Zdeněk Jahoda, majitel české firmy Emco, která vyrábí cereální výrobky, pochází ze tří dětí, stejně jako oba jeho rodiče. Bratr a sestra mají také tři děti a on sám je otcem třech dětí. Jeho syn již má také tři děti, nejstarší dcera porodila právě druhé…. Zdá se, že trojka je pro rodinu Jahodových magickým číslem. Za 3 roky to bude 30 let od založení Emco, jejíž výrobky zná nejenom každý Čech, který se zajímá o zdravý životní styl, ale také obyvatelé dalších 40 zemí, kam snídaňové cereálie vyváží.

jahoda1

Zdeněk Jahoda se synem Martinem v Hrdlech u Litoměřic, kde se vyrábí Emco mysli, ovesné kaše, sušenky a tyčinky

Myslel jste si v mládí, že budete úspěšný?

Já jsem nebyl v mládí žádná hvězda. Dobře jsem se učil, to ano, ale nikdy jsem se nezamýšlel nad tím, co to je, být v práci úspěšný. Chtěl jsem být sportovní hvězda, sport mě zajímal mnohem víc.

A povedlo se Vám to? Prorazit i jako sportovec?

Ne, to ne. Sport mám ale velice rád, hlavně jízdu na kole, golf, dříve tenis. Chodím i ke své ženě do studia na jógu. Tedy pod podmínkou, že mne nebude opravovat, ale to spíš ze zdravotních důvodů. S tím sportem to je tak…tatínek byl velký sportovec a ke sportu nás vedl od malička. Stejným způsobem jsem ovlivnil i své děti. Jsem přesvědčený, že sport a vedení příkladem kolektivu podporuje všechny důležité atributy proto, být v životě úspěšný.

jahodovi

Tři generace Jahodů u jednoho stolu s maminkou a dcerami v pruhovaných tričkách

Když sportujete, tak to i určitě zdravě jíte. Možná zbytečná otázka, ale co snídáte?

Snažím se, ale samozřejmě jako každý, mám své neřesti. V týdnu většinou snídám mysli. Z našeho mám úplně nejraději Medové s ořechy, ale rád ochutnávám i konkurenci. A o víkendu často všem uvařím Selskou omeletu, kterou si pamatuji spolu s Hluchým gulášem jako pravidelné jídlo z dětství.

Jak jste se vlastně dostal k výrobě mysli?

To je na dlouhé vyprávění…ale ve zkratce: Po ukončení Vysoké školy jsem nastoupil do mého jediného zaměstnání, a to do podniku zahraničního obchodu Investa. Měl jsem na starosti stavbu textilní továrny v Súdánu. Žili jsme tam s rodinou 5 let. Potom přišla revoluce a já jsem byl nadšený, vše jsem sledoval a přemýšlel o možnostech, jak bych mohl své dosavadní zkušenosti zúročit. Věděl jsem, že teď nebo nikdy. Bylo mi 34 let, něco jsem o obchodu věděl a mluvil jsem třemi jazyky. Má první úvaha byla, že budu poskytovat služby v zahraničním obchodu. Budu mít kancelář v ložnici a budu radit firmám, které chtějí prodávat své výrobky. Nakonec všechno bylo jinak a já jsem začal dovážet zboží ze Západu do Čech. Nejdříve to byly módní kalhoty do obchodního domu Kotva, následovaly margaríny, trvanlivé  jogurty a cereální snídaně. Potom jsem si uvědomil, že potřebuji se zákazníkem komunikovat a chtěl jsem, aby byly obaly výrobků v češtině. Němečtí partneři tento nápad nepodpořili a my jsme začali zadávat zakázky českým výrobcům pod značkou Emco. Následovala vlastní výroba mysli v naší továrně, koupě mlýnů na zpracování ovsa atd. Pamatuji se, že první výrobky nám vyvíjela velice šikovná paní, která byla v té době přihlášená na Úřadu práce. Zkušební vzorky jsme pekli na plechu v troubě, ochutnávali je zaměstnanci, a když ochutnávka dobře dopadla, začalo se vyrábět. Dnes ve vývoji, který je pro nás velice důležitý, pracuje pět vysokoškolsky vzdělaných odborníků.

Proč Emco? Jak jste na to přišel?

Na název jsme přišli spolu s manželkou. Náš syn se jmenuje Martin a my tak použili první písmeno.

Co pro Vás rodina znamená? Máte na ní čas?

Rodina a děti jsou pro mě pořád to nejdůležitější. Podnikáme spolu spoustu aktivit, navštěvujeme se. S Martinem se vídáme i ve firmě, kde pracuje. Když byly děti malé, tak jsem chodil nejpozději v šest hodin domů a o víkendech jsem nikdy nepracoval. Bavilo mě s nimi trávit čas a věnovat se jim. Samozřejmě to víc bylo na mé ženě, za což ji obdivuji. Ona to s dětmi uměla a stále umí. Dnes už jsme prarodiči 5 vnoučat a hlídáme docela často a rádi.

jahoda_deti

Nejmladší Jahodovi v sourozeneckém objetí

 

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

Mé dceři Lucii se narodil před pár týdny první kluk, tak to jsem měl spolu s jeho tatínkem radost, že všechno dobře dopadlo.

# # #

jahoda1

 

Reklama