Bulvár

Inženýrský pes

Když náš pes začne pobíhat po bytě, sem tam zakňučí a skáče na kliku, znamená to v překladu: „Chce se mi čurat a kakat, měli byste jít se mnou ven, nebo neručím za nepořádek.“ Tuhle větu v psím podání pronesl včera v tom největším horku. Bylo poledne, slunce pálilo jak přehřátý termostat, v ulicích se nedalo téměř dýchat, ale potřeba je potřeba. I u psa.

Vyzbrojila jsem se kšiltovkou, brýlemi, pytlíkem a vyrazila jsem vstříc té výhni venku. Ušli jsme sotva dva bloky a pes si už netrpělivě vybíral místo pro svoji potřebu. Chvíli mu to sice trvalo, ale to pravé místečko našel. Vyprázdnil střeva, já vyndala z kapsy pytlík a začala uklízet. V ten samý moment se mi přímo nad hlavou ozval hlas zbarvený stejným tónem, jako můj, když skutečně zuřím.

„Co to tam děláte?!“

Zvedla jsem hlavu a přímo nade mnou se z okna vykláněla starší paní s pohledem připraveným k boji. Vysvětlila jsem spíše tomu pohledu, než té paní, že můj pes vykonal potřebu a tudíž to po něm uklízím. Hlava i s tím pohledem zmizela a já se pustila do počaté práce. Za další okamžik paní stála vedle mě (prolétlo mi hlavou, jak se tam tak rychle dostala), a ukázala prstem dlouhým jako ukazovátko někam za moje záda. „Tohle, tenhle bordel je taky vod toho psa!“

Protáhla jsem si v duchu její prst-ukazovátko a podívala se na místo kde končí. Skutečně tam bylo několik psích výkalů. Jenže náš pes není jediný ve městě, a co víc, používám pytlík pokaždé. Přesně tuhle myšlenku jsem proměnila ve slova. Té staré dámě se pohled a la Chci bojovat změnil na Nenávidím tebe i toho psa. Tak jo, řekla jsem si, je to přeci jen starý člověk, nebudeš se s ním holka hádat. Vyndala jsem druhý pytlík a začala sbírat památky psů, pěkně jednu za druhou.

Po chvíli byl druhý pytlík téměř plný, ale úkol byl splněn a dáma zmizela stejně rychle, jako se objevila. Vzala jsem oba pytlíky, psa a s pocitem To se může stát jenom mně vyrazila dokončit vycházku.

Asi o hodinu později jsme se vraceli domů. Já promáčená potem, pes s jazykem u země. Nejkratší cesta do vytouženého chládku našeho bytu vedla okolo domu, ve kterém bydlí paní s ukazovátkem místo prstu a pohledem, který by měla skrývat pod nejčernějšími brýlemi. V den, kdy by teploměr neukazoval třicet ve stínu, bych nejkratší cestu hodila za hlavu, dneska jsem hodila za hlavu ten pohled i to ukazovátko.

Sotva jsme zabočili k jejímu domu, uviděla jsem ji stát před vchodem. Povídala si s ženou středních let, smála se a hladila psa, který seděl u nohou její známé. Byl to stejný efekt, jako když se ze staré čarodějnice stane během hodiny hodná babička.

Byli jsme od nich dva, možná tři metry, když pes té ženy vstal, otočil se třikrát na trávníku a vykonal svou potřebu. Nohy se mi zastavily samy od sebe. Co teď bude následovat? Přeměna z babičky na čarodějnici?

Omyl. Nestalo se nic. Vůbec nic. Paní vzala pejska na vodítko, rozloučila se a šla svou vlastní cestou. Psí památka zůstala nedotknutá na svém místě. Jen kousek od toho samého místa, které si před hodinou vybral můj pes. Stará dáma se také sebrala k odchodu domů a v ten moment si moje slova razila cestu ven sama od sebe. „Paní, ten pes vám udělal hromádku přímo pod oknem!“

Paní se otočila a hodná babička byla pryč. Rozplynula se jak vzpomínka na vzpomínku. Pohledem se do mě zabodla jak nůž do přezrálého melounu. „To byl ale pes paní inženýrky!“ Otevřela dveře vchodu a zmizela v jejich stínu.

Dneska se syn vrátil z hřiště a hned ve dveřích mi povídá, že mu strašně smrdí bota, asi prý šlápnul do psího hovínka.

Sundala jsem mu botu obalenou jak řízek a odnesla ji do koupelny. „Tak to byl další inženýrský pes…,“ řekla jsem spíš sobě než jemu.

