.

Iva: Bulharsko ANO/NE?

Cestování

Iva: Bulharsko ANO/NE?

Dnešní téma mi nedá, abych něco nenapsala také na téma Bulharsko. Jako malá (5 let) jsem s matkou, babičkou a bratrem navštívila Bulharsko - Balčik. Pamatuju si řádění ve vlnách, hotel s brouky - šváby, docela dobrou zeleninu, úžasné teplo, stavění pískových hradů a velké, převeliké kaktusy v Botanické zahradě.

Dneska, jsem matka od  18 letého syna, 17 leté slečny a s těmi a svojí maminkou jsem vyrazila znovu do Bulharska na doporučení známých a kamarádů“ je tam krásně, hotely nové, není tam draho“.

Prohlédla jsem katalogy, informace na webu a zvolila  Nessebar- městečko chráněné UNESCO na pobřeží.

 Abych podala vyváženou informaci, začnu pozitivy:

 • Je tam pořád vedro-37-38°C, moře je jako kafe ( i moje mamka se koupala a ta vleze do vody  s téměř 37°C).
 • Není tam draho. Pravda, má to háček, pro anglicky mluvící je tam dráže.
 • Hotel byl nový, švábů a jiné havěti prostý.

Na vyvážení i několik negativ:

 • V našem hotelu vařili podle  zásady“ hodně mastit, olej stále točit, měnit až po dlouhé, předlouhé době“.
 • Všudypřítomný binec- odpadky, papírky, plevel  za rohem od hlavní ulice.
 • Anglicky , francouzky mluví jen málo lidí, ze 3 recepčních 1 a jedna rozpačitě. V restauraci 50%, v obchodech 30%.

Naše cesta tam i zpět proběhla dobře. Podívala jsem se s „dětmi“ do Istanbulu a bylo tam krásně a  všichni jsme byli ve Varně a blízkém klášteře Alagia tesaném ve skále.

Všichni jsme měli průjem od prostého po tragický. Pokud jsme nevyhledávali toaletu, koupali jsme se. Je pravda, že pokud si nekoupíte slunečník a  raději + lehátko nebo 2, nemáte na pláži moc místa.

My chodili na severní pláž- celkem malá a dost plná. Pak jsme se podívali na jižní, která se táhne až ke Slunečném pobřeží a změnili názor. Je tam plno, že  kličkováním mezi ručníky proběhne jen zdatný běžec orientačních závodů. Autobusy navečer vozili lidi tak, že byli jako sardinky- skutečně se všichni „ sblížili“. Zlatá naše severní plážička.

Historické městečko je kouzelné. Když jsme byli schopni dojít ty asi 3 km až do něj a pobýt bez odbíhání, užili jsme si podvečerních „Floutkování“ po uličkách. Kostely nádherné od stojích k rozpadlým,  malebné rybářské domečky, hodně prodejců možného i nemožného.

Celkově jsem si připadala jako v „socíku“- deja vue. Všude se dalo domluvit rusky a  protože jsem starší dáma,  mluvila jsem. Tím jsem uváděla  mláďata v úžas, že nejen  mluvím „ tou hatmatilkou“, ale chytám se a čtu hlaholici“ ty jejich bukvy“.

Pokud máte dobrá střeva  a dobrodružnou povahu, mluvíte rusky, vřele doporučuju. Pro umírněnější cestovatele  radím volit jinou zem.

Iva

Pozn. red. : Text nebyla redakčně upraven

Pěkný souhr - Bulharsko ANO/NE :)


 • Cestujete rádi?
 • Čím nejraději?
 • Co vás veselého potkalo na vašich cestách?
 • Co vás překvapilo?
 • Na co nikdy nezapomenete?
 • Jaká byla ta nejdelší, nejzajímavější, nejpovedenější cesta?
 • Jakou cestu už byste nikdy neopakovali?

  Pište mi na redakce@zena-in.cz

  heslo: cesta

Pište, budu se těšit na vaše cestovatelské příběhy, zážitky, povídky, zajímavé fotografie...

Kdo mě dnes nejvíce pobaví, rozesměje, překvapí, dostane krásnou dřevěnou kazetu s šesti druhy čajů Pickwick!

caje

   
26.08.2010 - Zahraničí - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. [12] ova9 [*]

  urcite ANO.......kdysi jsme jezivali..vlakem

  superkarma: 0 10.12.2010, 20:23:21
 2. [11] Astřička [*]

  Tak Bulharsko jednoznačně ANO. Byla jsem tam poprvně jako malá holka s rodičema a právě na Balčiku. pamatuju si Minaret a botanickou. Pak jsem byla se sestřenicí na Nessebaru. Nádhera, nemůžu si stěžovat. No a teď jako dospělá jsem byla 2x s manželem na dovče v Primorsku. Zase bezva. Nikdy žádný průjem, příjemní lidé, kteří mají Čechy rádi, domluvím se česky a když to nejde tak rusky.. angličtinu nepotřebuju. příští rok se tam chystáme znovu, vůbec nás třeba neláká Egytp nebo Tunis. O tom jsem slyšela většinou jen horory.    

  superkarma: 0 26.08.2010, 19:02:01
 3. avatar
  [10] gullinka [*]

  My byli letos v Carevu a pláž tam byla malá a plná chaluh..jezdili jsme proto do Primorska a pláž nádherná ,moře kouzelné..prostě paráda.. byli jsme tam mimo sezonu v červnu a v sezoně bych k moři nejela... Bulharsko miluju...je tam lacino...Dcera si nakoupila plno oblečení značkového...

  superkarma: 0 26.08.2010, 17:59:36
 4. avatar
  [9] Odemětobě [*]

  Byla jsem s "dětmi" před 2 lety v Sozopolu,abych si zavzpomínala na své mládí.Sml16Letecky s Čedokem,v hotelu se snídaní.Čisto, bohaté švédské stoly,nepřeberně ovoce.Pláže čisťoučké u hotelů, veřejná o trochu horší.Večer jsme obráželi hospůdky,každý den jsme večeřeli v jiné,nacpávali jsme se zmzlinou.Na pláži jsme si kupovali sladké pečivo. I v Istanbulu jsme byli na 2 dny.S čistotou na ulicích to musíte brát tak,že jste na východě, mají trošku jiné parametry. V Řecku taky nejsou ulice bez odpadků,i v Chorvatsku najdete binec.Na Itálii by se taky dalo postěžovat,a to jsme byli v Toskánsku, kde se to hemžilo "západní" klientelou z řad seniorů.

  superkarma: 1 26.08.2010, 17:52:38
 5. [8] vráně [*]

  S manželem jsme byli letos v Bulharsku už počtvrté za sebou. Nedáme na tuto zemi dopustit. Moře čisté, levné jídlo, hotely klimatizované, ochotný personál. Byli jsme ve 3 hotelích a nikde jsme s angličtinou problém neměli.

  Kromě snídaně se stravujeme sami a nikdy jsme se neposr..i.

  Nesebar je krásné starobylé městečko. Jsou zde i 2 české hospůdky, kde vaří např. vepřo-knedlo-zelo, guláš, smažák, bramboráky - prostě typicky česká jídla, a čepují Staropramen. V jedné z nich je i český personál. Sml67

  Takže příští rok opět jedině do Bulharska. Sml16

  superkarma: 0 26.08.2010, 17:25:18
 6. [7] macamala [*]

  Sonne — #3 Moje známá v Bulharsku byla a docela nadávala - nepořádek, špína atd. U nás padla volba právě na Francouzskou riviéru a vše bylo super. Pláže čisté, nepřelidněné, pohoda. Jen nelze spoléhat na to, že se tam člověk kdekoli a kdykoli domluví anglicky.

  superkarma: 0 26.08.2010, 16:39:15
 7. avatar
  [6] SStream [*]

  Byla jsem v Bulharsku v letovisku zvaném Primorsko. Před deseti lety to tam vypadalo tak: apartmány byly jednoduché, čisté, vařili jsme si sami. Město bylo čisté (nesrovnatelně čistší než třeba chorvatský Omiš), jídlo v restauracích něco dražší než u nás ale opravdu dobré (průjem nikdo neměl), pláž s plavčíky kteří seděli na věžích po celou "koupací špičku", když byla vyvěšená černá vlajka do vody se nesmělo a brali to sakra vážně. Malé pekárny  na každém rohu se skvělými sladkými rohlíky, záviny a kde čím za velmi slušné ceny. To vše nám připadalo jako ráj na zemi především po cestě z letiště do samotného Primorska, jež nám nepřipadala dvakrát legrační. Policejní kontrola se podobala přepadení teroristy (trvala přesně 90 minut), kolem vesnic zajímavé valy z odpadků, ve městech byly tyto "valy" kolem každého paneláku v podobě jakéhosi ochozu. Za městem v lesíku byla cikánská osada s oplachtovanými vozy po vzoru starých westernů. Neuvěřitelný zápach. Děti o sladkosti či drobné neprosily nýbrž za použití různých nástrojů demolovaly mikrobus. Suma sumárum - Primorsko ví, jak se dělají peníze a turistů si váží. Dovolená byla skvělá a na cestu tam se dá s přimhouřením oka zapomenout Sml30

  superkarma: 0 26.08.2010, 16:29:21
 8. avatar
  [5] enka1 [*]

  Když se kouknu u nás na sídlištiSml80. Ono by se taky chtělo zamyslet nad tím, kdo tam ten binec dělá.

  superkarma: 0 26.08.2010, 15:33:30
 9. avatar
  [4] Heather [*]

  Doufám, že název "hlaholice" byla jen nadsázka... Cyrilice a hlaholice je sakra rozdíl Sml24

  superkarma: 0 26.08.2010, 15:06:45
 10. avatar
  [3] Sonne [*]

  Stravovali jsme se sami (v doporučených restauracích) a naprostá spokojenost... Ani jednou se nám nestalo, že by nám nechutnalo, nebo že bychom měli málo. Všechna jídla jsem fotila (recepty bulharské kuchyně jsem nasbírala už doma) a tak už před odletem do Bulharska jsem věděla, co chci rozhoně vyzkoušet. Ani jsme všechno za ten týden nestihli, takže příště! Pro nás určitě příště bude... Sml16

  Můj názor k pořádku v Bulharsku. Myslím, že stejný "nepořádek" je třeba v Turecku a rozhodně větší (a ten jednoznačně vede!!) je v Řecku. Ráno jsou ulice vymetené, denně jezdí uklízecí auto, které zametá nedopalky a ještě cestu kropí. Takže ranní procházka do pekárny byla vždycky příjemná a taková čerstvá... Co se jazyka týče, ač neumím bulharsky a na všech dovolených jsem spoléhala na němčinu (víceméně vždy úspěšně), tady jsem se prostě "domluvila" česky+rukama nohama, ale bez problémů.

  Takže můj závěr? Bulharsko byla naše nejlevnější dovolená (budujeme nemovitost a peněz není na rozhazování), ale za ty peníze jsme dostali opravdu vše, co jsme si přáli. Jako bonus bylo počasí bez mráčku a teplota moře 31°C. On člověk nemůže za daný obnos očekávat Francouzskou riviéru... Sml16

  1. na komentář reaguje macamala — #7
  superkarma: 0 26.08.2010, 14:49:36
 11. [2] lidiee [*]

  Musím se bulharska zastat je fakt že těch odpadků tam je spousta, ale byla sem tam tři měsíce a průjem ě fakt nepotkal.A musím říct že jsem si to užila...

  superkarma: 0 26.08.2010, 14:47:42
 12. avatar
  [1] átéčko [*]

  raději NESml68

  superkarma: 0 26.08.2010, 14:32:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme