Bulvár

J. M. Brůna: Šest titulů z vysokých škol za sedm let

Žádný jiný podobný člověk v naší republice asi není. Jiří Matěj Brůna má tituly Bc., DiS., Ing., C.M., MBA a MSc., to všechno zvládl v letech 2006 až 2013 na šesti vysokých školách. A momentálně studuje další vysokou školu.

Za sběratele titulů se Jiří Matěj Brůna ovšem nepovažuje. A nevypadá jako šprt. A vlastně ani šprt není, i když má šest titulů z vysokých škol během sedmi let - a to je dokonce český rekord. Sympatický třicetiletý muž Jiří Matěj Brůna se rád učí něco nového a sbírá zkušenosti, studium ho prostě baví. Popovídali jsme si s ním o jeho studiích i názorech na školství.

Přečtěte si také:

To není příliš obvyklé, studovat tolik různých oborů na tolika školách. Kdy Vás to napadlo?
Vlastně to nikdy nebylo v plánu. Spíše to tak vyplynulo ze situace a bylo to asi dáno i tím, že na každé ze studovaných škol jsem byl celkem spokojený, a tak jsem měl chuť a motivaci zkoušet další typy škol. Získal jsem tak zkušenost se studiem vyšší odborné školy, veřejné a tradiční vysoké školy, menší soukromé školy, manažersky zaměřené školy nebo třeba zahraniční školy. Vím, že to asi není úplně obvyklé, a myslím, že pro praxi je celkem jedno, jestli člověk vystuduje jednu školu nebo třeba pět, na druhou stranu mě to obohatilo spíše v té osobní rovině, takže jako ztracený čas to určitě neberu a rozhodně této své cesty nelituji.

bruna

Jiří Matěj Brůna studuje rád

Jak se to dá stihnout? To jste studoval vše najednou a měl individuální plány? Já si to nedovedu představit...
Některé školy se mi časově trochu překrývaly, ale zvládnout se to dá. Asi jen dvě školy jsem studoval klasicky denním studiem, zbytek dálkově. Pokud bych měl vše studovat prezenčně, tak to by asi bylo o dost těžší rozvrhy časově zorganizovat tak, aby zbýval čas i na nějaké pracovní nebo volnočasové aktivity, které jsem takto docela v pohodě stíhal.

A dá se říct, co vás nejvíc bavilo?
To se opravdu lišilo školu od školy, ale jeden předmět mě bavil skoro na každé škole, a to angličtina, později třeba i obchodní angličtina. Ne že bych ji ovládal tak výborně, jak bych chtěl, ale na hodiny angličtiny jsem se vždycky těšil. Naopak jsem nikdy neměl rád němčinu a dnes bych si místo ní vybral třeba ruštinu nebo španělštinu. Na zdokonalení se v cizích jazycích ale není nikdy pozdě a na rozdíl od různých odborných a úzce zaměřených předmětů mají široké využití i v normálním životě.

Co z titulů Vám ještě chybí?
No, tituly by se daly sbírat do konce života, dokonce jsem slyšel o jednom člověku v USA, který jich má snad přes dvacet, ale já se určitě za sběratele nepovažuji a studium tzv. pouze pro studium ani moc neuznávám. Podle mě je stejně důležité jako formálně-školní vzdělávání i vzdělávání neformální a všeobecný rozhled, takže v budoucnu se plánuji vzdělávat spíše neformálně. Navíc si myslím, že člověk by neměl být zaměřen pouze jednostranně a spíše by se měl snažit o pestřejší naplnění života.

bruna

Šest diplomů pohromadě. Kdo se tím může pochlubit?

Teď si ale doděláváte doktorát?
Ano, nedávno jsem se přihlásil k rigoróznímu řízení na bratislavské Vysoké škole ekonomie a managementu veřejné správy. Takže co se týče školního vzdělávání, rád bych získal ještě tzv. malý doktorát a potom už studium další školy neplánuji, i když nevylučuji, že někdy v budoucnu mi to třeba začne zase chybět a změním názor.

Byl jsem zvídavější dítě

Studujete už docela dlouho... Ale bavilo Vás studovat a dozvídat se nové věci už v dětství?
Myslím, že jsem byl určitě zvídavější než ostatní děti. Pamatuji si, že ve školce jsem jako jediné dítě nechtěl spát, naopak jsem potřeboval něco dělat nebo zkrátka nějakým způsobem zaměstnat.

A kdy jste se třeba naučil číst?
Než jsem šel do školy, tak jsem četl už docela plynule. Ale určitě to nebylo tím, že by mě ke čtení někdo tlačil. U mě to spíš byla taková spontánní zvídavost a taky si pamatuji, že vždycky u nás byly na stole noviny, které na mě působily trochu jako magnet, a mám to tak do dneška, že každý den musím kouknout aspoň do jednoho tištěného deníku, i když někdy mám trochu problém najít si tam příspěvek, který by mě nějak obohatil. :-)

Ve škole jste byl šprt, nebo Vám škola dělala problémy?
Já naopak často slýchám, že vypadám jako přesný opak šprta. :-)

To je pravda. :-)
Řekl bych, že dřív jsem spíše tak v klidu školou proplouval a vyhovovalo mi, že se většinou na dobrou známku ani moc nenadřu. Nějaké zvláštní studijní ambice jsem neměl. Až později na střední škole, když jsem měl při stejné ´aktivitě´ lepší známky než na základní škole, což je u většiny studentů většinou přesně naopak, už jsem začínal vnímat, že nějaký studijní talent a potenciál by ve mně možná mohl být.

bruna

Jakou teď máte práci? Nebo se to nedá stíhat dohromady se studiem?
Pracuji jako výzkumník v oblasti marketingu, ale příležitostně mám i jiné aktivity, například už jsem měl možnost vyzkoušet si školu i z druhé strany, tedy z pozice učitele. Vlastně celou dobu jsem spolu se studiem i pracoval, vystřídal jsem toho docela dost - tazatel výzkumů veřejného mínění, referent v automobilce, databázový specialista, finanční analytik apod.

Nechtěl jste se zabývat také uměním, když pocházíte z rodiny umělců a spisovatelů? Váš strýc je básník a děda byl známým spisovatelem a novinářem.
Já jsem byl v dětství spíše sportovně zaměřený, závodně jsem hrával fotbal. Umělecké geny jsem asi nezdědil, i když docela rád píšu, což mi pomáhalo i při psaní různých seminárních a jiných prací během studia. Čas od času autorsky přispívám jednomu nejmenovanému publicistickému portálu, nejčastěji samozřejmě články z oblasti školství. Ale živit bych se tím asi nechtěl.

Jaké máte plány do budoucna?
V budoucnu bych rád využil alespoň něco ze svého vzdělání a dělal nejen profesně, ale i v osobním životě hlavně to, co mě bude naplňovat.

bruna

Oficiální český rekord Jiřího Matěje Brůny

Podmínky jsou lepší

Pojďme se ještě chvíli bavit o školách, vy s nimi máte bohaté zkušenosti a vnímáte jejich problémy. Připadá mi, že dneska hodně lidí pohlíží na školství skepticky a kriticky. Co byste na něm ale naopak pochválil?
Určitě by se našlo dost témat, kde vidím pozitivní vývoj. Například když člověk srovná, jak vypadaly budovy škol včetně jejich vybavení před 20 lety a jak vypadají teď, tak je to většinou velký posun k lepšímu. Celkově mají děti dneska lepší podmínky pro vzdělávání, i když v některých ohledech mi přijde jako bychom šli „ode zdi ke zdi“. Dříve když dítě hůře četlo nebo psalo, tak bylo mnohdy prohlášeno za hloupé a nezřídka končilo i ve zvláštní škole, což byl jeden extrém, a samozřejmě to bylo špatně. V současné době tady máme druhý extrém, kdy téměř každé dítě na základní škole má nějakou ´diagnózu´ - ADHD, některou z forem vývojových poruch učení atd. Nezpochybňuji závažnější případy, kde má zvláštní přístup smysl, ale i od učitelů vím, že pro mnoho dětí, u kterých žádné úlevy nejsou opodstatněné, představuje takové potvrzení od pedagogicko-psychologické poradny vítanou zbraň pro ospravedlnění vlastní lenosti. Myslím, že je to opravdu někdy přehnané a pro děti je to spíše medvědí služba. Podobně mi přijde nepřiměřené, když dostávají odklady děti, které třeba špatně vyslovují jednu jedinou hlásku nebo drží trochu jinak tužku.

A co byste na závěr vzkázal rodičům malých či větších školáků?
Blíží se rozdávání pololetních vysvědčení, takže bych jim vzkázal, aby známky na vysvědčení brali s nadhledem a nepřeceňovali je. Ne každé dítě je studijním typem, každý máme nadání na něco jiného. Také bych řekl, že rozhodně není ostudou, když se dítě třeba vyučí. Nakonec není nejmenšího důvodu vážit si méně dobrého automechanika nebo kadeřnice než dobrého lékaře či právníka. Důležité je podporovat děti v tom, co je baví, k čemu tíhnou a k čemu mají předpoklady tak, aby v životě byly spokojené.

bruna

Zajímavá koláž: „Všechny moje školy dohromady“

Fotky: archiv J. M. Brůny

Další zajímavé rozhovory:

   
07.01.2014 - Společnost - autor: Lucie Paličková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [31] Garwa [*]

  Tak to je tedy něco, také by se mi líbilo mít tolik titulů. Aktuálně je mým snem získat MBA titul, tak senad se mi to podaří,

  superkarma: 0 10.03.2016, 20:10:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] VladkaZabka [*]

  To vám opravdu tleskám, to se jen tak nevidí. Já mám zatím jen Bc. a čekám na Mba titul, ale toho se snad také dočkám.

  superkarma: 0 05.03.2015, 09:40:50
 2. [29] Karo Líná [*]

  šája — #26 Ono je vlastně jedno, co přesně z toho člověka je, hlavně že má titul Sml54 Měli jsme v práci jednoho, kterého na základě titulu MBA přijali. Nedal dohromady jedinou větu bez hrubky, byl totálně nesamostatný, se vším se mu muselo pomáhat, případně to po něm komplet předělávat. Po půlroce šéf usoudil, že takovou posilu, byť otitulovanou, skutečně nepotřebujeme, jelikož nám jenom přidělává práci. (Já se popravdě divila, že vůbec prošel střední.)

  Nedávno jsem ho potkala. Uchytil se jako sekuriťák na staveništi  Sml52 A prý ho to celkem baví Sml57

  superkarma: 0 07.01.2014, 23:55:01
 3. avatar
  [28] šája [*]

  Barbucháč — #27 jj, starého psa novým kouskům nenaučíš Sml57 Vkládám naděje do svých potomků

  superkarma: 0 07.01.2014, 20:34:16
 4. avatar
  [27] Barbucháč [*]

  šája — #26 jsi beznadějně odsouzená vydělávat prachy starým hloupým způsobem Sml57 prestižní dobře placená trojpísmenka za jménem tě evidentně neoslovila Sml16

  1. na komentář reaguje šája — #28
  superkarma: 2 07.01.2014, 20:30:41
 5. avatar
  [26] šája [*]

  Barbucháč — #13 Ivásek — #10 přesto mi to absolutně nic neříká Sml57 to je jako diplomovaný manažer nebo co vlastně? Sml57

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #27
  2. na komentář reaguje Karo Líná — #29
  superkarma: 0 07.01.2014, 20:11:34
 6. [25] Karo Líná [*]

  Ale jinak je pan Brůna samozřejmě machr, že si toho naložil tolik a zvládl to. Mohl se jako většina mládeže spokojit s Bc., ale neudělal to Sml67

  superkarma: 0 07.01.2014, 17:32:04
 7. [24] Karo Líná [*]

  Ivásek — #22 Vždyť se tam píše, že pracuje jako výzkumník v marketingu. Sice si pod tím neumím nic moc představit, ale určitě to bude hrozně frí, kůl a in Sml52 

  Dneska ti mladí mají tituly všichni. Titul se postupem času dostal na úroveň dřívější maturity - kdo ho nemá, na nějaké slušnější uplatnění může rovnou zapomenout. Titul se dnes vyžaduje pomalu i na pozicích, kde dříve stačil výuční list, takže se mladým nedivím, že studují, musí Sml80 Bohužel to přispělo k degradaci těch titulů a některé tituly nelze brát vážně vůbec. Zvláště ty z placených soukromých škol, na které jsou všude reklamy.

  superkarma: 1 07.01.2014, 17:28:17
 8. avatar
  [23] Barbucháč [*]

  Ivásek — #22 a tak to já dávám těm absolventům větší důvěru do startu Sml16

  kdyby byl línej makat, tak sedmým rokem táhne první školu a přemýšlí jestli se už letos pustí do té diplomky, nebo ne

  superkarma: 0 07.01.2014, 15:23:13
 9. avatar
  [22] Ivásek [*]

  Barbucháč — #21 nemáš jistotu vůbec v ničem - máš jen jistotu toho, že se o tvém možná budoucím zaměstnanci psalo, že má x titulů, přičemž dobrá polovina z nich je získaná na soukromých školách, o kterých je známo, že tituly dávají jako na potkání (mnohdy i za kratší dobu, než která je standardní na VVŠ)... šanci bych mu samozřejmě dala a mile by překvapil, kdyby obstál Sml22 jestli to ale není tak, že se mu nechce makat, a proto radši studuje Sml57

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #23
  2. na komentář reaguje Karo Líná — #24
  superkarma: 3 07.01.2014, 14:58:55
 10. avatar
  [21] Barbucháč [*]

  Proč? Minimálně máš jistotu, že ti nastupuje sebevědomý, inteligentní člověk se schopností dotáhnout úkol do zdárného konce. Evidentně asi taky umí zabrat pod tlakem. To pro začátek stačí.

  1. na komentář reaguje Ivásek — #22
  superkarma: 0 07.01.2014, 14:44:58
 11. avatar
  [20] Ivásek [*]

  Barbucháč — #19 být zaměstnavatel, tak nevim nevim Sml24

  superkarma: 0 07.01.2014, 14:14:19
 12. avatar
  [19] Barbucháč [*]

  to camrání je ale součástí jeho prezentace, někde musí chytit pořádného zaměstnavatele a i tohle je cesta Sml16

  1. na komentář reaguje Ivásek — #20
  superkarma: 0 07.01.2014, 14:04:37
 13. avatar
  [18] Ivásek [*]

  Barbucháč — #17 chvályhodné to je, ale takhle se tím veřejně camrat, to se mi už moc nelíbí Sml54

  superkarma: 3 07.01.2014, 13:32:40
 14. avatar
  [17] Barbucháč [*]

  hlavně ten pelhřimovský cerftifikát jakoby evokuje k pokoření tohoto rekordu. Přijde mi to takové podivné. 

  Nicméně asi ho to stálo nemalé úsilí a lidi, kteří na sobě pracují jsou chvályhodníSml22Sml67

  1. na komentář reaguje Ivásek — #18
  superkarma: 0 07.01.2014, 13:17:42
 15. [16] cilani [*]

  Ivásek — #15 aaaa, vidíš.. jsem to nedočetla celé.. jj, pravdu díš.. Nj, okurková sezóna v lednu..

  Až týpek ukáže, že něčeho dosáhl, tak je pro mě hodný obdivu, ale tituly jsou prostě jen písmenka..

  superkarma: 0 07.01.2014, 13:13:28
 16. avatar
  [15] Ivásek [*]

  cilani — #14 viz můj koment č. 10 - bylo to na centrum.cz někdy v srpnu Sml24

  1. na komentář reaguje cilani — #16
  superkarma: 0 07.01.2014, 13:06:40
 17. [14] cilani [*]

  O něm jsem četla už kdysi jinde mám neodbytný pocit.. ale kolik z toho je fakt VŠ? Neberu mu to, ale jsou lidi, kteří se nechubí svým dosaženým vzděláním, ale rovnou něco vytvoří, vybudují, dokáží... ti jsou mi milejší.. Absolvování školy o schopnostech člověka zas tolik neříká.. spíš jen o tom, jak dokázal proplout danými tématy..

  1. na komentář reaguje Ivásek — #15
  superkarma: 0 07.01.2014, 12:56:39
 18. avatar
  [13] Barbucháč [*]

  takhle gůglí maturanti Sml57

  MBA 

  britský certifikát „Certificate in Management“, skratka CM[/b]

  (web Univerzity Mateja Bela Banska Bystrica);[/b]

  MSc.[/b]

  chlapec je prostě podnikatel a manager každým coulem Sml16 nebo na to minimálně má lejstra [/b]

  1. na komentář reaguje šája — #26
  superkarma: 0 07.01.2014, 11:36:14
 19. avatar
  [12] Lukáš Čejka [*]

  Jestli se i neco uzitecneho naucil, tak proc ne. Sml80

  superkarma: 0 07.01.2014, 11:35:34
 20. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Ale jo, je dobrej. Obdivuji všechny, kteří o sobě mohou říci, že jsou studijní typ. Já nejsem, tak se hluboce skláním před každým, kdo se něco naučí, něco umí a ještě to dokáže použít Sml67

  superkarma: 0 07.01.2014, 11:06:43
 21. avatar
  [10] Ivásek [*]

  šája — #9 já jako blbej inženýr umím guglat  (vtip), takže tutaj je to:

  "Po ukončení pražské Obchodní akademie v Dušní ulici, kde maturoval

  s vyznamenáním, pokračoval čtyři roky na Vyšší odborné škole ekonomická

  (titul DiS). Spolu s ní už poslední rok studoval i Nottingham Trent

  University (titul C.M., Certificate in Management) a tříletý Středočeský

  vysokoškolský institut v Kladně (titul Bc.). V roce 2009, kdy obhájil

  titul bakalář, studoval zároveň v prvním ročníku Masarykova ústavu

  vyšších studií ČVUT, kde zvládl magisterský program za tři roky (titul

  Ing.). No a v posledních třech letech si vzdělání doplnil ještě na

  Central European Management Institute (titul  MBA) a London

  International Graduate School (titul MSc., Master of Science)."

  Jinak článek o tom samém je tu (se omlouvám, ale neumím sem vložit odkaz, který by byl aktivní):

  http://zena.centrum.cz/deti/skolaci-a-pubertaci/clanek.phtml?id=788757

  1. na komentář reaguje šája — #26
  superkarma: 0 07.01.2014, 10:51:59
 22. avatar
  [9] šája [*]

  Jsem jen blbej inženýr, tak se zeptám, co znamenají ty poslední tři tituly? Děkuji za objasnění

  1. na komentář reaguje Ivásek — #10
  superkarma: 0 07.01.2014, 10:44:43
 23. avatar
  [8] Ivásek [*]

  Sapita — #4 taky jsem chtěla napsat, že ač je uvedeno, že vystudoval 6 vysokých škol a před a za jménem má počet titulů, které by "obdržel", kdyby těch 6 VŠ vystudoval, tak Dis. prostě není akademický titul... vyšší odborné školy (i podle názvu) nejsou školy vysoké a tituly Dis. nejsou tím pádem tituly na vysokých školách udělované.. o titulu MBA nemluvím vůbec, tam je to "dávačka" naprostá...

  risina — #1 někdy se stává, že člověk, který vystudoval VOŠ a studuje na VŠ, si může nechat nějaké předměty z VOŠky uznat jako rovnocenné těm, které má mít na VŠ odstudované (pokud ovšem souhlasí obsahová náplň a časová zátěž studia)

  superkarma: 0 07.01.2014, 09:47:33
 24. [7] Pavla_b [*]

  risina — #1 tak tak, DiS. není VŠ titul...MBA je většinou placený, jak píše Sapita.Sml80

  Ale chlapec v tom umí chodit, to je jisté Sml57

  superkarma: 0 07.01.2014, 09:41:09
 25. avatar
  [6] vmarta [*]

  To je ale hlavička !! Sml67

  superkarma: 0 07.01.2014, 09:38:23
 26. avatar
  [5] black.bird.third [*]

  Se mnou chodila na vysokou školu jedna holčina. Všechny zkoušky složila na první pokus, vždy dostala jedničku. Za celých pět let neměla v indexu jedinou dvojku. Státnice měla taky na samé jedničky, červený diplom a nějaké speciální ocenění rektora. Vycházelo jí úplně vše. Dva roky po ukončení studia, pár měsíců před svatbou, ji a jejího přítele, když jeli na motorce, srazil autem ožrala a ona zemřela.

  Nejde o to, kolik má pán titulů. Hlavně, aby je taky využil...

  superkarma: 1 07.01.2014, 09:36:47
 27. avatar
  [4] Sapita [*]

  hmmm... tak nějaké úsilí za tím určitě je, ale na zadek si z toho teda nesednu, promiňte... Bc. je po třech letech na univerzitě (za nás se ještě neuděloval, ač jsme ve třetím tročníku dělali malou diplomku a "malé" státnice), MBA je placený manažerský rychlokurs, leckdy jen korespondenční... DiS není univerzitní.... 

  Za 7let je to fakt fofr, ale když se to shrne, tak ne tak nereálné, ovšem, kolik z toho všeho v tom fofru zůstane v hlavěSml80

  1. na komentář reaguje Ivásek — #8
  superkarma: 4 07.01.2014, 09:13:39
 28. [3] macamala [*]

  risina — #1 Přesně tak, od známé vím, že VOŠ jsou více praktické.

  superkarma: 0 07.01.2014, 08:05:25
 29. avatar
  [2] Claire [*]

  Blahopřeju, to je dobrý dělat více škol,Sml67Sml67Sml67 já zvládám dvě,ale u toho pracuju, tiul DiS není VŠ,ale vyšší odborná, MBA se sice v manažerské branži děsně uznával,ale platit si 90 litrů, na to bych tedy neměla,to to raději procestuju/doktorát bych brala ovšem taky, protože jakmile skončím se studiem, budu pracovat - a dovolené tolik nebude.Bude mne pak zajímat spíše bydlení a další věci, pro mne zatím ,,nepopulární"Sml16Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 1 07.01.2014, 08:02:21
 30. avatar
  [1] risina [*]

  Klobouk dolů Sml67. Jen "technická" - DiS není vysokoškolský tittul, vyšší odborné škoyl se mezi vysoké školy nepočítají. Proběhla nějaká jednání, že by s ukončená VOŠ mohla uznávat jako první/druhý ročník bakalářského studia, ale vysoké školy s etomu brání - mají pocit, že jim VOŠky berou studenty.

  1. na komentář reaguje macamala — #3
  2. na komentář reaguje Pavla_b — #7
  3. na komentář reaguje Ivásek — #8
  superkarma: 0 07.01.2014, 07:10:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme