Zdraví

Indické kuře s kokosem

Laserový paprsek není ionizující záření jako třeba záření radioaktivní či rentgenové, ale speciálně upravený světelný paprsek. Laserů existuje mnoho druhů. Kromě toho, že se odlišují z hlediska zdroje paprsku, liší se i výkonem. Pokud je tento výkon vysoký, vzniklý paprsek skutečně může být paprskem smrtícím, schopným propálit vše, co mu stojí v cestě. Ve výkonech nízkých je však, jak se říká, dobrým sluhou. A právě lasery s těmito výkony, nazývaných též soft lasery, low intensity lasery či low power lasery, nás zajímají.
"Využití soft laseru v medicíně je velmi široké, protože má účinky stimulační, protizánětlivé a protibolestivé. Stimulační účinky se využívají například při léčbě padání vlasů, nehojících se defektů kůže, aftů, ekzémů, bércových vředů i oparů, a to jak prostých, tak pásových či těch, které se tvoří na genitálech. Výjimkou je lupénka, u jejíž léčby se úspěch nedostavuje vždy, a nelze odhadnout, jak dlouho bude efekt trvat," říká MUDr. Procházka. Široké je samozřejmě i využití protibolestivých účinků laseru. Například stomatologové takto ošetřují parodont či rány po resekci, které díky tomu jednak méně bolí, jednak se rychleji hojí. Ve velké míře se laser aplikuje i v medicíně pohybového aparátu, kde jde o bolesti páteře a kloubů, lhostejno, zda jsou způsobeny jejich přetěžováním či zánětem.
Laser pomáhá i lidem trpícím některými dosud nesnadno léčitelnými úpornými chorobami. Jde například nejen o chronické záněty mandlí či funkční poruchy trávicího traktu, ale i známé svízelné ušní šelesty. "Bohužel i když zkušenosti ukazují, že přibližně šedesáti procentům pacientů by mohla tato léčba pomoci, v praxi se jí dosud užívá velmi málo a nemocní jsou vedeni k tomu, aby se se svou chorobou smířili," zdůrazňuje MUDr. M. Procházka. Zajímavé je, že s laserem je možno provádět také akupunkturu. To je zvláště výhodné při ošetřování pacientů, kteří se bojí bolesti či nepříjemných pocitů při vpichu, tedy především u dětí.
Stanislava Jarolímková

   
23.03.2000 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Ťapina — #2 zrovna ted jde moje mamka na operaci laserem

  superkarma: 0 04.11.2012, 00:58:30
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Když ty laserové zákroky jsou tak drahé, mě by lákala třeba depilace.

  superkarma: 0 07.12.2003, 00:43:11
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Tak s laserem jsem zatím neměla co do činění, jenom jeden kamarád si nechal operovat oči a výsledek je naprostá spokojenost.

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 22.11.2003, 14:30:35
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  využila jsem zatím jen z hlediska estetického, ale je to šikovná metoda. A jak vidím, tak i na spoustu vnitřních neduhů.

  superkarma: 0 11.11.2003, 11:40:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme