Zdraví

Intimní hygiena a vaše dítě

Na těchto stránkách jsme se již dozvěděli mnohé o intimní hygieně ženy, prodiskutovali jsme spoustu dní s odborníky. Zkušenosti jsme si také hojně předávali mezi sebou. Jak je to však s intimní hygienou dětí?

I v této oblasti najdeme mnoho nových trendů a poznatků. Hned od narození je dítě vystaveno naší péči, co se týká mytí, ošetřování pokožky a oblékání, je na ní zcela závislé. V minulosti se propagovalo každodenní důkladné mytí a mydlení kojenců i batolat. Ale dítě, které celý den leží v kočárku, v postýlce nebo v naší náruči, se jen těžko zvládne ušpinit, zpotit. Pokud tedy budete dodržovat pravidlo „up and down“ (nahoře a dole), to znamená, že dítěti umyjete důkladně obličej a ruce a zároveň při přebalování umyjete zadeček a genitálie, můžete děťátko koupat každý druhý nebo třetí den. Nenamáháte tak jeho křehkou pokožku, přesto však vždy používejte pouze kosmetické přípravky určené dětem.

Zaměříme se právě na dětské genitálie. U dětí používajících plínky vzniká riziko opruzenin. Správný postup hygienické péče při přebalování by měl podle pediatričky Miriam Stoppard vypadat asi takto: sundejte plenku, nadzvedněte dítěti zadeček tím, že ho jemně chytnete za kotníky a čistým mulem nebo hygienickým ubrouskem odstraňte výkaly a otřete anální otvor. Vždy postupujte směrem od genitálií ke konečníku! Holčičkám nikdy nevytírejte poševní vchod mezi stydkými pysky. Chlapečkům chraňte penis a šourek při odstraňování plenky před potřísněním a jejich okolí očistěte dětskou čisticí vodou nebo hygienickým ubrouskem. Důkladně umyjte všechny záhyby od zbytků výkalů.

Opruzeninám je nejlepší předcházet. A to tak, že nebudete nechávat vaše děťátko dlouho v použitých plenkách, při každém přebalování utřete dítě do sucha a můžete také použít mastný krém jako ochranu před čpavkem vznikajícím rozkládáním moči. Jak je to jen možné, nechávejte dítě volně bez plenek.

Větší dítě, které již běhá a samo jí, se také snadněji umaže, odře, a je proto nutné ho častěji koupat. Udělejte z koupání veselou událost, využijte příležitosti natrénovat s dítětem situaci, kdy mu teče voda po hlavě a obličeji, vždy ale dávejte pozor na jeho bezpečnost. Společné koupání je ideální činností pro tatínky oplývající nekonečnou fantazií a rošťáctvím! Dle vyspělosti učíme dítě umýt se samo (opláchnout ruce a obličej, namydlit se ap.). Přehnané mydlení zevních genitálií není samozřejmě správné, většinou postačí důkladné omytí čistou vodou.

U holčiček dáváme pozor na jakékoliv známky výtoků. Fyziologický výtok v dětském věku totiž neexistuje (narozdíl od novorozenců, a od puberty až do dospělosti). To platí také o krvácení! Jakékoliv špinění je alarmujícím symptomem, jak upozorňuje MUDr. Nečasová. Prevencí zánětů rodidel způsobujících výtoky je opět důkladná hygiena bez použití dráždivých mýdel, správný nácvik otření po použití WC (zepředu dozadu), každodenní výměna spodního prádla, vyhýbání se intimním deodorantům, nošení volného oblečení. Pokud vaše dcera již menstruuje, klademe důraz na častou výměnu kvalitních vložek a tamponů. Ale to již určitě všechny dobře znáte...

Ještě se podíváme na zvláštnosti intimní hygieny u chlapečků. Zde je důležité zmínit se o přetahování předkožky. Pokud je předkožka fixovaná, nikdy ji násilím nepřetahujte přes žalud (zejména u kojenců), zkoušejte to pouze zlehka. Zhruba do tří až čtyř let by měla být již plně pohyblivá. Je nutné tuto „pohyblibost“ podpořit, zkoušejte to při každém koupání, když je kůže měkčí a vláčnější. Nikdy však kůži pod předkožkou nemydlete mýdlem. Je-li předkožka zarudlá, oteklá nebo svědí, může to svědčit o zánětu žaludu nebo předkožky. V tom případě vyhledáme pediatra.

Jednou z infekcí dětského věku je takzvaná kvasinková infekce. Může postihovat ústa jako tzv. moučnivka (bílý povlak ústní dutiny), ale častá je též kolem konečníku, kde tvoří červené pupínky. Někdy je zaměňována za opruzeniny, na rozdíl od ní však nereaguje na běžnou domácí léčbu. V tomto případě opět vyhledejte lékaře, který předepíše vhodný lék nebo mast. Dávejte dítěti nedráždivou stravu a myjte mu důkladně ruce, aby si nepřenášelo infekci z konečníku do úst a obráceně. O intimní hygieně dospívajících chlapců se snad již nemusím podrobně rozepisovat, platí pro ně stejná pravidla jako pro dívky (snad jen kromě používání intimních deodorantů a menstruačních vložek...).

Snad ještě upozorním na riziko pohlavních nemocí stoupající s počátkem intimního života dospívajících.

 

Prameny:

Miriam Stoppard: Velká kniha o matce a dítěti

Miriam Stoppard: Zdravé dítě

Doc. MUDr. Anna Nečasová a kol.: Vybrané kapitoly dětského lékařství a ošetřovatelské péče o děti a dorost    

   
   
16.03.2004 - Zdraví - autor: emma

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Žábina [*]

  berinda: emma: malýmu je 6 a teď zrovna mu obě ouška píchali, tak si říkám,jestli jsem mu tam tím číštěním něco nezanesla ...

  superkarma: 0 16.03.2004, 14:09:21
 2. avatar
  [5] emma [*]

  Žábina: "venkovní" ucho, myslím, lze špachtličkou úspěšně a bezpečně čistit. vnitřek bych čistila opravdu pouze lehce, tak maximálně na délku té vatičky (u miminek) a jen krouživými pohyby, rozhodně ne "dovnitř a ven". u větších dětí bych se špachtličky nebála.

  superkarma: 0 16.03.2004, 12:50:50
 3. avatar
  [3] Žábina [*]

  ještě by mě zajímalo, jestli se mají dětem tou špachtličkou,co je nahoře na obrázku čistit pravidelně uši...já to tedy dělám,protože malýmu se hodně špiní,ale někdo říká,že ne..že se do uší nemá nic strkat ani na krajíček....

  superkarma: 0 16.03.2004, 11:19:40
 4. avatar
  [2] danca79 [*]

  Hmmm, budu hlídat roční mimi, tak to jsou docela dobré tipy, díky

  superkarma: 0 16.03.2004, 09:41:42
 5. avatar
  [1] Žábina [*]

  se koupe rád, hlavně když má hodně pěny...ale nevím,i ta dětská je asi ...když jemu se to ale tak líbí...alespoň ho tedy nekoupu denně a používám metodu up and down ..

  superkarma: 0 16.03.2004, 08:39:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme