Podzim, změny počasí jsou častou příčinou prochladnutí a následných problémů s močovým měchýřem. První projevy jsou všem jistě důvěrně známé: máte neustálé nucení na močení s pocitem, že moč neudržíte. Následně z vás ale vychází jen její minimální množství. To vše za nesnesitelného pálení a řezání.

toilette

Příčinou infekce je přítomnost škodlivých bakterií, ve většině případů Escherichia coli v močových cestách. Nejčastěji bakterie do močových cest pronikají proti proudu moče - močovou trubicí do močového měchýře. Pokud není močový měchýř dostatečně proplachován pravidelným příjmem tekutin, bakterie se v měchýři rychle pomnoží. Odtud je již jen krůček k vážnému zánětu ledvin. Infekce se přihlásí pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku a v oblasti beder. Může se přidat i zvýšená teplota nebo přítomnost krve v moči, která se do moče dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.

Připravili jsme pro vás rozhovor s odbornicí, odpověděla na vaše dotazy, které si dnes můžete přečíst: Na otázky vám odpověděla MUDr. Věra Hladíková z Urologické ambulance Hradec Králové

Dobrý den, byla bych moc ráda, kdyby nám paní doktorka napsala, jak se z hlediska zánětů močového měchýře chovat při pohlavním styku. Slyšela jsem, že se doporučuje vymočit před stykem, z jiné strany zase slyším po styku. Co je vhodnější? Nestykuji tak dlouho, abych měla co močit před i po :-) Děkuji Zdenka
Pohlavní styk je častým rizikovým faktorem vzniku zánětu močových cest. Při koitu se masáží uretry přemísťují bakterie do močového měchýře. Vymočení po styku je prevencí vzniku zánětu, samozřejmostí je správná hygiena před pohlavním stykem a po pohlavním styku. Dostatečný příjem tekutin je nutný vždy.

Dobrý den, měla bych jeden dotaz. Trpím velmi často na infekce močového měchýře, což je dáno asi i nutností autokatetrizace. Z nemocnice jsem si před více než dvěma lety přinesla Serratii marc., která je velmi rezistentní. Účinkuje jen na 2 antibiotika, z toho jsem na jedno alergická. Neustále se mi tato infekce vracela i po přeléčení. Nakonec mi vyrobili v laboratoři vakcínu na tuto bakterii, kterou jsem si píchala asi 3 měsíce a infekcím touto bakterií byl konec. To vydrželo skoro rok, resp. do další hospitalizace. Nyní mě již tato bakterie opět od července trápí. Opakovaně beru antibiotika, pak i zajišťovací léčbu 1tbl na noc. Chvíli mám moč negativní, ale pak se tam tato bakterie vrátí. Stává se i to, že mám v moči více bakterií, pak je těžké vybrat antibiotikum. Co byste mi doporučila, abych se této bakterie definitivně zbavila? V laboratoři je nyní nějaký problém s výrobou vakcíny (nebo je tento problém na straně ZP?) Důležité pro mě je , že v nemocnici, kam jsem chodila, již tuto vakcínu nedělají a musela bych snad někam na Prahu 8.
Samozřejmostí je hygiena, pitný režim a používání jednorázových pomůcek.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den

K posílení imunity lze použít autovakcínu, která je zhotovena z bakteriální kultury prokázané u pacienta, ve Vašem případě z bakterie Serratia marc. Dále je možné k imunostimulaci pacientovi doporučit preparát Uro-Vaxom, který obsahuje nejčastější kmeny E.coli, stimuluje tvorbu T-lymfocytů, indukuje tvorbu endogenního interferonu a zvyšuje hodnotu IgA v moči. Výhodou je perorální aplikace, preparát se užívá v případě potřeby současně s ATB po dobu 3 měsíců.

Hezký den, mám chronické záněty a nastydnutí močového měchýře. Proč se onemocnění stále opakuje? Děkuji! Hana K
V případě, že se jedná o opakované záněty močových cest, je nutné provést urologické vyšetření k vyloučení anatomické abnormality. Dále se vyšetřením moči určí původce onemocnění a zahájí se léčba. Neléčené infekce mají sklon k chronickému průběhu, léčba je pak dlouhodobá a komplikovanější, pacientka musí důsledně dodržovat doporučení týkající se léčby, dodržovat správné hygienické návyky a pitný režim. Velmi důležitá je také prevence, např. vyvarovat se sezení na studeném apod. K prevenci zánětů je možno také užívat Uroval-manosu, preparát který obsahuje D-manosu , ta se naváže na bakterie a bakteriím zabrání uchytit se v močovém měchýři.

Dobrý den paní doktorko, má dcera má problémy s močovým měchýřem... jaká je prevence u dětí (je jí 9 let)???
U dětí vždy platí nutnost vyšetření v ambulanci dětského urologa. Nejprve se musí vyloučit anatomické abnormality v oblasti ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice, dále se provede odběr moče k určení původce infekce, dle výsledků kultivačního nálezu je zahájena léčba. A následují doporučení správných režimových opatření - pitný režim, prevence prochladnutí, správná hygiena, vhodné materiály oblečení.

Dobrý den, minulý rok jsem měla 6 zánětů močového měchýře. Letos na jaře 3. Sice mi lékařka mění antibiotika, ale jakmile nastydnu, onemocnění se vrátí. Prosím poraďte mi. Brusinky mi moc nepomáhají, opravdu jakmile nastydnu, mám zánět. Může to být nějaká porucha imunity? Moc dekuji Olga
U pacientek s častými záněty se podávají antimikrobiální přípravky dlouhodobě v tzv. subinhibičních dávkách. Vhodnými preparáty jsou nitrofurantoin 100 mg nebo triprim 100 mg na noc. K dispozici jsou také perorální imunostimulancia, tedy léky, které zvyšují obranyschopnost organismu vůči infekci. O strategii léčby rozhodne urolog dle kultivačních nálezů.

Dobrý den,dočetla jsem se o pozitivním účinku látky D-manosa při infekci močových cest. Chci se zeptat, co to vlastně D-manosa je a zda její účinnost není přeceňovaná?
děkuji Lucka
Rizikovým faktorem pro vznik uroinfekce je osídlení pochvy, konečníku a močové trubice bakteriemi.
D-manosa se váže na povrch bakterií, brání jejich uchycení v močových cestách a následně jsou bakterie vyplaveny ven. Akutní infekce jsou obvykle dobře léčitelné běžnými antimikrobiálními přípravky během několika dnů, u opakovaných infekcí je třeba volit jiný postup a připojit i preventivní opatření bránící vzniku opětovné infekce. Vhodná je kombinace s extraktem z brusinek, který brání přilnutí bakterií k povrchu močových cest.

Dobrý den, neustále mám zánět močového měchýře a beru antibiotika, je to normální? Děkuji za odpověď.
Podávání antibiotik u zánětu močových cest by mělo být vždy smysluplné. Zahájení léčby, zejména u opakovaných infekcí, by měl předcházet odběr moče ke kultivačnímu vyšetření a určení citlivosti vůči antibiotikům. K upřesnění diagnostiky se doporučuje také mikrobiální vyšetření sekretu pochvy. Pokud dochází k zánětům močových cest po pohlavním styku, je možno doporučit postkoitálně 100 mg nitröfurantoinu a opět nezapomínat na správná režimová opatření.

Paní doktorko, můžu zabránit problémům s močovým měchýřem tím, že budu pít velké množství tekutin? Jaký máte názor na pití urologického čaje? Je to prevence nebo jen doplněk léčby? Děkuji vám! Lada
Při léčbě a prevenci zánětu močových cest vždy doporučujme zvýšený příjem tekutin. Urologický čaj je vhodný, ale u některých pacientek v době akutního zánětu naopak může ještě vyvolat větší podráždění močového měchýře. K dlouhodobému používání nejsou urologické čaje vhodné, vždy je třeba se držet uvedených doporučení v návodu. K dlouhodobé prevenci se doporučují extrakty brusinek v kombinaci s D-manosou a probiotiky. Léčba by měla trvat celkem 6-12 měsíců, a to vždy 3 měsíce, a poté 1 měsíc přerušit. V současné době probíhající studie potvrzují menší počet recidiv u takto léčených pacientek.

Dobrý den, jak velké množství a jak dlouho by se měli jíst brusinkové preparáty jako prevence zánětu? Přece nemůžu jíst celé zimní období tyto prášky... nezatěžují organismus? Děkuji vám za odpověď Jarka M.
U opakovaných zánětů se opravdu doporučuje dlouhodobé podávání extraktů z brusinek, které zabraňují přilnutí bakterií k urotelu v močovém měchýři. Doporučuje se alespoň tříměsíční terapie, po měsíci přerušení je vhodné léčbu opakovat. Výhodou této doplňkové léčby je její bezpečnost. V některých odborných časopisech se uvádí snížení počtu zánětů močových cest po roce užívání až o 30 %. Studie dále probíhají. Vhodná je kombinace brusinkového extraktu s D-manosou a probiotiky. Tato kombinace chrání ženu před opakovanými záněty pochvy, které často záněty močových cest doprovázejí.

Dobrý den paní doktorko, můj manžel trpí na močový měchýř - má často záněty. Nechce ale jíst žádné doplňky stravy jako prevenci, co by mu mohlo pomoci? Aby hodně pil? Moc děkuji!
I u mužů platí nutnost urologického vyšetření, včetně odeslání vzorku moče ke kultivačnímu vyšetření a teprve poté je možno rozhodnout o způsobu léčby. U mužů se může jednat i o zánět prostaty, který vyžaduje většinou dlouhodobou léčbu.

Dobrý den, mám časté záněty. Stále beru antibiotika. Jsou antibiotika nutná? Není nějaký jiný preparát, který by mi pomohl? Přijde mi hrozné se stále cpát antibiotiky. Mám z toho také rozhozené zdraví - trpím stále vaginálními mykózami. Děkuji Zdena H.
Antibiotika jsou vždy součástí léčby zánětu močových cest. Antibiotikum volíme dle výsledku kultivačního nálezu v moči. Pokud je již kultivační nález negativní, je možno k prevenci vzniku dalšího zánětu močových cest doporučit podávání extraktů z brusinek. Je ale nutné připomenout možné rizikové faktory, které mají vliv na vznik dalšího zánětu - správný způsob osobní hygieny, způsob otíraní po vymočení, vhodné bavlněné spodní prádlo, frekvence močení, frekvence pohlavních styků, střídání sexuálních partnerů, prevence prochladnutí.

Na otázky vám odpověděla MUDr. Věra Hladíková z Urologické ambulance Hradec Králové, které tímto děkujeme.

Reklama