Syn chvíli o té větě přemýšlel a logickou cestou dítěte dospěl k uspokojivému závěru. Vzal tenisák, zavolal na psa, a ještě než zavřel dveře svého pokoje, povídá mu: „Jdem si hrát, Aiko, maminka teď nemá čas, musí sprchovat z boty to inženýrský hovínko, víš?“

   
12.08.2004 - Společnost - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [61] Sasa [*]

  Gedžitka: no co, si to nenechám líbit, ne? Však hned poznal, kdo je pánem situace, a byl pěkně překvapenej. A ani jsem neměla plnou hubu chlupů.....

  superkarma: 0 12.08.2004, 16:36:51
 2. avatar
  [60] Gedžitka [*]

  Sasa: mě z tebe trefí, tak sem se dlouho nezasmála Kousla do ucha.

  superkarma: 0 12.08.2004, 16:30:38
 3. avatar
  [59] Gedžitka [*]

  Žábina: třeba byl piclej a normálně nebývá a pes to nemá rád nebo se choval divně a psa to zmátlo.

  superkarma: 0 12.08.2004, 16:27:24
 4. avatar
  [58] Lucimo [*]

  Pepenkaa: Ty jo pes který má 60 v kohoutku a váží 75 kg? To je prase a ne pes... Náš dogouš měl v kohoutku 90, vážil 80 kg a to už byl hodně festovní...

  superkarma: 0 12.08.2004, 16:16:06
 5. [57] Sasa [*]

  No tak včera jsmme mohli být taky v televizi Nova, ale naopak. Náš jezevčík na mě vrčel a zkoušel být pánem situace. Tak jsem ho kousla do ucha. Zakničel a hned ho to přešlo......
  Fakt je, že naši mají trpasličí jezevčici a německého ovčáka. Když byla jezevčice mladší, tak se něco nanosili před základku čokolád (bydlí vedle a chodili venčit kolem půl osmé ráno)....Diffa ty děti prostě nemusela, jak je malá, jen tak při chůzi se otočila, Ňafla do kotníku a pokračovala.
  Ben nekousl nikoho, pokud nemusel...jednou musel, na pokyn, otec chytil na chatě zloděje, hajzlíka. Ben nad ním stál a jen duněl, než přijeli policajti. Má sice jen základní výcvik, ale bez příčiny ne fakt na nikoho nevrhá, on to většinou pro něj není partner a nevidí důvod.

  superkarma: 0 12.08.2004, 15:47:15
 6. avatar
  [56] Ťapina [*]

  Žábina: Jak píše Rikina, možností je spousta, ale určitě to nebyl fungující vztah mezi psem a majitelem. Jestli to byl pohřeb někoho blízkého, tak pes mohl vycítit momentální slabost pána a oplatit mu něco z dřívějška. Ale kdyby fungovalo všechno, jak má, tak by nic takového neměl zapotřebí dělat a taky by to neudělal.

  superkarma: 0 12.08.2004, 14:42:44
 7. [55] Rikina [*]

  Žábina: není to normální. Ale majitel mohl být opilý, když se vracel z pohřbu - bývají pohřební hostiny, a jsou psi, že nesnášejí pach alkoholu. Nebo majitel mohl být někdy na psa zlý, bít ho, a teď se mu to vrátilo. Například. Ale jsou i jiné možnosti.

  superkarma: 0 12.08.2004, 14:40:06
 8. [54] Rikina [*]

  Mám podobnou zkušenost,která nedopadla tak smutně. Před mnoha lety jsme měli 2letého syna, a fenku pudla, bez problémů, dokud se nenarodil druhý syn. Fenka začala na mimino žárlit, tolik, že mu v nestřežených okamžicích, kdy byla dětská postýlka prázdná, nakadila na peřiny. Zopakovala to několikrát, takže jsem se bála, že jednou miminu ublíží, vrčela na něj, no děs. Naštěstí si ji vzali k sobě manželovi rodiče, nemuseli jsme ji nechat utratit, ale ona se urazila, a kdykoli jsme přijeli na návštěvu, museli jsme hlídat, kde je pes a kde jsou děti. Dobře to dopadlo, nikdo nikoho nepokousal, fenka je dnes už v psím ráji, a děti dospělé a psů se nebojí, naopak.

  superkarma: 0 12.08.2004, 14:36:16
 9. avatar
  [53] Žábina [*]

  včera říkali v TV, že německej ovčák zaútočil na svého pána, kterej se vracel z pohřbu...prokous mu ruku, má na n í asi 8stehů...je to normální, aby pes zaútočil na svého majitele?????????

  superkarma: 0 12.08.2004, 14:31:44
 10. [48] Rikina [*]

  bugyna: jestli to bylo na mně, tak já psala "vychovanej a vycvičenej". Termín "bojové plemeno" používám v uvozovkách, protože podle mých zkušeností i jezevčík může být zatraceně "bojový". Jinak souhlasím, výchova je nutná a to od malička, výcvik není nutný, ale u některých plemen velmi prospěšný. Mí ovčáci se na cvičák vždycky moc těšili, asi by se nudili bez výcviku. Naproti tomu moje současná psice výcvik dokonale sabotuje. Buď si lehne a předstírá, že je doma v pelechu, nebo jen tupě zírá, IQ trepky velké... :-)))

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:52:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [47] Rikina [*]

  Ťapina: no, taky už mi jeden vynadal, že jsem neuklidila po psu v lese. Ty petky, obaly od sušenek, papírový kapesníky a jinej čurbes, to je asi v lese v pořádku. Ve městě nosím mikrotenový pytlíky, tu lopatku jsem viděla v Rakousku, tam to mají v parcích - koše s lopatkama a pytlíkama, kupodivu to nikdo nekrad.

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:44:14
 2. avatar
  [45] Sirikit [*]

  Pepenkaa: Středoasiat je ale typický pastevecký pes a dobrý obranář - jeho "panička" může mít třeba 40 kilo a on ji bezmezně miluje a poslouchá, ale běda, kdyby chtěl někdo jeho paničku na ulici třeba okrást nebo přepadnout, byl by hned na prkně. Doporučuju přečíst si knížky od Ireny Sehnerové, která o středoasiatech napsala už pěknou řádku knih a nejen o nich: http://aura.sehnerova.cz/stranky/index1.html

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:36:31
 3. avatar
  [44] Luciš [*]

  Nevím, proč uklízet na nepřístupných místech. V domě máme ovčáka a pán to má ještě lehčí, chodí mu jen do křoví Asi u toho nechce obecenstvo. A pán má o starost míň.
  Zaprší a po hovnu ani památka. Igelit se nerozloží ani za deset let a plní se s nima skládky.
  Ve městě to ale tak nejde, tam i po trávníku v parku sedají lidi.

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:18:13
 4. avatar
  [42] Luciš [*]

  Ťapina: já psala, že má majitel investovat i čas. Tím jsem myslela, že výcvik někoho z klubu + pes + majitel. Naučit majitele, jak psa vychovat. Já mám psa bezpapíráka a s chovatelkou se stýkám už tři roky, ze začátku intenzivněji, protože to je můj první pes.

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:14:08
 5. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Rikina: Počkej, to si vyslechneš. S posledním domem na sídlišti a lesem za barákem jsem tady neuspěla. Uklízet se musí i v lese (hlavně po sobě to všichni určitě tady dělají )Patentovanou lopatičku by se mi teda nosit nechtělo. Nenosím s sebou nic a když se stane ve městě nehoda, tak mikrotenový pytlík se dá sehnat všude, stačí zajít do prvního obchodu a požádat.

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:12:07
 6. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Luciš: Koupit psa s výcvikem je blbost. Výcvik je interakce mezi konkrétním psem a konkrétním majitelem, ne program uložený ve psí hlavě.

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:09:39
 7. avatar
  [39] Ťapina [*]

  bugyna: Viz jedna moje historka, dneska se jí směju, ale tenkrát jsem pěnila. Máme kousek od domu takovou spřátelenou hospůdku se zahrádkou, chodí tam hodně pejskařů a psi tam vždycky můžou běhat volně, děti si s nimi hrajou, prostě taková idylka, na kterou si musím vzpomenout, když čtu na internetu, jak jsou psi na děti zlí, nebo bych tomu ještě uvěřila Takže nikoho nepřekvapilo, když tam přišlo odrostlé štěně argentinské dogy, které většina z přítomných znala. Všichni jsme se s fenkou přivítali, pohladili, včetně jedné paní, která ji sice neznala, ale taky se rozplývala a vyprávěla, že má doma jezevčíka, ale je hrozně nevychovaný a paličatý a nedá si říct. V zápětí dorazila panička od argentiny a tahle paní se zeptala, co je to za plemeno. A následovalo zděšení: "Jéžišmarjá, argentinská doga, dyť to je to agresivní plemeno, dyť nás to tu mohlo všechny zabít!"

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:08:53
 8. [38] Rikina [*]

  V "bojových plemenech" se nevyznám, ale německé ovčáky jsem chovala 15 let. Základ je výcvik, vychovanej a vycvičenej ovčák neútočí. Samozřejmě venku vodítko a košík, jsou lidi, že se psů bojí, tak preventivně. Teď mám afghánku, a po ní tedy neuklízím, protože jsme na konci sídliště, za domem je stráň, na stráni roští, tráva, tam si myslím, že úklid netřeba. Pokud jdeme ve městě, tak na chodníku uklízím, ale ta patentovaná lopatička, ta by se moc hodila, proč se to sakra někde nevyrábí ?

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:08:28
 9. avatar
  [37] Luciš [*]

  Pepenkaa: No jo, ale když ty nezodpovědné potkáš na každém kroku. Nebylo by lepší, kdyby neměli tu možnost nebo by bylo aspoň ztížené, aby si takoví lidé takové psy pořizovali? Ten, kdo by měl opravdový zájem, by si z klubu chovatelů takového psa mohl koupit s papírama i s výcvikem. Pokud hledají společníka, proč jim nestačí třeba ten jezevčík nebo kokr, který maximálně nevychovaný a nezvládnutý zadáví někomu slipku nebo kousne do ruky, která se víceméně za x týdnů zahojí. A do toho výcviku stejně tak i tak musí investovat čas (a trochu i peníze, ale když takového psa chce..)
  O to mi jde. A ostatní pejskaři by neměli takovou pověst.

  superkarma: 0 12.08.2004, 13:04:19
 10. avatar
  [32] marcellina* [*]

  jo a jeden muj kamarad ma patentovanou "lopatičku" na sběr psích hovínek. Ale v Čechách není zájem, tak to prodává do Rakous

  superkarma: 0 12.08.2004, 12:32:56
 11. avatar
  [31] Luciš [*]

  Promiň. Jedna fenka nepřivázaná mě loni napadla a u druhé v ulici má paní okolo padesáti, když venčí co dělat, aby ju zuřivou udržela. Moje pesina si jí nikdy ani nevšimla a přesto, kdyby jí utekla, tak je po nás obou. Vlčák ani nepřivázaný mi nikdy nic takového neudělal.

  superkarma: 0 12.08.2004, 12:32:38
 12. avatar
  [29] marcellina* [*]

  inženýrskej pes

  superkarma: 0 12.08.2004, 12:27:03
 13. avatar
  [28] Ťapina [*]

  gerda: Představa, že sbírám ho... , někdo se u mě zastaví a začne mě chválit a děkovat je mou noční můrou. Byla bych rudá až za ušima. Mám pocit, že jsou činnosti, které se nekomentujou

  superkarma: 0 12.08.2004, 12:26:48
 14. avatar
  [26] Hanela [*]

  „To byl ale pes paní inženýrky!“

  superkarma: 0 12.08.2004, 12:17:52
 15. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Luciš: Nám pes klepe na rameno, když chce jít ven. Ale musíme sedět, protože on má tak 30 cm v kohoutku, takže i tak se musí pořádně vytáhnout

  superkarma: 0 12.08.2004, 12:02:18
 16. avatar
  [22] Luciš [*]

  Naše pesina je vlastně taky inženýrská
  Ale z mé strany se nedočká.

  A neskučí a neskáče na kliku, když musí, ale má " čučení". Vždycky přijde, tak trochu mrčí, strká do nás čumákem a hlavně hrozně blbě čumí .

  superkarma: 0 12.08.2004, 11:28:48
 17. avatar
  [21] *daisy* [*]

  Exupery: beztrestne jenom s Koudelkou

  superkarma: 0 12.08.2004, 11:17:56
 18. avatar
  [20] Exupery [*]

  Jsem si řikala, do háje zase o psích hovnech, ale tohle je docela příjemnej srandovní článek. Babě bych řekla spíš něco vtipnýho, to zas není taková trága, některý báby mají holt titul za něco víc, než to ve skutečnosti je. No Betynka by teda holt mohla taky začít kadit beztrestně, ale jenom když půjde s Koudelkou, já asi budu muset furt sbírat I když... příští rok se chci zas přihlásit na VŠ, tak třeba se toho Betyna ještě jednou dožije

  superkarma: 0 12.08.2004, 10:54:36
 19. avatar
  [18] Charmed [*]

  Ťapina: Luciš: Holky a myslíte si, že třeba takový jezevčík bude někdy nosit košík??? A kolik je případů, kdy právě tito pesani nekoho pokouasli, když běžel třeba na šalinu... Hmmm? O tom se ale nepíše, páč je to asi málo brutální, ale bohužel ve statistikách je takových malých "bezpečných, nebojových" psů mnohem více, než právě těch velkých... Je pravda, že míra ublížení je dosti rozdílná, ale třeba takové následky ohledne vztekliny jsou naprosto stejné... I když to bys možná, Ťapi, mohla vědět sama, jak je to s pesanama.

  superkarma: 0 12.08.2004, 10:46:25
 20. avatar
  [17] *daisy* [*]

  Marketo, a nemas muze treba taky inzenyra, nebo ty nejaky titul? Rozumis, prece vas pes neni nejaky hogo-fogo (hehe, nebo mu udelej nejaky kurzik a pani priste zaskoc titulovanym psem, to uz potom bude neco, nejen titulovani panicci, ale taky pes

  Ťapina: to je spravny pristup, jsem klidas, ale kdyz uz reaguju, tak uz reaguju. Sice v mezich slusnosti, ale hodne razne a nezapomenutelne

  superkarma: 0 12.08.2004, 10:25:19
 21. avatar
  [15] evusche [*]

  už při čtení mi tekly nervy! Tak takovou bábu - semetriku bych v tom hovně snad opravdu vymáchala

  superkarma: 0 12.08.2004, 09:54:22
 22. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Luciš: Takhle holt funguje psí spravedlnost - díky lidem. Jedni koušou a druzí nosí košíky.

  superkarma: 0 12.08.2004, 09:35:05
 23. avatar
  [13] Luciš [*]

  Taky mám na takové lidi štěstí. Igeliťák mám skoro pořád, jen někdy málo se stane, že ne. A u psích košů, mám pocit, byla jedna dávka jen ze začátku a tři měsíce nic. Tak na co tam potom jsou. Asi pro vandaly, aby měli co rozebírat a házet do Moravy .
  A poslední dobou se mi zdá, že mě každou chvíli někdo žere pohledem, když jsem se psem venku.
  Copak já a moje kokřina můžem za ty pitbuly a ostatní, co pokousali lidi???

  superkarma: 0 12.08.2004, 09:30:38
 24. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Na větu "Tohle je taky bordel od psa" by moje reakce byla zřejmě "Ahá, tak vy to tu máte ve zvyku nechávat" - a vysypala bych svůj pytlík zpátky a odkráčela středem. Místní nevrlí důchodci už vědí, že jedovaté poznámky pronesené mým směrem se nevyplácí, protože je nepřecházím bez povšimnutí.

  superkarma: 0 12.08.2004, 09:28:36
 25. avatar
  [11] Žábina [*]

  no já bych se s babkou vůbec nebavila, sebrala bych si jen hovínka od svého a mohla by prstem-ukazovátkem machrovat jak by chtěla....
  ještě bych jí trochu vytočila - vy jste v důchodu, času máte dost, tak vemte pytlík a ukliďte si to - ať to tady máte čistý ....

  superkarma: 0 12.08.2004, 09:16:34
 26. avatar
  [9] Jupíí [*]

  článek je fakt povedený a vtipně napsaný

  superkarma: 0 12.08.2004, 08:52:11
 27. avatar
  [8] emma [*]

  *Kotě*: mam-ča: a řidiče tu máme už dneska!

  superkarma: 0 12.08.2004, 08:50:23
 28. avatar
  [7] Křečkomyš [*]

  Nejhorší je, když uklidím psí hromadu ještě za tepla, pak si ten pacholek dřepne ještě jednou a vytlačí ze sebe minibobek. Já už nemám pytlík. V tu chvíli kolem mě projde nějaká protivná babka a pronese: "To nevydíte, že váš pes znečišťuje trávník? Nemůžete si to po něm uklidit?" Ale že svírám v ruce pytlík plný po okraj, to jí jaksi uniká...

  superkarma: 0 12.08.2004, 08:39:02
 29. avatar
  [4] mam-ča [*]

  *Kotě*: A pozítří nějaké Sádlo-Máslo...

  superkarma: 0 12.08.2004, 08:02:00
 30. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Jéje, psí hovínka! To tu dlouho nebylo!

  Zítra by mohlo být něco o kouření...

  superkarma: 0 12.08.2004, 07:41:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme