Jako objekt výchovy jsem měla různá předsevzetí, co tedy NIKDY NEBUDU JÁ dělat. Třeba:nebudu dětem nic preventivně zakazovat- reminiscence na  zákazy výletů se skautem, abych nenastydla. V duchu se mamce omlouvám, někdy jsem nastydla, jednou při nevinné opravě klubovny mi spadlo kladivo na hlavu ( asi jen z 40 cm), ale měla jsem otřes mozku.

Jako  výchovná pachatelka jsem měla hodně dobré vůle a studovala  jsem odbornou literaturu: Koch- výchova kojence v rodině ( pediatry zvaný „příručka ambiciózní matky“), o výchově  kojenců, denní režimu a dovednostech a  cvičení s dětmi do 3 let věku. Posledních několik měsíců čekání na syna jsem trávila na rizikovém těhotenství doma a  byl čas číst a načerpávat vědomosti, které jsem pak hodlala (cha, cha) realizovat.

Syn se narodil a  začalo tóčo. Režim měl jak hodinky, jakmile se vzbudil, zkusila jsem krmit, přebalit, koupání včas, chodila jsem s ním ven a žehlila hadrové pleny. Sice nebyl do 9 měsíců nikdy opruzený, ale já jsem  div nevypustila duši. Něco bylo asi špatně, moc jsem si to doma neužívala, synek byl dítě zvídavé a  tak jsem spíš byla ve vleku událostí.

Jednou se nějak ručička šmátralka dostala za žbrlení a shodila  lihový teploměr, co byl na skříňce. Musel podat menší akrobatický výkon, ale já- publikum- jsem byla na toaletě. Po návratu  jsem zkameněla hrůzou, dávala dohromady věci, luxovala a vezla  syna na dětskou chirurgii. Přiznala jsem se, jak Špatně ho hlídám a mladý kolega mě radil“ dávejte mu brambory a zelí, postupně to z něho vyjde“. Trochu jsem užasla, Péťa brambory vařené jedl, ale zelí do svých 7 měsíců neměl. Otočil se k nám primář a ptal se,  kdy naposledy jedl- tedy měl mléko. Byla jsem taková kojící- feminar  a to byla už doba Sunaru. Jedl asi před 3 hodinami.Péťa se mlsně oblízl a primář to kvitoval:“ Dal by si další liháč“.

 Jak šel čas, polevovala jsem ze zásad, co“ já nikdy“ a „já vždycky“. Ono při dvou raubířích za 17 měsíců, kteří v 10 měsících chodili,pak běhali a moc rádi lezli, kam neměli, to jinak nešlo. Oblíbeným sportem dětí se stalo padání ze schodů. Většinou se rozdělili a já musela rychle rozhodnout, kdo bude padat  z větší výšky nebo může hůř dopadnout a tam se vrhnout. Tatínek  moc výchovně nefungoval,  jeho ne bylo 2x ne, jednou „ asi ano“ a  tak výchova  byla  různá, určitě ne jednotná. S odchodem  ne-může jsem sice měla nervy v kalupu, ale  bylo to“ co si udělám, to mám“.

Musela jsem přežít fakt, že po návratu od „hodného tatínka, co nic nechce, nemusí se u něj uklízet hračky a boty a vůbec“ byly děcka k roztrhnutí tak den, dva,.Pak zase začaly sekat dobrotu a za 14 dní znovu dokola. Jako  máma-táta jsem nemohla být za hodnou a zlého, tak jsem byla za  asi dost  striktní, ale  snažila se s nimi probrat, že“  to nemůžeš, protože….“

Pořád mám na talíři, jak jiní benevolentní rodiče dětem dovolí… , k domácím pracím (úklid, věšení prádla, vyvláčet tašky  s nákupem a vyložit je) je nenutí a všude je bez velkých řečí pustí. Ale kdo ví? Třeba takoví rodiče jsou , třeba žijí mezi trpaslíky a vílami jen v pohádkách a bájesloví.

Mám hodné děti. Občas vychovávají oni mě“jdi už spát“ a zhasínají televizi, „v tomhle vypadáš děsivě, to si neber“ a brání mi znemožnění za dveřmi bytu a tak.  K tomu, kam kdy půjdou se vážou diskuze dost bouřlivé, ale  nakonec to jde. Dokonce mi to píšou do kalendáře( občas zapomínám, co jsem komu slíbila a dovolila a co není psáno, jakoby  schváleno nebylo).

Takže výchova asi je u nás hodně o  bavení se spolu a  co se slíbí, to se má splnit ( platí pro všechny zúčastněné).Podle známých jsou děti fajn, docela pomáhají a  já se občas kochám a méně kritizuju. Těším se na vnoučata( doufám,že ne moc brzy), ta jim to všechno vrátí :)

Pevné nervy, hodně sil a pohody přeje

Iva

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven


  • Jaký přístup je vám bližší?
  • Jak jste byly vychovávány vy?
  • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
  • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
  • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
  • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

 

Reklama