Zdraví

Interaktivní test bolesti

V pondělí 17. října začíná 5. Evropský týden proti bolesti. Česká republika v jeho rámci představí pomocníka pro indikaci bolesti při onkologických onemocněních – INTERAKTIVNÍ TEST BOLESTI. Na stránkách www.linkaprotibolesti.cz si bude moci kdokoliv jednoduchým způsobem otestovat intenzitu své bolesti. Příběhy lidí trpících chronickou onkologickou bolestí budou návštěvníkovi dělat průvodce při diagnostikování jejich problémů.

 

Interaktivní test bolesti obsahuje příběhy virtuálních pacientů, popisuje jejich diagnózu a jejich subjektivní chápání pocitů bolesti v průběhu různých typů onkologického onemocnění. Napomáhají tak uživateli poznat sám sebe v daném příběhu. Návštěvník stránek si na vizuálním měřítku bolesti určí míru pocitu bolesti a jedním klikem se přenese na hodnocení. To mu umožní převést jeho vlastní subjektivní hodnocení na hodnotu číselnou a bolest tak přesněji zhodnotit. Vyhodnocení testu proběhne na škále od 0 do 10 bodů, ze které vyplyne nejvhodnější doporučení pro léčbu bolesti.

 

Bolest je subjektivní pocit a správný odhad intenzity je jedním z klíčových předpokladů úspěšné léčby,“ říká MUDr. Jiří Kozák, primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole a předseda Společnosti pro studium a léčbu bolesti. Spoluautorem testu je renomovaný odborník v oblasti onkologických onemocnění prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., přednosta Interní hematoonkologické kliniky LF FN Brno-Bohunice a předseda České onkologické společnosti.

 

Projekt vznikl pod odbornou záštitou Společnosti pro studium a léčbu bolesti ČLS JEP a České onkologické společnosti ČLS JEP a s mediální podporou Zdravotnických novin, Postgraduální medicíny a Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

 

Na webových stránkách Linky proti bolesti se návštěvník dozví jak chronické bolesti předcházet, i jak se s ní s pomocí odborníka vyrovnat, případně na koho se obrátit. Součástí testu jsou i statistiky nejčastějších nádorových onemocnění u mužů a žen v ČR a sekce určená pro lékaře a odbornou veřejnost. Lékaři se na stránkách www.linkaprotibolesti.cz dozví, jak s testem pracovat, vyhodnocovat výsledky a také se seznámí s Desaterem léčby chronické onkologické bolesti.

 

Odhaduje se, že až 70 % pacientů s chronickou bolestí není v České republice léčeno odpovídajícím způsobem. Důsledkem je neplnohodnotný život, narušení rodinných a přátelských vazeb a ztráta lidské důstojnosti. Přitom až 95 % případů je dnes velmi dobře zvládnutelných dostupnou farmakologickou léčbou. Cílem osvětové kampaně Linky proti bolesti je mimo jiné zvýšit povědomí pacientů a jejich rodinných příslušníků o možnostech léčby bolesti a také odstranit nedostatky ve vzájemné komunikaci lékaře a pacienta.

 

LINKA PROTI BOLESTI - anonymní telefonní linka je určená především pacientům trpícím silnou chronickou bolestí. K nejčastějším potížím patří bolesti zad, kloubů a neuropatické bolesti. Linka je umístěna v Centru pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice v Praze-Motole, které vede primář MUDr. Jiří Kozák. Linka má telefonní číslo 224 435 587 a je v provozu každý všední den od 14 do 19 hodin. Informace o chronické bolesti lze nalézt také na www.linkaprotibolesti.cz.

   
17.10.2005 - Zdraví - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [15] svetluszka [*]

  Málinka: ...však já taky ne..

  superkarma: 0 18.10.2005, 12:33:44
 2. avatar
  [13] svetluszka [*]

  Málinka: ...nebudu se ti tu zpovídat, co mám za sebou a je jenom moje věc, že právě ty bolesti spojený se zubama snáším ze všeho nejhůř..... ...

  superkarma: 0 18.10.2005, 07:34:21
 3. avatar
  [10] Smetanová [*]

  Nyotaimori: jseš mladá ,zdravá ,krásná ,chytrá ,neomylná ,všemu rozumíš .........ale prosím tě ,nepleť se do všeho co se tu píše
  když nevíš co je to bolest ,buď ráda ,ale na každýho jednou dojde
  "boží mlýny melou pomalu ,ale jistě "

  superkarma: 0 17.10.2005, 19:13:57
 4. avatar
  [8] svetluszka [*]

  Kekka:...díky za podporu.. ...už jsem doma a po neděli si jdu pro korunku...
  a móóóc gratuluju k výhře...

  rozina: ....

  superkarma: 0 17.10.2005, 14:09:24
 5. [6] rozina [*]

  Hm, vidím, že tady lidi srandujou, a tak asi neví co je to úporná bolest- k zbláznění, která trvá 24 hodin, ani spát se nedá. Našla jsem si adresu do toho Motola, a bylo pořeba doporučení obv. lékaře. Dostala jsem odpověď, když jste si to sama našla, tak si to sama zaplaťte. Poznámka. Jsem v plném ID, je mi 57, a mám zdeformované ruce, teď už i kolena, nemohu chodit, nic neunesu, .A jsem na všechno SAMA. Moje děti to nezajímá. !!

  superkarma: 0 17.10.2005, 12:54:59
 6. avatar
  [4] Kekka [*]

  svetluzska: ani nevíš, jak ti rozumím. Ale neboj, to vydržíš. A ta úleva když slezeš z křesla. Držím palce!

  superkarma: 0 17.10.2005, 08:42:54
 7. avatar
  [3] Beata [*]

  test bolesti" ráno ibuprufen nástup do nové práce " au ta hlava"

  superkarma: 0 17.10.2005, 06:48:35
 8. avatar
  [2] svetluszka [*]

  ...no a já jdu dnes k zubaři.... ....to bude test bolesti..... ....ježiši jak já se bojím...

  superkarma: 0 17.10.2005, 06:00:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme