Čtenářka Iva K. má nejen velmi dobré zkušenosti s úředníky, ale sama také na chvíli za úřednický stůl zasedla. A jak se jí tam líbilo? To se dozvíte, když klinete.

Krásný den přeji milé Žínky.

Osobně mám velmi dobré zkušenosti s úředníky. Většinou se mi s problémem a jeho řešením snažili vždy pomoct a vždy jsem byla s jejich prací spokojená. Občanku i pas jsem měla hned po svatbě v pořádku a velice brzy nové. Horší to bylo nahlásit na všechny instituce nové jméno a adresu. Ale to už nebyla věc úředníků, ale moje. Oběhnout pojišťovny, banku, důchodové, lišku..... Ještě pár let po přestěhování jsem zjistila, že jsem nové skutečnosti nenahlásila všude.

Asi každá z nás už byla na úřadu práce a snažila se nějakou práci sehnat, nebo dostat alespoň tip kde budou nabírat. Mně se to hodně dlouho nedařilo, tak jsem se pustila do rekvalifikace a skončila na úřadu práce, ale tentokrát za stolem jako administrativní pracovník. Dělala jsem rok na rekvalifikacích. Se svými nadřízenými jsem vycházela suprově. Měla jsem na starosti kontrolu cestovních nákladů - jízdenek uchazečů při rekvalifikaci. A tak jak jsem vždy stála při lidech bez práce, tak teď  bych některé ... no škoda mluvit.

Měli jsme tam pár jedinců u kterých byla kontrola jízdenek na půl dne. Třeba paní Hrachovinová měla praxi asi 10 km od bydliště. Jezdila autobusem a mým úkolem bylo zkontrolovat, zda místo nástupu a výstupu bylo místem bydliště a praxe. Měla mít jízdenky poskládané a nalepené jak šly dny po sobě a samozřejmě i zpáteční. Ale paní Hrachovinová, tam měla i jízdenky 2x během dne tam i zpět, přičemž na jedné byla žákovská sleva. Nebo několik ve stejném směru jen s vteřinovým rozdílem času vydání. Každého napadne, že si nechala proplatit cestu i syna do školy, nebo si od kamarádek jízdenky pobrala, však on to úřad proplatí. Navíc měla dny různě nalepené, jak jí to přišlo pod ruku, něco i vzhůru nohama. Vždy jsme měla chuť jí to hodit do koše :) Byla hrůza a noční můra to po ní kontrolovat.

Několikrát jsem jí volala a potřebovala si ujasnit, kde to byla, že neměla celou cestu a vysvětlovala, jak to má nalepit atd... Ale měsíc co měsíc přicházelo stejné salátové vydání. Když jsem končila svou praxi na úřadě, tak si řekla, že už není co ztratit. Vyhodit mě nemůžou, smlouvu na stálý úvazek bych nedostala. Vytočila jsem její číslo a něco od plic jí řekla a že to bylo naposled, co nám poslala takový salát. Nezmohla se než na omluvu a že si už opravdu s jízdenkami dá práci :) Pak jsem při další návštěvě úřadu a hlavně kamarádek na rekvalifikacích zjistila, že poslední jízdenky byly den po dni nalepené a světe div se dokonce ani jedna vzhůru nohama :) .

Zase na druhé straně některé  zákony jsou postavené na hlavu, ale úředníci je musí respektovat a řídit se jimi. Bylo mi třeba líto člověka, který dojížděl ze Severní Moravy na praxi do Prahy. Musel mít jízdenku z bydliště  až do Prahy a vždy mu chyběla jízdenka asi 5 km z bydliště na vlakové. Tam i zpět a dle zákona bychom to nesměli proplatit. Prostě ho někdo na ten vlak hodil autem. Ale kdybych mu   nevolala a neporadila, ať si vyřídí výjimku  v cestování, tak by přišel o hodně peněz. Musel si najít čas a u nás na rekvalifikacích požádat naši vedoucí a vše sepsat písemně. Takových případů tam bylo spousty.

Taky jsme se nasmály, když jeden uchazeč stál o kurz sanitáře. Velice s tím spěchal a byl u nás pečený vařený, kdy kurz začne. Když se konečně rozjel a milý mládenec frčel do Prahy, tak jsme po pár dnech měli telefon, jestli jsme se nezbláznili, že chce jezdit se sanitkou, né utírat dědečkům zadek :) Kurz sanitář a řidič sanitky je prostě něco jiného. Ale to byla chyba spíš zprostředkovatelky dole né naše :) A hlavně jeho, měl se na kurz pořádně informovat, k takovému omylu by jinak nedošlo.

Byla jsem na úřadě skoro rok a hodně se naučila. Vše je vždy na komunikaci. Ti lidé na úřadu toho měli taky kolikrát až nad hlavu. Zákony, nadřízení i špatně napsané zákony, které víc škodily, jak pomáhaly. A pak nespokojení klienti, kteří chtěli všechno, nejlépe už včera. Prostě zázraky na počkání, nemožné do tří dnů :)

Mějte se moc pěkně a s úředníky mějte trpělivost. Jsou to lidé jako my.
Iva K.

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

______________________-

Tak to je úřednický příspěvek se vším všudy. Moc děkuji, že jste se s námi podělila o své zážitky i poznatky. Není třeba nic dodávat, napsala jste všechno.
Pěkný den a ještě jednou díky :)
Saša

Téma dnešního dne 25. 7.: Úřady a úředníci

  • Jaké máte zkušenosti s jednáním na úřadech?
  • Jste vy sama úřednice?
  • Už jste se někdy u přepážky pohádala?
  • S jakého důvodu nejčastěji?
  • Pokládáte nějaká úřednická místa za úplně zbytečná?
  • Anebo naopak, některá chybí?

O úřadech a úřednících (doufám, že přijde i příspěvek přímo „od stolu“ )
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží krásný dárek: parfém od Avonu BOND GIRL FOREVER (aby při vyřizování na úřadech hezky voněla).

parfem

Reklama