Nakupujte s rozumem, píše mimo jiné čtenářka Iva. Její příspěvek je obsáhlý, ale určitě stojí za přečtení.

Zdravím všechny ženy-in a přeji krásný a klidný advent před Vánočníma svátkama.

Dnešní doba je založena na konzumu. Co nejvíc toho zažít, co nejdál se dostat na dovolenou, nakoupit luxusní a zároveň nejdražší dárky....Na tyhle lákadla a chytáky z reklam může skočit jen dítě, nebo puberťák neznalý života. Rozumný člověk si koupí jen to, na co prostě má. To se týká i vánočních dárků. Oni celé vánoce jsou i tak dost finančně náročné svátky. A to i bez dárků. Napéct cukroví, vygruntovat, nakoupit nové ozdoby na stromeček a koupit kapra, stromeček  a vyvařovat celý týden obědy, kdy se nechodí do práce.... to vše něco stojí. Takže drahé dárky za ještě dražší půjčky  nejsou tou třešničkou na dortu, spíš bych řekla poslední kapkou,  dostat se do kolotoče splátek a hrozbou exekutora.

Svátky jsou spíš o klidu, poslechu krásných českých koled a pečení cukroví s dětmi. O tom, aby se celá rodina sešla alespoň na Vánoční svátky. Dárky pro děti se dají nakoupit postupně během roku a z několika výplat. Nebo s tím má počítat a odkládat si na ně už během roku. Jediné co se dnes opravdu nedá koupit za odložené peníze je vlastní bydlení. Ale ani na to bych si nevzala půjčku v bance ani od lichváře. Dá se spořit na stavebku a pak si vzít úvěr s tím, že jednou ten byt bude můj. Dneska musí člověk počítat s každou korunou a hledět hodně do budoucna. Musí umět zacházet s penězi a výplatu si rozdělit na náklady na byt, třeba to stavebko a spočítat si kolik mi zbyde na jídlo. Kdybych měla takovou výplatu, že by mi na konci měsíce ještě něco zbylo, tak si spíš udělám radost a koupím si nebo rodině něco pro radost. Každopádně, kdyby to byla dražší věc a vzala bych si půjčku, neměla by přesahovat jednu třetinu mé výplaty. V tomto případě bych se dostala do dluhové pasti. A splácet něco půl roku a přitom celou dobu živořit, tak to by mě brzy ta radost z nového dárku přešla.

Od nového roku se má zdražit DPH, které zaplatíme hlavně my jako  konečný spotřebitel. Čeká nás platit daň z nemovitosti, popelnice pro 4 člennou rodinu vyjde na 4000 a to nemluvím o platbě za školní kroužky, školné na další rok a nové oblečení, protože děti se zvlášť v zimě rychle vytahujou. Těch výdajů hned od ledna je prostě víc než dost.

Nakonec bych jen chtěla popřát všem uživatelkám žena-in, aby nakupovaly s rozumem, aby si krásně užily Vánoce a a těch pár dnů volna strávených  s rodinou. Vánoce přece nejsou o drahých dárcích, ale o pohádkách, cukroví a rozzářených očích malých dětí při pohledu na rozsvícený Vánoční stromeček. Těm je jedno co kolik stálo, hlavně že je toho moc a každé zvlášť zabalené.

Iva K.

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

____________

Ta pranostika na příští rok není opravdu nijak veselá. Máte pravdu, výdajů víc než dost - a kdyby k tomu ještě měly být půjčky z Vánoc, nic veselého.
Děkuji, že jste napsala a přeji klidný předvánoční čas.

Téma dnešního vydání zní: Vánoční půjčky neboli peníze na cokoliv

 • Vzala byste si půjčku na Vánoce?
 • Pokud ano, z jakého důvodu?
 • Znáte takový případ ve svém okolí?
 • Naletěla jste někdy bankám či spořitelnám s „výhodnou“ půjčkou?
 • Jste schopna koupit svým blízkým cokoliv, i kdybyste si na to měla půjčit?
 • A co vánoční pobyt na horách?
 • Našetříte nebo půjčíte?
 • Měl by se vůbec člověk na Vánoce zadlužovat?
 • Naštvaly by se vaše děti, kdyby měly pod stromečkem méně dárků?
 • Vyrábíte dárky?
 • Zastáváte názor, že i malý dárek potěší a na ceně nazáleží?
 • Jaký je váš všeobecný názor na půjčky v období Vánoc? (na cokoliv)
 • A co případně dárky na splátky? Jsou některé výhodné? A jsou vůbec nutné?

Děkuji za všechny příspěvky a komentáře
piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním malým dárkem (bez půjčky)
kosmetikou pro krásné ruce - v „luxusním balení“ :)

darecek

Reklama