Jako Krista v Kočáru do Vídně, Ester v líbánkách, Týfová v Marečku, podejte mi pero, Zuzana ve Světácích nebo sestra Huňková v Nemocnici na kraji města. Měnivá, ale vždy podmanivě svá. Iva Janžurová.

Narodila se do učitelské rodiny 19. května 1941. Iva chtěla být učitelkou stejně jako její rodiče. Vystudovala tedy pedagogické gymnázium, ale touha věnovat se divadlu byla přece jen silnější a v dalším studiu už Iva Janžurová pokračovala na DAMU v Praze. Jako absolventka získala angažmá v libereckém divadle F. X. Šaldy a o pouhý rok později už se stala členkou Divadla na Vinohradech.

„Můj starší bratr mě odrazoval, že nemůžu být herečka, že nejsem dost hezká...“ Iva Janžurová (foto z roku 1968)

kkdkdddd

Tady si všiml jejího talentu režisér Karel Kachyňa a obsadil ji do dramatického snímku Kočár do Vídně. Film, který nastartoval Ivinu filmovou kariéru, pojednával o konci druhé světové války.

Za hlavní role ve filmech Petrolejové lampy a Morgiana (kde se bravurně zhostila dvojrole sester Kláry a Viktorie) byla nominována na cenu za nejlepší herecký výkon na prestižním festivalu v Cannes.

Iva Janžurová ve filmu Petrolejové lampy (1971)

petr

Na komediální role si Iva musela počkat až do 70. let. K těm nejznámějším patří Pane, vy jste vdova, Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

V první polovině 80. let se Iva Janžurová začala spíše přesouvat na televizní obrazovku, kde vytvořila ve dvojici s Felixem Holzmanem řadu povedených skečů a scének.

Po revoluci, pak omezila hraní a vystupování takřka na minimum. Výraznější postavu ztvárnila až ve snímku Co chytneš v žitě (1998), za který obdržela první sošku Českého lva pro nejlepší herečku.

Druhého „lva“ získala Iva Janžurová za postavu ovdovělé matky ve Výletu, kde jí zdatně sekundovaly dcery Theodora a Sabina Remundovy.

Iva Janžurová s dcerami Sabinou a Theodorou

dkkddd

Oblíbená herečka je také držitelkou divadelní ceny Alfréda Radoka, kterou si vysloužila v roce 1998 coby Winnie v inscenaci Šťastné dny.

Prožívá Iva Janžurová šťastné dny i ve své soukromí? Na fotografii z dubna letošního roku doslova září. Hádali byste, že Iva letos oslavila 73 narozeniny?

ivadddd

Foto zdroj: Wikipedie, Facebook

Reklama