Bulvár

Itálie versus Finsko - Co je to za čurbes?

Podivným řízením osudu jsem se při svém studiu v Itálii připletla do kursu finštiny. Čtvrt století svého života jsem si myslela, že takovou věc může studovat jenom naprostý blb a intelektuální úchyl, ale tento názor jsem přehodnotila...

Obecný předsudek praví, že v Itálii je strašný bordel ve všem. Tam, kde jsem byla, to říkali o Sicílii a podobných končinách, u nás na severu ne, nikdy, tady všecko je, jak má být. Český člověk je na leccos zvyklý, takže italská byrokracie, která je byrokratická a pomalá, ale vcelku spolehlivá, je vlastně záležitost docela příjemná, hlavně poté, co vypadnete ze zadýchané místnosti s frontou na povolení k pobytu (které sice vlastně potřebujete jenom na to, aby vám dali průkazku do knihovny), kde jste strávili čtyři hodiny s několika sty lidí, kteří se taky potili a funěli.

Taky čištění ulic je v zabordelené Itálii lepší než v Česku, stejně jako pracovní morálka, ať už legendy praví cokoli (No dobře, ta třídírna pošty na Sicílii je postrach, ale takovou pitomost jim musel snad poradit nějaký český socanský plánovač lepších příštích. Jde o to, že nějaký krasoduch vymyslel, že na Sicílii je vysoká nezaměstnanost, tak tam zbudovali centrální třídírnu příchozí mezinárodní pošty, dopis ze Štýrského Hradce do Udine jde přes Sicílii, což je tisíc kilometrů navíc, a nadto se tak pošta zdržuje. Ale lidi maj práci. A taky moji letenku do Kodaně, když už jsme u toho, a několik dalších postradatelných maličkostí.)

Naše finská lektorka v Itálii nikdy před svým učitelským pobytem nebyla, a asi ani nebyla varována, hlavně před rozevlátostí. Také snaha domorodců komunikovat a neustále žvanit ji zjevně poněkud vyváděla z míry. (Finština nemá vycpávková slova. Fin buďto má co říct, nebo mlčí. Společenská konverzace o počasí, zdravotním stavu kočky sousedovy tety atp. se neprovozuje.)

Do každé hodiny chodila s výrazem tu zděšeným, tu naštvaným a s nějakým geniálním dotazem. „Promiňte, jdu o pět minut později..." my studenti jsme se podivili, o co jako jde, cokoli do čtvrthodiny bylo normální „...ale sekretářka mi slíbila, že mi ve tři přinese nějaké knihy, a nepřišla ani v 15:03!" Studenti nechápou. Ve tři znamená něco jako tři, tři a půl nebo zítra ráno, hlavně u sekretářek. Nebo jindy probíhala na ulici demonstrace při příležitosti stávky, byl asi tak únor a ne zrovna piknikové počasí. (Italové stávkují často, rádi a hlavně na ulicích) a Leena se při příchodu zeptala, co dělají ti lidé venku.

„Jací lidé?"
„No ti na ulici, jak mají ty prapory a hulákají."
„To je stávka."
„Stávka? Aha. Ale proč jsou ti lidé na ulici?"
„No přece stávkují."
Zde dochází k mezikulturnímu nepochopení, jak zjevno.
„No dobře, stávkují, ale proč jsou při tom venku?"
„To je přece stávka, když je stávka, tak se nejde do práce, ale na Via Martelli..."

Leena dlouze přemýšlí. „Noooo, teda u nás se zas tak moc nestávkuje. Ale když už se stávkuje, tak jsou lidi doma a nedělají randál venku. Proč tady taky ksakru nesedí doma jako slušní lidi a pobíhají venku s fanglema?"
Italští studenti dlouze přemýšlí, proti tak vyčerpávajícímu argumentu nenacházejí protiodpověď. Následuje krčení rameny a přesun k tématu hodiny.

Nejvíc mě dorazil postřeh ve věci, kterou jsem jako Čehůn vyrostlý v Čehůnii plné vlastních zmatků nějak nedokázala postřehnout, natož docenit.

Leena opět přišla a asi se jí stalo něco traumatizujícího ve styku s univerzitními ouřady, protože se velmi rozhořčeně ptala pléna, jak je možné, že tato mizerná země s všeobecně mizerným přístupem k čemukoli jako celek funguje. Nastala nějaká rozpačitá debata, o co jako konkrétně jde, že vlastně všecko italské je takové jaksi neuchopitelně laxní a jeden má pocit, že nikdo nic nedělá, ale asi někdo něco dělá, protože se něco děje, a chudákovi Leeně se dostalo odpovědi tak děsivě jednoduché a zároveň nic nevysvětlující:

„No, ono to nějak funguje, a asi nikdo neví proč ani jak. Ale nikdo do toho nešťourá, aby to náhodou fungovat nepřestalo."

Vaše čtenářka Gentiana


Milá Gentiano,
váš příspěvek je velmi aktuální zrovna dneska, když máme novou vládu. Taky se tak nějak bojím, že do toho začnou šťourat, a ono tu přestane fungovat i to málo, které ještě běží.:)

Díky za příspěvek! Pokud se budete chtít podělit o svůj příběh ze zahraničí, napište nám na adresu redakce@zena-in.cz!

   
10.01.2007 - Společnost - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [11] edith1975 [*]

  Hysteria: fungovalo, ale kolik to stálo peněz

  superkarma: 0 10.01.2007, 20:43:17
 2. avatar
  [10] evelyn [*]

  to vykladal kolega z prace, ze italsti vladni urednici, rano prisli do prace, pichli si a sli do jineho zamestnani si privydelat, pak se jen vratili si odpichnout konec sichty. Prej se na to prislo, kdyz zkoumali, proc jsou tak malo produktivni

  superkarma: 0 10.01.2007, 19:36:38
 3. avatar
  [7] sobina [*]

  Dobrá zkušenost

  superkarma: 0 10.01.2007, 15:00:45
 4. avatar
  [6] Hysteria [*]

  Moc dobrý článek,všimli jste si,že u nás to půl roku bez vlády také fungovalo?

  superkarma: 0 10.01.2007, 14:28:04
 5. avatar
  [5] Kelly [*]

  Článek

  superkarma: 0 10.01.2007, 14:18:14
 6. avatar
  [4] Gwendy [*]

  Samík97: jo, to jsem teď četla ve filosofii... Význam slova idiotés byl člověk, který se stará jen o to svoje. Tedy ten co se nestaral o společnost. Ale nadruhou stranu je pěkné, že jsem do místních zaškrtávala lidi a né stranu, aby to mělo význam a stejně je mi to houby platné.

  superkarma: 0 10.01.2007, 13:43:41
 7. [3] Natálka73 [*]

  Taky jsem nesvá když někdo nepříjde v určitou dobu

  superkarma: 0 10.01.2007, 13:33:27
 8. [1] Samík97 [*]

  Každý stát má vládu,kterou si zaslouží-co jsme zvolili,to máme.

  superkarma: 0 10.01.2007, 13:08:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme