Když jsem si shromažďovala nějaké informace o herečce Ivaně Jirešové, překvapilo mě, že její herecké výkony válcují bulvární tituly tipu: Vede tuhý boj s otcem své dcery, nenosí kalhotky, je moc hubená, nejí... Uf, nechtěla bych být herečkou, na jednoho je toho až moc.

Čekala jsem tedy, že na naši domluvenou schůzku přijde mladá žena typu štvané laně, ale opak byl pravdou. Přišla usměvavá, dalo by se říct až vysmátá, energická a už od pohledu sympatická plavovláska, u které byste hádaly, že právě opustila brány vysokoškolských kolejí, a ne že má za sebou nemalé životní trable a starosti.

i

Ivanko, sešly jsme se u obchodního centra Interspar v Hostivaři, možná bychom mohly hned na úvod našim čtenářkám prozradit, proč právě tady.
Protože je to blízko Sofinčiny školy a jejího kroužku, kam chodí dvakrát týdně.

Do jakého kroužku chodí? 
Už třetím rokem chodí na bojové umění, na karate.

To si vybrala sama? Pro děvče dost netradiční.
Ano, vybrala. Sofinka má totiž už odmalička v pohádkách i dětských seriálech ráda, když ženy bojují za dobro, proti zlu a nespravedlnosti. A přiznám se, že já to mám ráda taky. (smích) Prostě když jí dám vedle sebe dvacet různých pohádek, tak si vždycky vybere nějakou tu bojovnou. 

Vaše dcerka šla letos v září do druhé třídy. Není žádným tajemstvím, že ji máte s jejím otcem ve střídavé péči. Proč ty boje tolik propírané bulvárem? Nebylo jednodušší na tuto variantu přistoupit dřív?
V našem případě bych na ni nepřistoupila nikdy, kdybych nebyla donucena. Absolutně s tímto rozhodnutím nesouhlasím, ale co nadělám. Ano, bulváry se v tomto případě vyřádily, někdy mě ty články hodně bolely, a tak už jsem je pak radši ani nečetla. Vždyť ti, co to psali, nemají ani tušení, co se za tím vším skrývalo. Někdo napíše třeba i seriózní článek, ale bulvární novinář si z toho vytáhne jenom to, co se mu hodí, udělá z toho senzační titulek, a jak vy se máte bránit? Nemůžete se ani soudit, nemůžete nic.

sofie

s dcerou Sofií

Taky se psalo, že se perete.
(smích) No jasně, svýma rukama a svojí váhou každému nabančím. To Sofinka se umí prát líp než já.

No vidíte, v úvodu odsuzuji bulvární titulky a de facto jsem tím začala taky, ale to proto, že vím, že jste se narodila ve znamení raka. A račice, to jsou velmi obětavé matky. Ty za své děti bojují a nejraději by je nikomu nedaly.
A víte, že je to trochu jinak? Rak není schopen boje. Raci jsou hodní, vstřícní, laskaví a pořád hledají v lidech jen to dobré. Já jako račice kdybych bojovala, byť jsem se o to snažila, tak se to nedá vůbec srovnat s bojovností druhých znamení. Zemských nebo ohnivých.

Vy se zajímáte o horoskopy a astrologii?
Celkem ano. Zrovna nedávno jsem byla na jednom zajímavém astrálním večeru, kde jsem se toho dozvěděla o svém znamení ještě víc. Kromě známého rčení, že račice mají nejsilnější mateřské pudy, abych se nedotkla některých maminek, to mají samozřejmě všechna znamení, ale raci to mají nejvýraznější, tak kromě toho i to, čeho bych se měla vyvarovat. Rak totiž bohužel přistupuje i ke svým přátelům, partnerům a známým - vztahem matka/dítě, a to není správné, to je potřeba se odnaučit. Rak by se měl naučit myslet víc na sebe, plnit hlavně svoje potřeby, protože on se snaží vyhovět a pomoci všem ostatním, ovšem na sebe zapomíná. Na druhou stranu ho činí šťastným, když jsou šťastní i ostatní kolem něho. Rak je velmi citlivé znamení, pořád reflektuje pocity ostatních lidí, ale měl by opravdu myslet i na svoje vlastní.

Doufám, že čtenářky prominou, že jsem dala této „raččí přednášce“ trochu větší prostor, ale jsem sama račice, tak mě to zaujalo. Pojďme však zpátky k vám. Jaká jste byla jako dítě?
Já jsem byla strašně hodné dítě. Máma říkala, že už od první třídy jsem byla hodně ctižádostivá, nespokojila se s průměrem, chtěla jsem jen samé jedničky. Už od druhé třídy jsem chodila do dramatického kroužku, byla jsem prostě taková hodně pilná.

pilna

z pilné žačky se stala pilná herečka

Pocházíte z Písku, krásného historického města, zažila jste v něm i ony nešťastné záplavy, kdy chlouba města, starobylý most, se ocitl takřka celý pod vodou?
To jsem byla zrovna v Praze, bydlela jsem se svojí kamarádkou na Petřinách a dívaly jsme se na to v televizi. Byl to hodně smutný pohled. Denně jsem komunikovala se svými rodiči.

Máte ráda historii? Ptám se na to proto, že jsem se dočetla, že jste chtěla být kunsthistoričkou a hned po konzervatoři jste chtěla studovat dějiny umění. Proč z toho nakonec sešlo?
Z úplně obyčejného a malicherného důvodu. Byla jsem sice našprtaná na dějiny umění, ale  neuměla jsem dějiny filozofie, už jsem se to nestihla v daném limitu naučit. A jak jsem ve všem tak pilná, tak když nejsem našrocená a neumím to na sto procent, tak tam přece nepůjdu, ne? (smích) Byl by to propadák, a to bych neunesla. A jelikož jsem pak rovnou po konzervatoři nastoupila do libereckého divadla, kde se mi moc líbilo a byla jsem tam spokojená, tak z dalšího studia pak nakonec sešlo.

Váš manžel, zpěvák a skladatel Viktor Dyk, společně se svým bratrancem (zpěvákem skupinyNight Work Vojtěchem Dykem, pozor, neplést si) jsou oba prasynovci slavného Viktora Dyka, literáta, anarchisty a odpůrce Masaryka. Bavíte se doma někdy o této historické postavě a nepodědil manžel po něm nějaké ty anarchistické vlohy?
Hmm, tak o tom jsem nikdy nepřemýšlela. My se o něm doma nijak nebavíme, akorát jak jste se mě teď na to zeptala, tak jedna souvislost mě vlastně napadla. On ten Viktor Dyk zemřel na srdeční mrtvici při koupání v moři, viďte? A Viktor vlastně do té doby, než byl se mnou, tak k moři vůbec nejezdil. My jsme si z něj pak dělali srandu, že až tam teda se mnou konečně pojede, aby ho tam taky neklepla pepka. (smích)

A už vás poslouchá, už nezlobí?
Ááá, zase bulváry. (smích) Ne, jsme spolu, nezlobí. Víte, on je Vodnář v ascendentu v Blížencích, a čím je člověk starší, tím více se tomu ascendentu přibližujete, víc inklinuje k druhému znamení. A Viktor, to je taková nezávislá duše, hrozně velký optimista, a já z toho jeho optimismu už někdy šílím. To jsou prostě samé vzdušné zámky, hlava v oblacích a zase vzdušné zámky… a nic. A já nakonec ještě dostanu vynadáno, že do toho remcám a že tomu nerozumím. Jenže mám ráda, když se věci zrealizují, když ta idea má i nějaký smysl a hlavně budoucnost. Raci prostě mají rádi pevné zázemí. 

A už jsme zase v naší račí astrologii (smích). Tak zpátky na hereckou kolej. Bavily jsme se o vysněné práci kunsthistoričky, nakonec jste zůstala u herecké dráhy. Už jako malá jste chtěla být herečkou?
 V Písku jsem vyrůstala v prostředí kamarádů, kteří se věnovali historii a umění. Jeden z mých kamarádů teď například pracuje ve Florencii a je to jeden z nejlepších restaurátorů, jeho otec tam má školu, kde se dělá i sochařina. Švagr je zase architektem, další kamarádi malovali a dnes pořádají skvělé výstavy, pak jsem měla i jednoho, který psal básně. Prostě my jsme se všichni v tom Písku scházeli, byli jsme taková parta „intošů“, a mě všechno dění kolem umění hodně zajímalo, proto jsem chtěla hned po konzervatoři dělat tu kunsthistorii. Nakonec jsem se stala herečkou, ale to mě také baví, vždyť průpravu jsem měla už na základní škole v dramaťáku.

jack

... stala jsem se herečkou / foto z muzikálu Jack Rozparovač

sjanem

s hercem Janem Potměšilem v divadelní hře Splašené nůžky

V současnosti jezdíte do Plzně, kde zkoušíte v tamním divadle chystaný muzikál Nine. Dostala jste úžasnou roli, jednu z žen režiséra Frederica Felliniho. Povíte nám něco o té hře?
Teď jsem zrovna přijela ze čtení zkoušky. Nine je divadelně zpracovaný muzikál, napsaný na motivy Felliniho filmu Osm a půl, ve kterém hraje hlavní roli režiséra Marcello Mastroianni. Já v tom muzikálu hraju jeho ženu Luisu.

…to je ta, která to s ním měla nejtěžší, nejvíc to v tom partnerství odskákala.
(smích) Ano, přesně tak, možná právě proto mi šéf operety Roman Meluzín tu roli dal. Dobře věděl proč. Ale jinak je ta moje role také hodně o zpěvu. Dnes, jak jsme to četli, tak musím říct, že jde o hodně náročné představení, bude to dřina. Nic složitějšího jsem zatím nedělala, ale věřím, že to bude stát za to.

A kdy bude premiéra?
Premiéra bude 1. prosince v divadle v Plzni.

Zpíváte ráda?
Moc ráda. 

I na zpěv se ptám záměrně, poněvadž mě zajímá, jak došlo k této báječné fotografii (viz. níže) na které jste se „převtělila“ v Edith Piaf. To šlo o nějaký hudební projekt? Přiznám se, že to mi uniklo.
Ne, nešlo o hudební projekt, ale jak jsme se bavily o tom bulváru, převážně v negativech, tak v tomhle případě šlo o dobrý nápad magazínu Blesk, konkrétně jedné novinářky, která mi volala někdy o Vánocích: „Dobrý den, tady Blesk!“ a já hned: „Ne, ne!“  a ona: „Počkejte, já bych vám ráda nabídla, že byste se mohla vyfotit jako někdo, koho si vážíte, že bychom vás tak namaskovali.“ Takže to byla jenom taková jednorázovka a z ní mám tuhle fotografii, protože velmi obdivuji Edith Piaf.

ano

jako Edith Piaf

Každopádně, moc vám to na té fotografii sluší. A teď, neurazte se, ale víte, že vy jste taky takový vrabčák? (jako říkali Edith)
Jé, no vůbec se neurazím, naopak. Táta mi taky tak říkal, když jsem byla malá. Říkal mi vrabčáku. (smích)

Jen ať vás proboha nečeká stejný konec.
Ona měla i ten začátek těžký.

To je pravda. Když se vám líbí Edith, předpokládám, že se vám tedy líbí i šanson, jazz…
No jasně. Zrovna dnes jsem měla jít v rámci festivalu Struny podzimu na Gregory Portera, ale jak takhle jezdím, tak jsem to bohužel musela odmítnout, že to nestihnu. Ale mám doma jeho nejnovější CD. Miluju jazz, swing, mám ráda Jamiho Culluma, Dianu Krall, Siu, Kate Bush, Dead Can Dance, Yorka... Poslouchám Radio 1 a tam jsou skvělé věci.

Třeba už v takových šestnácti jste poslouchala tento druh hudby?
Já mám o pět let starší sestru a my jsme v Písku chytaly německé rádio, které jsme poslouchaly. Vlastně jsem nikdy nepřišla pořádně na chuť naší české hudbě. Přišla mi oproti zahraniční taková divná, jakoby nevýrazná. Už od čtrnácti jsme jely Jimmyho Hendrixe, Patti Smith, Velvet Underground a podobně. Právě s tou píseckou partou, kterou jsem zmiňovala, jsme chodily do různých klubů, kde se tato hudba hrála. Byla to paráda.

A pořád je.
Pojďme teď od rozhlasu k televizi, konkrétně k seriálu Ordinace v Růžové zahradě, kde máte roli barmanky Lucie, kterou jste se dostala do širokého povědomí veřejnosti. Ta role je vám opravdu šitá na tělo, není to i tím, že jste si svého času také přivydělávala jako barmanka?
To bylo ještě v Liberci. Když si člověk na něco sáhne, nikdy neví, kdy to použije. Jenže rozdíl byl v tom, že jsem pracovala v baru, kam chodili, jak bych to řekla, prostě lidi, kteří si hodně potrpěli na značky, jestli mi rozumíte. Značkové oblečení, drahá auta... rozhodně to nebylo jako v našem baru v Písku, mezi „intoši“, kde jsme pili čokoládu a četli si verše. Takže já jsem tam tehdy pro ně byla totální ufoun, mě totiž tyhle věci vůbec nezajímaly. (smích)

Dokázala byste namíchat nějaký koktejl?
Ne, to neumím. Když jsem něco míchala, tak jsem měla vždycky na stole tahák. Někdy jsem dokonce musela dát zákazníkovi šampus, ať si ho otevře sám, že mi to prostě nejde. (smích)

bar

barmanka Lucie

Díváte se na sebe v televizi?
To si ze mě děláte legraci? Nikdy.

Fakt ne?
Ne, a neznám herce, kteří by se na sebe dívali. Já nejsem se svými limity nikdy spokojená, tak by mě akorát naštvalo, že něco nebylo správně. Neřeším ani kamery, což třeba spousta herců řeší. Já prostě mluvím s hercem a nezajímá mě, jestli je kamera vlevo nebo vpravo, až mě kolikrát musí upozorňovat: „Vždyť támhle máš kameru, kde jsi schovaná?“ A kolikrát dojde třeba i k nějakému až nelichotivému záběru. (smích)

Improvizujete?
Dřív se mohlo, teď už moc nemůžeme, ale když někoho něco napadne a skript nebo režisér to schválí, tak nějaké to slovíčko se trochu obmění a můžeme ho použít. Ale jinak jsou ty moje dialogy samy o sobě celkem vtipně napsané. 

ob

herecký objev roku 2006

Teď z jiného soudku. Prý jste velkou milovnicí jógy?
Na jógu pěju chválu už několik let a dokázala bych o ní mluvit celé hodiny. Dělám ji devět let a všem ji vřele doporučuji.

Dá se začít v každém věku?
S jógou můžete začít kdykoliv. V šedesáti, v sedmdesáti, kdykoliv. Já věřím, že ji budu cvičit až do smrti.

Ale když se začíná, tak to bolí, viďte?
Bolí. Ale známá věc - věci, které za něco stojí, vždycky bolí. Ty, které nestojí za nic, nebolí a jsou na houby.

Také prý hodně běháte.
Už ne tolik, dřív jsem běhala víc. Ale ano, běhám. Člověk by se měl udržovat v kondici.

Nějaký čas jste pracovala také v redakci módního časopisu Harper's Bazaar.  Jaká se vám líbí móda? Co nosíte nejraději?
Mám ráda jednoduchý, ležérní styl. Takovou tu nedbalou eleganci. Třeba Donnu Karan mám moc ráda, a pak se mi také líbí Armani. Mám ráda jednoduchý, jakoby až pánský styl. Sako a kalhoty.

Dnes máte sukni a moc vám to sluší.
Děkuji. To proto, že jedu z Plzně z prvního čtení. Ale jinak to jistí mikina, džíny, tenisky, sednu do auta a jedu. Ale tuhle sukni mám moc ráda, to je pravda.

sukne

ve slušivé sukni

Nevrátila byste se někdy zpátky k práci v redakci? 
Možná i jo, ale nevím, jestli by mě někde chtěli. Práci v redakci jsem měla ráda. Moje babička mě naučila mít ráda každou práci, kterou děláte. Na každé si najít to dobré a pozitivní, ne jen celou dobu brblat a nadávat. A je jedno, jaké se to týká práce, třeba i obyčejného úklidu v domácnosti.

Coby bývalé kolegyni – redaktorce, vám přenechám závěrečné slovo. Co byste vzkázala čtenářkám, které si teď přečetly tento náš rozhovor?
To je těžké. Každá žena je jiná, ale asi… aby se ženy naučily mít více rády samy sebe, aby na sebe nezapomínaly, aby na sebe víc myslely. Udělaly si každý den chvilku času jen pro sebe. A aby měly radost i z takových těch zdánlivě rutinních věcí, aby našly krásu a smysl i ve věcech naprosto obyčejných. Je to hodně těžké, ale člověk by měl umět přijímat s pokorou i obyčejné věci, on se vám ten život pak úplně promění.

Krásné… a teď mě napadla přece jen nejzávěrečnější věta, která by vás popsala… „a vzala dvě těžké nákupní tašky a s pokorou odešla…“ (Ivana totiž přišla na schůzku rovnou od pokladny z potravin pozn. red.)
(smích) Ano, to tam klidně dejte. Vezmu nákup a jdu smažit řízky.

Počkejte, vy jíte řízky? Já slyšela, že jste na bio stravu?
Ale houby, to bylo zase v nějakém bulváru, viďte? Normálně jím. Sofinka touží po řízkách už dva dny a já si je dám s ní.

Tak si dejte i za mě, dobrou chuť a děkuji za toto milé setkání.
Také děkuji a pozdravuji všechny čtenářky Ženy-in.

m

Vizitka

 • Ivana Jirešová se narodila 15. 7. 1976 v Písku.
 • Vystudovala Státní konzervatoř v Praze, obor hudebně dramatický.
 • Po absolutoriu hostovala a posléze přijala angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde hrála v mnoha inscenacích a muzikálech (Smutk sluší Elektře, Kdyby tisíc klarinetů, Hello Dolly).
 • Po třech letech z Liberce odešla a nastoupila jako redaktorka časopisu Harpers´ Bazaar.
 • Nazkoušela roli Lizy Doolittlové v My Fair Lady v Plzni.
 • Poté začala hrát v Divadle Ta Fantastika v muzikálu Excalibur v roli čarodějnice Morgany.
 • Hostovala také v pražském divadle Kalich. (muzikál Jack Rozparovač, úspěšná divadelní hra Splašené nůžky ad.)
 • Když bylo její dceři půl roku, začala s natáčením Ordinace v růžové zahradě, kde dostal roli barmanky Lucie, v které ji můžeme vídat dodnes.
 • V roce 2006 dostala cenu Týtý jako Objev roku.
 • Byl o ní natočen také dokumentární pořad 13. komnata.
 • V současnosti zkouší s orchestrem v Plzni muzikál Nine, kde bude hrát jednu z žen režiséra Felliniho.
 • Letos zpívala v Náchodě na finálovém večeru soutěže Muž roku 2012.
 • Ivana Jirešová má s bývalým partnerem sedmiletou dceru Sofii, kterou vychovává se svým manželem, zpěvákem a skladatelem Viktorem Dykem.

poskytnuté fotografie: Ivana Jirešová, Richard Kocourek a autor

Čtěte také:

Reklama