betlem

Také máte o vánocích vystavený Betlém? Klasické postavy Josefa a Marie spolu s malinkým Ježíškem v jesličkách, klanějící se králové se zvířaty a vlasatá kometa ozařující nebe. Symbolické zrození Ježíše Krista, jak je popsané v Bibli. Město Betlém se při oslavě narození Páně také vyskytuje v mnoha lidových koledách, není člověk, který by o tomto starobylém městě v souvislosti se základy křesťanství neslyšel. Věřící poutníci Betlém zařazují mezi nejposvátnější místa. Má velký význam i pro muslimy, Kristus byl jedním z velmi významných proroků.

betlem

Betlém najdete v Izraeli, asi deset kilometrů od Jeruzaléma. Název města bývá překládán dvěma způsoby - z hebrejštiny „Dům chleba“ nebo z arabštiny „Dům masa“. Zpočátku to byla nevýznamná vesnice, jeho rozvoj nastal pro příchodu křižáckých vojsk do Svaté země.

betlem

Nejznámější památkou Betléma je kostel Narození Páně, jeho vznik se datuje do roku 330. Je považován za nejstarší křesťanský kostel. Byl vystaven na místě, kde se podle křesťanské tradice měl narodit Ježíš. Toto místo se nachází v jeskyni pod kostelem. V jeskyni najdete kamenný oltář, na něm zlatou hvězdu s otvorem, ozářenou tradičními lampami. Jestli se chcete dotknout skály, poklonit se místu, kde ležel malý Ježíšek, budete muset vystát dlouhou frontu. Stejně jako vy má totožné přání další stovka návštěvníků. Proto všichni mlčky s úctou stojí v řadě a čekají, až na ně přijde řada. Místo narození Páně je opravdu krásné, stojí za to zde počkat.

betlem

Krásná památka je zasvěcena i Panně Marii. Je to Mléčná jeskyně, nad kterou byla postavena kaple. Podle biblických dokumentů zde pečovala Marie o malého Ježíška. Křesťané věří, ze skála jeskyně zbělela po několika kapkách kozího mléka. Podle muslimů má tato skála léčivou a zázračnou moc - ženám dává dar láskyplné péči o děti. Pomáhá údajně také těm, které nemohou otěhotnět.

betlem

betlemS uličkou, kde stojí kostel Narození Páně, sousedí náměstí Jeslí. Je to rozcestník k dalším památkám, kavárnám a obchůdkům, kde si můžete koupit krásné betlémské suvenýry. Co jiného si také přivést z Betléma než pravý vánoční Betlém, vyřezaný z olivového dřeva?

Betlém leží paradoxně na palestinském území, takže když jej budete chtít navštívit, musíte překročit izaelsko-palestinskou hranici. Dnešní obyvatelé jsou ve větší míře muslimové, v menší křesťané. Pro své významné památky podporují turistický ruch, není nutné se ničeho obávat. Ceny za jídlo i ubytování jsou zde nižší než v Jeruzalémě.

Jak se dostat do Betléma?

  • Cestovní kanceláře pořádají z Jeruzaléma výlety
  • Dostanete se sem jednoduše z Jeruzaléma - autobusem „šerutem“ č. 124 nebo 21 - například ze zastávky od Jaffské brány. Musíte ale na hraničním přechodu vystoupit a přejít pěšky hraniční kontrolu. Za hranicí stojí taxíky nebo městské palestinské autobusy. Taxíky jsou velmi levné, cenu můžete lehce usmlouvat.
Reklama