Bulvár

Infekční kuřátka z Bulovky


Bulovka „je místem, kde se snoubí odborná pomoc nemocnému člověku s vědou, jejíž snahou je mírnit denní utrpení lidského života“ (citát z webové stránky nemocnice Bulovka).


Smůla, že její infekční oddělení je v současnosti jen jedním z mála v celé Praze. Nemocných je spousta a nejspíš další přibudou.

 

Ochoříte-li, jako já nedávno, záludnou infekční chorobou, nemusíte hned propadat panice. Lékaři jsou přeci profesionálové. Nic nevadí, že jich není mnoho na svém místě. Dělají, co mohou a starají se o své nemocné jako slepice o kuřátka.

 

Většina pacientů se však bojí na oddělení přijít. Je to logické. Oslabený organismus snadno ještě nějakou infekci pochytí. Zajímavější je, že se tam bojí i lékaři. Než ze sanitky vyskáčí dva „rychlozáchranáři“, nasadí si roušky, aby je při průchodu skleníkem plným pacientů nějaký vir nenapadl. Bože, jak jsou rychlí! Bleskově vyklopí pacienta a už jsou pryč. Já ani žádný jiný pacient roušku nefasoval. Jsou jen pro personál?

 

Toaleta je na celé ambulanci jen jedna. Jedna mísa pro pány i dámy. Říkám si, štěstí že je tu aspoň mýdlo a papírové ubrousky. Ke třetí hodině odpolední však mýdlo zmizelo a ubrousky došly. Musela jsem se hodně ovládat, abych někoho nepoklovala…Pacienti (a dokonce i několik lékařů) začalo chodit raději do parčíku před ambulancí.

 

Míst k sezení bylo málo a nás celý den spousta. Na čtyřech ambulancích pobíhala celý den jedna paní doktorka. Sledovala jsem ji od dvou hodin odpoledne. K desáté večer vypadala, že má velké starosti.  Nemocných neubývalo a doktoři se někam zatoulali. Kampak asi?

 

Příjem pacientky z jiné nemocnice trval několik hodin, který musela dotyčná strávit ve svém apartním župánku a noční košili na chodbě před ambulancí. Jiná pacientka, kterou ráno poslala doktorka na odběry, čekala s ampulkami tak dlouho, že se staly nepoužitelné pro jakoukoli diagnózu a tak byla pacientka vyslána na odběry ve večerních hodinách znovu.

 

„Jsme tu jako v polní nemocnici,“ vzdychla paní doktorka, když mi pozdě večer měřila tlak. Poslala mě domů stejně jako řadu dalších pacientů. Houfně opouštíme infekční oddělení a s menšími průšvihy se léčíme doma.

 

Co s námi bude, až přijde chřipková pandemie?

   
19.10.2005 - Kultura - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [45] Andula [*]

  catcat: ano, pán přišel na pohotovost nejspíše záměrně, protože se mu nechtělo čekat v čekárně v pracovní době...

  superkarma: 0 19.10.2005, 22:18:45
 2. [44] Jipa [*]

  Bulovka....znám-po špatné aplikaci vakcíny stékající zánět ruky(infekce)...v druhé ruce kapačku a : Jakto že nemáte vlastní toaletní papír?-Hluboce se omlouvám přivezli mě v noci...mohu si ho dojít koupit?- Jste se zbláznila- nesmíte opustit oddělení! .. A jak se mám tedy utřít vážená laskavá sestřičko?...váš problém, pujčte si od ostatních (infekčních) pacientů....Jak to že tu chodíte bosa?- je mi líto, ale do kozaček se s nepohyblivou rukou (v druhé ta kapačka) nedostanu...To mě nezajímá- bosa chodit nebudete!! Paní doktorko- můžete mi sdělit hodnoty krevního obrazu?- No to není vaše starost!! (poté tam zavolala moje matka a té všechno vylíčila a mamka se ptá..Proč jste to neřekli dceři?...- Ale ona se neptala...ji to asi nezajímá...... Za roh na sono jsme museli sanitkou..mě to bylo fuk, ale slečna s nějakou tropickou horečkou umírala na chodbě, protože pro nás nepřijela sanitka zpět a těch cca 15 kroků po venku nám zakázli.....atd. atd. atd....

  superkarma: 0 19.10.2005, 16:28:50
 3. avatar
  [43] Trinii [*]

  a všechno je to jenom o penězích...

  superkarma: 0 19.10.2005, 16:22:36
 4. avatar
  [42] catcat [*]

  kytara: nediv se, skřípnutejch zad vidí spousty, je to záležitost sice bolestivá, ale život neohrožující. Ale po klíštěti se může cokoliv vyvinout klidně i za ten měsíc a může být zle. Je pouze s podivem, že pán přišel na pohotovost...

  superkarma: 0 19.10.2005, 16:12:28
 5. [40] Kytara [*]

  My jsme si taky užili, ale s pohotovostí. K doktorovi chodím já i manžel jen na preventivky, max. jednou za čas nějaká fakt silná nemoc. Nedávno manžel seděl a když se chtěl postavit, nějak mu luplo v zádech a už se nenarovnal. Stane se. Došourali jsme se z práce domů, vzal si brufen a čekal. Bylo to ještě horší, tak jsme jeli na pohotovost, řekli jsme si, že toho taky jednou využijeme. Byli před námi asi 2 lidi. Manžela hned ve dveřích sestra zdrbala, jakto, že si nepamatuje jméno své doktorky (změnila se, byl u ní jednou na preventivce, žádnou kartičku neměl, tak jméno zapomněl). Doktor v ordinaci ho taky zprdnul, že proč jako s takovou kravinou tam leze. A přitom chtěl jen injekci, aby mu to povolilo. No chovali se k němu, jako kdyby je nevím jak zdržoval. Ale největší perlička byla, když jsem čekala v ordinaci a přišel chlapík a sestře řekl, že má podezření na encefalitidu. Řekla mu, že musí k praktickému, že nedělají odběry. A jaké má příznaky. A on na to: no jsem unavený. Ale to může být i z práce! A když se ho zeptala, jak dlouho je štípnutý, tak řekl, že asi měsíc!!!! Čekala jsem, že sestra na něho vyletí (když mohla vyletět na manžela, který byl ohnutý a byl rád, že chodí) ale sestra byla příjemná a milá. A chlapík se ještě zeptal, v kolik hodin jeho praktický doktor bere odběry. A co myslíte? Sestra v klidu odpověděla, že neví, ale tak kolem sedmé.

  superkarma: 0 19.10.2005, 15:30:26
 6. [38] louže [*]

  Ještě musím sdělit své zkušenosti ze zahraničí. Zlomila jsem si letos nohu v Itálii a stálo to za to. Příliš nevládnu angličtinou, ale doktorům to kupodivu vůbec nevadilo, všechno mi několikrát zopakovali, ukaźovali mi moje kostičky na rentgenu a byli celkově v pohodě. Nějaké poskakování po jedné v celé nemocniční budově nepřipadalo v úvahu, ihned mě usadili na kolečkovou židli. Všechno na sebe ihned navazovalo, takže z rentgenu mě doktorka odvezla do sádrovny, tam si mě doktor okamžitě přebral... prostě paráda. Na závěr mi vysvětlili a názorně předvedli jak si budu píchat injekce do břicha (proti sraženinám krve)...Po návratu domů jsem se hlásila ve Vinohradské nem. - na chodbě jsem pročekala tři hodiny a v ordinaci ač byli příjemní, to bylo nesrovnatelé...vybavení, zkušenosti, návaznost prací,... No a o doktorovi na poliklinice, už raději ani nebudu mluvit, tam jsem musela doslova žebrat o rehabilitaci .. raději jsem si nyní zvolila nového doktora.

  superkarma: 0 19.10.2005, 14:29:33
 7. [37] louže [*]

  Je to sice už deset let, co proležel na Bulovce týden můj syn s podezřením na záp. mozkových blan. Ovšem ještě dnes (i když po té době už s humorem) ho strašíme hospitalizací. Takže u nás dlouhá léta nefungoval čert, ale Bulovka!! Dodnes má kluk v živé paměti, jak na něho sestra řvala, jak může být tak nešikovný, že neudržel teploměr(a rozbil ho) a ať počítá s tím, že si to tedy zaplatí...

  superkarma: 0 19.10.2005, 14:17:17
 8. avatar
  [36] ellinor [*]

  v rámci těhotenských prohlídek jsem také musela na plicní pro potvrzení, že nemám TBC. Po hodině v čekárně s chrchlajícími pacienty jsem po otázce:"Máte TBC? Měl někdo v rodině tuberkulozu?" obdržela razítko do průkazky. Copak se mě na totéž nemohl zeptat porodník? Bylo opravdu nutné trávit v 7.měsíci hodinu mezi lidmi s bůhvíjakými chorobami?

  superkarma: 0 19.10.2005, 14:11:48
 9. avatar
  [34] gerda [*]

  Nyotaimori: nic nekopej, kup si kysané zelí! To máš bez práce a ještě si pošmákneš, teda když koupíš to domácí, ne pytlíkové. S dědou mě to mrzí, na doktorech si člověk nic nevezme, to víme všichni. To je boj s větrnými mlýny...

  superkarma: 0 19.10.2005, 13:32:56
 10. avatar
  [33] Vivian [*]

  Nyotaimori: nabízím své síly i zbraně, podej krumpáč

  superkarma: 0 19.10.2005, 13:29:13
 11. avatar
  [30] gerda [*]

  Mili: však si zkus své právo prosadit. Zvlášť, když je ti blbě, máš horečku a nevzpomeneš si ani na své rodné číslo. Pusť se do boje, vždyť máš podporu v zákoně! A příště si můžeš hledat jiného doktora.

  superkarma: 0 19.10.2005, 13:07:16
 12. avatar
  [28] Vivian [*]

  Přežijí jen ti nejsilnější

  superkarma: 0 19.10.2005, 12:57:31
 13. avatar
  [27] gerda [*]

  traxina: to je opravdu tragikomedie. Jak je vidět, český člověk je natolik zocelený ranami života, že přežije i léčbu českými lékaři. Tedy až na výjimky. Já ctím radu jednoho význačného odborníka v oboru medicíny, která zní "nechoď k doktorovi!". Jo, a nesmíme moc číst knihy z lékařského prostředí. Třeba takový Cronin naočkuje čtenáři, že lékař dýchá jen svým povoláním a touhou pomáhat , ale to bych nesměla na obrazovce vidět takového Ratha a spol.

  superkarma: 0 19.10.2005, 12:30:53
 14. avatar
  [25] Meander [*]

  zrza: Sestra, která řve jako magor na desetiletou holku, která přeslechla volání k jídlu, a vyhrožuje jí, že jí odebere televizi, kterou jí donesli rodiče. Například...

  superkarma: 0 19.10.2005, 12:09:12
 15. avatar
  [24] Landriel [*]

  zrza: těžko říct, proč jsou někde sestry protivné - já si nepříjemných sester užila i na poporodním, přitom vedle na novorozeneckém byly zlaté.

  superkarma: 0 19.10.2005, 12:01:15
 16. avatar
  [23] zrza [*]

  Meander: ale proč? Chápu přísnější režim kvůli přenosu infekce, ale drsné chování ... Je tady někdo zdravotník - prosím o vysvětlení.

  superkarma: 0 19.10.2005, 11:54:44
 17. avatar
  [22] Landriel [*]

  zrza: to máš asi fakt štěstí, i když je fakt, že o dětské nemocnici v Brně jdou hrůzné zvěsti celým městem, takže mé (relativně) špatné zkušenosti nebudou jen mé. Na běžná vyšetření a běžnou péči taky chodím v Brně (mám teda kliku na dobrou zubařku a gyndařku), ale co se týče nemocnic, pojedu klidně 150 kiláků do Vsetína, abych měla jistotu, že doktoři udělají všechno, co bude v jejich silách, i když jen kvůli tomu, jak se jmenuju.

  superkarma: 0 19.10.2005, 11:53:53
 18. avatar
  [21] Meander [*]

  Infekční oddělení je asi všude průser. Pro otrlejší doporučuju fakultku v Plzni. Tamní sestry se nejspíš školily (či spíše zocelovaly) v nějakém ostřejším lágru

  superkarma: 0 19.10.2005, 11:02:55
 19. avatar
  [20] zrza [*]

  Landriel 17: taky jsem už tento názor slyšela od sousedky, má švagra doktora (anesteziologa) a na všechna vyšetření jezdí celá rodina pouze do jeho špitálu a to přes celé město - já mám naštěstí zkušenosti s nemocniční péčí dobré, a to od porodů až k dětské JIP, nevím, je to tím, že si umím otevřít pusu nebo náhoda?

  superkarma: 0 19.10.2005, 10:45:49
 20. [18] Rikina [*]

  Nejvyšší čas pořídit si svého šamana...

  superkarma: 0 19.10.2005, 10:00:47
 21. avatar
  [17] Landriel [*]

  Markéto, článek je pěkně napsaný, bohužel to o mizerné úrovni našeho zdravotnictví je smutná pravda. Manželovi rodiče jsou oba lékaři, tak to mám často z první ruky. A říkám si, ještě že tak, protože když někomu z nás něco vážného je, tak nás prostě vezmou pod svá křídla oni, nebo jejich známí - ale copak je tohle řešení?

  superkarma: 0 19.10.2005, 09:55:58
 22. avatar
  [16] Žábina [*]

  v Plzni máme hodně podobnou infekční kliniku, raději se tam nedostat

  superkarma: 0 19.10.2005, 09:43:53
 23. avatar
  [13] martisa [*]

  Já jednou musela na infekčním poležet s podezřením na zánět mozkových blan. Na dospěláckém bylo plno, tak mě dali na dětské oddělení. Nesměla jsem se hnout z pokoje, sprchu i WC jsem měla na pokoji. Ale jaksi jsem sestrám přidělávala práci, takže za mnou přišly 3x za celý den. Druhý den mi přivedly kolegyni, také se nevešla na dospělácké oddělení. Byla si tam lehnout na kapačky (borelióza). Když se dozvěděla, s čím tam ležím já, byla chudák celá nesvá a já se jí vůbec nedivím.
  Zlobila ji kapačka, tak jsme zavolaly sestru pomocí stisku tlačítka. Nic se nedělo. Zmáčkly jsme tlačítko znovu. Nic. Sestra přišla za 25 minut s tím, že na nás nemají čas. Jen mě napadlo, že kdyby se něco vážného stalo, tak nás tam asi fakt nechají bez povšimnutí.
  No a když jsem chodila na kontroly, tak jsem taky trávila hodiny v čekárně s jinými nemocnými.
  Prostě zdravotnictví ...

  superkarma: 0 19.10.2005, 09:13:51
 24. avatar
  [11] lumpici [*]

  Já se nedávno z Bulovky vrátila, byla jsem tam na infekčním hospitalizovaná kvůli odběru mozkomíšního moku a léčbě boreliozy. Takže čekání v čekárně ambulance se mi vyhlo, šla jsem rovnou na příjem k hospitalizaci. Ale na lůžkovém to bylo úplně v pohodě, čisto, akorát toaletní papír občas chyběl (s tím jsem předem nepočítala, takže jsem si ho musela nechat koupit), ale jinak dobré jídlo normálně nemocniční. Ochota sester byla perfektní, s doktory to bylo horší. Evka

  superkarma: 0 19.10.2005, 09:01:59
 25. avatar
  [10] Susina [*]

  Hannah01: já vím.. však jsem si při čtení článku na tebe vzpomněla..

  superkarma: 0 19.10.2005, 08:47:53
 26. avatar
  [9] Susina [*]

  já mám s infekčním na Bulovce svoji zkušenost, poslala mě tam bleskově doktorka po té, co jsem začala nějak moc divně reagovat na očkování proti tetanu. S ničím takovým, jako je v článku, jsem se tam nesetkala, bylo tam sice dost lidí, i na záchodě jsem byla, mýdlo a papírový ubrousky byly, co si pamatuju, a doktorka příjemná, usměvavá a v pohodě..asi je to jak kdy - jako všude.. jinak mám zkušenosti dost značné s alergologií na Bulovce, tam jsem moc spokojená...
  ale všechno je v lidech a každý můžem mít jiné zkušenosti. Asi neoddiskuktovatelným faktem je, naše zdravotnictví je ve velkých problémech. Vím, o čem mluvím, brácha je doktor v nemocnici..

  superkarma: 0 19.10.2005, 08:47:10
 27. avatar
  [8] Hannah01 [*]

  Lékařům a personálu nemocnici na Bulovce bych nakopala ele. Čerstý zážitek ze září, kdy tam umíral táta bych opravdu nepřála nikomu. Snahu mírnit denní utpení lidského života si představuji jinak, než arogancí a nezájmem . Případným vyjímkám se omlouvám.

  superkarma: 0 19.10.2005, 08:32:08
 28. avatar
  [6] Sirikit [*]

  Taky přidám jeden předrevoluční vtip o zdravotnictví:

  Probíhá stavba nové velkokapacitní nemocnice, kam se umístí všichni nemocní. Ti se budou navzájem zdravit tak dlouho, až se uzdraví.......

  superkarma: 0 19.10.2005, 08:05:18
 29. avatar
  [4] Ammey [*]

  já chodila po inf. mononukleoze na ifn. odd. v Krči, a tam dokonce chodíte na kontroly (když už jste zdraví) opět mezi tay nemocné, kteří teprve přijdou k hospotalizaci

  superkarma: 0 19.10.2005, 07:47:40
 30. avatar
  [2] Andula [*]

  Infekční klinika na Bulovce je jediná v Praze. V případě pandemie by nehrála v podstatě žádnou roli, protože by její kapacita stejně nestačila.

  superkarma: 0 19.10.2005, 05:49:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme