásce Sml57 celkový dojem - další šarlatán, co žije z naivity lidí a tváří se, jak jim ohromně pomáhá. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 2 20.11.2014, 11:34:46
 21. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Transcendentno mi nijak nevadí. U psychologa jsme byla mockrát a nic mi to nedalo. Já jsem totiž knihomolka, takže jsem o svém problému nejdřív přečetla x knížek a teprve, když mi to nepomohla, objednala jsem se k psychologovi. A zjistila jsem, že mi řekl totéž, co jsem už měla nastudováno. Nikdo se mnou nedělal žádnou psychoterapii, takže mi vůbec nepomohli. Rozhodla jsem se, že jediný, kdo mi pomůže, jsem zjevně jen já sama a psychology zavrhla.

  1. na komentář reaguje Léthé — #6
  superkarma: 0 20.11.2014, 11:21:06
 22. avatar
  [3] gerda [*]

  Mickey Mouse — #2no jo, to může být pravda, ale co mám se sebou dělat, jestliže mě u psychologa cokoliv odrazuje? Sml80Není to jeho problém, ale můj, to vím.Sml30

  superkarma: 0 20.11.2014, 10:55:11
 23. avatar
  [2] Mickey Mouse [*]

  gerda — #1 Ale to je přece naprosto odborný termín. Běžně v psychologické odborné literatuře používaný.

  To si pod tím nesmíte hned představit nějakou sektu, východní náboženství nebo podvodné léčitele.

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 1 20.11.2014, 10:50:43
 24. avatar
  [1] gerda [*]

  nechce se mi to číst, zahlédla jsem slovo transcendentno, a to mi stačilo. Odborníkovi, který používá tyto výrazy, bych se nebyla schopna svěřit.Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #2
  superkarma: 0 20.11.2014, 07:36:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme