Milé ženy –in, svatba je den, o kterém sní každá holka, dívka a děvčica. Jak se v bílém jako princezna nese“ k oltáři“ nebo „ na radnici“. Většina z nás ale okusí i ten druhý, odvrácený den, kdy se z milovaného chlap stane“ pan odpůrce“ a  jeho nejmilejší bude „ ta  megera“.

Tak alespoň  ne- můž nazývá mně. Ne-můž je český ekvivalent ex. manžela, krátce ex.

Vzhledem k jazykové blízkosti s ex- exitus- již mrtvý mi ne-můž připadá lepší. Podle literatury se  bývalá manželka- krátce „bejža“ většinou ocitne v problémech.

Jejich , nyní „ její“ děti  jí většinou zůstanou na krku. Znám jen málo žen, které by rozvodem  udělaly tlustou čáru,  sbalily jejich dětem- „jeho dětem“ kufry a odešly „se hledat“.

Většinou to tak pánové dělávají.

Moje soukromá zkušenost s rozvodem není moc veselá, ale chci vám napsat o dvou jiných obdivuhodných ženách.

Ta první – Majda – měla dvě děti, její přítel taky  jedno a tak se po rozvodu k ní nastěhoval s Jarouškem a Majda  začala fungovat jako  trojmatka. Děti  své i Jardu nutila uklízet hračky, učit se, pomáhat doma a občas měla klidné víkendy, když Jarda od ní „ mamči“ odkvačil k „ mamince“ a její děti odjeli „za tatínkem“ .

To pak s přítelem a časem i mužem  měli klid a pohodu, tak třeba vymalovali nebo jen vyšli někam ven a byli rádi, že jsou spolu. Za několik let se Majda jako vrchní sestra ocitla před otázkou, jak dál.

Jejich nemocnice propouštěla, tak začala  jako medicínská reprezentantka.  Byla dobrá, doktoři jí měli rádi, v práci my taky a  děti doma  zvládaly  pod její laskavou rukou  vše hravě.

Jen její druhý muž chytil druhou- třetí mízu a  odstěhoval se „ hledat se“ k mladší přítelkyni.

Co dělal Jarda ? Zůstal u „ mamči“, která ho 15 let vychovávala.

Ať jsi Majdo, kde jsi, klobouk dolů…

A ještě druhý příběh. Znám paní, která má 4 děti, dvě starší studují a bydlí nebo občas bydlí samy a dvě menší jsou školního a školkovského věku.

Tahle paní ,třeba jí říkejme paní  Ilona, jednou byla doma se třemi malými dětmi.Nejstarší si psala úkol, prostřední tahala kačenu a nejmenší se kojilo.

Odpolední pohodu  přerušila návštěva. Přišla za ní mladá dívka a chtěla si popovídat u kávy.

Svěřila se Iloně, že  se s jejím mužem podnikatelem potkali a zamilovali do sebe. Ona že ale nechce žít v přetvářce a co říká Ilona na rozvod.

Ilona obhlédla kolem a řekla:“ nebudu vám dvěma stát ve štěstí, ale jsme s mužem dohodnuti. Pokud odchází, bere si je všechny!“.

Slečně spadla čelist a  odpoklonkovala se.  Já v duchu tleskám a  vy třeba taky.

Držím palec pro doby dobré i zlé a přeju jen ty dobré

Iva

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Smekám před oběma! Dobře tak jednomu i druhému. Děkuji za pěkný první příběh a přeji Ti Ivo příjemný den a hodně štěstí. Míša

Na vaše postřehy, příběhy a názory na téma: „Když rozvod, tak rozvod“ se těším na redakce@zena-in.cz.

Reklama