Češi i letos hojně nakupují vánoční dárky na slevových portálech. Bohužel ne všechny akční nabídky jsou takové, za jaké se vydávají. Platí to zejména pro levné estetické zákroky. Na českém trhu se totiž stále častěji objevují ošetření přístroji z druhé ruky či z asijských trhů, jejichž účinnost zákazníkům nejen nikdo nezaručí, ale navíc mohou být i zdraví nebezpečné.

Před Vánoci se to na internetu jen hemží nabídkami na extrémně levné estetické procedury, které slibují úsporu až desítek tisíc korun. Za pár stokorun tak lze koupit poukaz například na kryolipolýzu nebo bezoperační lifting, což jsou aktuální hity v neinvazivní estetické medicíně. Odborníci však upozorňují, že se na českém trhu hojně vyskytují padělky certifikovaných lékařských procedur, které v lepším případě neúčinkují, v horším pak mohou pacientovi dokonce uškodit.

Varovným signálem by pro zákazníky mělo být především to, že estetický zákrok nenabízí klinika, ale kosmetický salon nebo studio.

„Nechali byste kosmetičku vytrhnout vám zub nebo léčit srdce? Pravděpodobně ne. Ze stejného důvodu byste ji neměli nechat se k vám přiblížit s jehlou, ať už jde o aplikaci botoxu nebo korekci vrásek dermálními výplněmi. To samé platí pro ošetření medicínskými přístroji. Zejména pokud oblasti estetické medicíny příliš nerozumíte, vždy vyhledávejte pracoviště, kde tato ošetření vykonávají lékaři,“říká dermatoložka kliniky Mediestetik, MUDr. Helena Reisingerová.

\scdya\

Kromě odborné lékařské kvalifikace a hygienického zázemí by vás mělo varovat hned několik dalších znaků.

Zaměření, reference, obchodní rejstřík

Pokud o salonu, kde se chystáte proceduru nakoupit, neví obchodní rejstřík ani Google, něco není v pořádku. Důvěřujte pouze ověřeným a důvěryhodným institucím s historií a s množstvím pozitivních referencí. Věřte pouze institucím, z nichž je patrné jasné medicínské zaměření. Pokud salon kromě údajné kryolipolýzy nebo laserových ošetření ještě lepí řasy, nabízí kadeřnické služby a provádí manikúru, velmi pravděpodobně nejde o zdravotnické zařízení a jakékoliv zdravotnické služby zde poskytované jsou velmi diskutabilní.

Prostory a jejich hygiena

Stejnou nápovědou mohou být prostory, například pokud vámi preferované studio sídlí ve sklepě či v garsonce bytové jednotky. K jakémukoliv estetickému ošetření je totiž potřeba perfektně čisté a hygienické prostředí.

Certifikát nebo úřední schválení

Chystáte-li se zakoupit ošetření přístrojové, vždy chtějte vidět certifikát. Pokud pracoviště k přístroji certifikát, schválení FDA nebo obdobných úřadů v rámci EU nemá, pravděpodobně jde pouze o alternativu daného ošetření nebo o přístroj zakoupený kdesi na asijském trhu.

\scya\

Reklama