.

Iva Bittová a Mucha Quartet okouzlí Česko Slovenskými spevy Bély Bartóka

Novinky

Iva Bittová a Mucha Quartet okouzlí Česko Slovenskými spevy Bély Bartóka

Fenomenální zpěvačka a houslistka Iva Bittová vyráží s mladým slovenským Mucha Quartetem na společné turné do pěti českých měst, aby seznámila své fanoušky i další příznivce zejména lidové hudby s pozoruhodným projektem, který mimořádně citlivým způsobem zpracovává unikátní výsledky celoživotní práce geniálního skladatele a muzikologa Bély Bartóka, který shromáždil tisíce nápěvů slovenských lidových písní.

Renomovaný slovenský skladatel Vladimír Godár upravil pro Ivu Bittovou a smyčcový Mucha Quartet některé slovenské lidové písně z Bartókovy sbírky pod názvem Slovenské spevy. Půvabné nové verze, které rozhodně netrpí přehnanou upjatostí a akademičností, zazní mezi 24. a 28. listopadem ve valašské Zašové, v Ostravě, Hradci Králové, Praze a Brně. Turné provází vydání alba Slovenské spevy, které letos vyšlo u slovenského labelu Pavian Records a v prosinci pokračuje také na Slovensku. 

iva bittová

Vstupenky na koncerty jsou k dispozici od 350 korun v síti Ticketpro.

Dnes po celém světě známý autor a vynikající klavírista Béla Bartók nebyl jen obdivovaným skladatelem, ale patřil i k nejvýznamnějším etnomuzikologům počátku dvacátého století. Vzhledem k tomu, že vyrůstal v rakousko-uherském mocnářství (roku 1881 se narodil v dnes rumunském Sânnicolau Mare), soustředil se především na folklór jeho zemí. A to natolik důkladně, že jen jeho sbírka slovenských lidových písní (a nutno dodat že sbírky písní maďarských a rumunských jsou rozsáhlejší), která se rozrůstala až do jeho smrti v americkém exilu v roce 1945, dnes obsahuje více než 3200 záznamů.

Slovenské spevy představují 44 vybraných nápěvů, optimisticky radostných i teskných písní. Některé z nich jsou jen kratičké a působí jako fragment nebo skica, ale přesto okouzlují pestrostí, svými hudebními nápady a občas i nečekaným vtipem. Úžasným způsobem se v nich spojuje živelnost dodnes svěžích melodií, vynikajícího pěveckého podání i citlivého instrumentálního doprovodu. Folklorní kořeny se tu potkávají se světem umělecké kompozice a Iva Bittová tu opět potvrzuje svou hlasovou univerzálnost a skvělé interpretační schopnosti. „Transkripce Vladimíra Godára Slovenských písní od Bély Bartóka mi opět umožnila proniknout do hudebního světa folkloru,” vysvětluje Iva Bittová.

Známá zpěvačka, houslistka a herečka  Iva Bittová bývá často označována za “hudební chameleonku”. Její cesta vedla přes brněnskou konzervatoř mezi dnes už legendy moravské alternativní scény, a odtud pak na mezinárodní scénu, včetně newyorské Carnegie Hall. Záběr má bez přehánění obdivuhodný. Nejsou ji cizí hudební performance ani programy zaměřené na děti, zpívala rock s kapelou Dunaj i operní árie, osobitě interpretuje lidové písně, vyzkoušela si experimentální jazz i houslové úpravy klasické hudby, a spolupracovala i s americkým avantgardním seskupením Bang On A Can All Stars. Dnes Ivu Bittovou často provází přívlastek “fenomenální” a album Slovenské spevy je už pětatřicáté v její diskografii.

Se slovenským skladatelem Vladimírem Godárem, který je mimo jiné držitelem dvou Českých lvů za hudbu k filmům Návrat idiota a Sluneční stát, spolupracuje Iva Bittová už dlouhá léta. K jejich hudebním setkáním patří například soundtrack k filmu Krajinka, skladba Ecce Puer na text Jamese Joyce, nebo projekt Mosty-Gešarim z roku 2001. Jejich zřejmě nejznámějším společným dílem je famózní album Mater z roku 2006.

Slovenský Mucha Quartet se věnuje interpretaci hudby od období vrcholného klasicismu po současnost a tvoří ho Juraj Tomka (první housle), Andrej Baran (druhé housle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violoncello). Od roku 2003, kdy jej na bratislavské konzervatoři založili, pravidelně koncertuje, včetně řady festivalů jako je Pražské jaro nebo Bordeaux String Quartet Festival. Hrál i při návštěvě anglické královny Alžběty II. na Slovensku a svůj debut oslavil v roce 2011 v Lucemburské Filharmonii. Provází ho řada ocenění: na 21. ročníku mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně kvarteto získalo první cenu za interpretaci jeho skladby, je vítězem soutěže Josef Windisch Preis ve Vídni, držitelem 3. ceny z mezinárodní soutěže Gianni Bergamo Classic Music Awards v Luganu nebo 1. ceny na Mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka v Praze. „S Mucha kvartetem, velmi mladým a talentovaným tělesem z Bratislavy, jsme se v poměrně krátkém čase nastudování materiálu úžasně sehráli. Jejich mladistvá energie osvěžila a inspirovala mou interpretaci“, uzavírá Iva Bittová. 

 • 24.11. Zašová, Dům kultury  kulturni.zasova.cz/11659/
 • 25.11. Ostrava, Kostel Sv. Václava
 • 26.11. Hradec Králové, Adalbertinum
 • 27.11. Praha, Klašter Sv. Anežky
 • 28.11. Brno, Klášter Milosrdných bratří
   
24.10.2016 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [5] peetrax [*]

  Moc příjemná paní - dokud nezačne zpívat.

  superkarma: 0 25.10.2016, 13:41:46
 2. [4] bobani [*]

  tak tohle není můj šálek kávy

  superkarma: 1 24.10.2016, 21:12:36
 3. avatar
  [3] wich [*]

  Naživo je úžasná Sml67

  superkarma: 0 24.10.2016, 13:49:43
 4. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16Ivušku můžuSml67

  superkarma: 0 24.10.2016, 13:16:30
 5. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Hmmmmmmm Sml67

  superkarma: 0 24.10.2016, 12:55:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme