Zdraví

In-line brusle neboli krásný letní sport

Na naší poslední dovolené měl jeden kamarád in-line brusle. (Pro zcela neznalé, to jsou ty brusle, které mají kolečka v řadě za sebou.)
Dlouho jsem ho okukovala a nakonec jsem se rozhodla si je půjčit. Vzala jsem si dvoje tlusté ponožky, kterými jsem z velikosti 43 udělala velikost 41 a postavila se.
Začala jsem vzpomínat na dětská léta, kdy jsem bez větších problémů brázdila stezky v pražských Riegrových sadech a lehce se odrazila.

První postřeh byl o tom, že tyto brusle jsou o hodně rychlejší a daleko více kloužou.
A tak jsem se tedy velice opatrně rozjela. Šlo to, ale ihned jsem řešila další problém, a to brždění. To už tak dobře nešlo a i přes to, že jsem byla po velké teoretické přednášce od kamaráda, všechny metody selhaly.
Musela jsem potupně brzdit nárazy na plot, či vjížděním a následným cupitáním po trávníku. Nakonec jsem jezdila asi hodinu bez větších karambolů a když jsem konečně bezpečně přistála u cíle a brusle sundala, uvědomila jsem si, že jsem úplně mokrá a ze všeho nejvíc mne bolí „zadkové svaly“.

A to mne začalo zajímat.
Ihned po příjezdu domů jsem navštívila půjčovnu bruslí a začala jsem brázdit Letenské sady. Zase jsem se přesvědčila, že mne jízda moc baví a že tímto zábavným způsobem spaluji přebytečné kilogramy.

Zde ani moc nepřeháním, jelikož po několika výpravách mne přestaly škrtit kalhoty a hlavně jsem se začala cítit mnohem lépe.
Neřešila jsem tento sport s žádným odborníkem (možná se něco dozvím z vašich reakcí), ale podle mne u tohoto druhu sportu pracuje spousta svalů.

Od pasu dolů to je jasné, ale např. břicho a ruce jsou také stále napjaté. To mi potvrzuje i pohled na krásné slečny, které se elegantním způsobem projíždějí po pražských parcích. Jejich nádherné figury by jim mohl leckdo závidět.
Nakazila jsem tímto sportem několik mých známých. Pár z nich si vzpomnělo, že vlastně mají brusle někde doma a zbytek si je půjčuje v půjčovnách. Největší nadšenci již zakoupili vlastní.

Chci vám tímhle článkem tento krásný letní sport vřele doporučit. Jde o elegantní sport provozovaný v přírodě, při kterém vám nikdo neporoučí, co máte dělat a jak dlouho to musíte vydržet. Když se vám něco nedaří, anebo již nemůžete, sednete si zkrátka na nejbližší lavičku a odpočinete si.

Občas zahlédnu bruslaře i staršího ročníku narození, a tak jestli je vám více než třicet, anebo čtyřicet a snad i ještě více, nebojte se a zkuste to.
V prodeji i v půjčovnách se nabízejí chrániče, které by měly zabránit případným větším zraněním. Mne už se mnohokrát osvědčily…….

Ještě k té eleganci.
O mé jízdě se bohužel ani zdaleka ještě nedá tvrdit, že je jakkoliv elegantní. Ale dnes….

Přejížděli jsme hlavní silnici, a tak jsem si raději zajela k semaforům. Při čekání na zelenou se před přechodem začala rovnat auta. V duchu jsem si říkala, že tady bych tedy spadnout nemusela, a tak jsem se rozjela velice opatrně.
Přechod se ale lehce snižoval,  takže jsem ke konci nabrala větší rychlost.
„Nevadí, to zvládnu, zarazím se jako by nic o protější sloup“, říkala jsem si a profrčela jsem si to svižně až ke konci.
Sloup jsem trefila, ale nožka mi podjela a já se sice rukama pevně držela, ale nohy jely nekontrolovaně okolo sloupu. Obtočila jsem se jak vývrtka a padla k zemi. Jeden řidič středního věku dokonce zatroubil a z okýnka tleskal.
Vidíte, i spoustu legrace si přitom člověk užije!

Doufám, že jsem někoho přesvědčila.

Z mého okolí je mým největším úspěchem ne příliš sportovně založená kamarádka, která je v současnosti spíše silnější než hubenější…. Vyrazila a já s podivem pozorovala její krásný styl. Asi po pěti minutách se začala na bruslích prohánět, jako kdyby snad bruslila každý den!
Teprve pak mi řekla, že volný čas v pubertě strávila kroužením po kluzištích spolu s místními chlapci. Chytil se však i její manžel, tak teď krouží spolu……

No a včera jsem bruslila v Modřanech s mým 130-ti kilovým manželem, který na bruslích v životě nestál!
A to vám už musí stačit.
Zkuste to! Je to sranda, při které se hubne!     

    
   
30.07.2003 - Zdraví - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [27] moniik [*]

  Taky mě in-line baví. Zrovna tenhle víkend se chystám na in-line zájezd do Německa, tam jsou stezky o něčem úplně jiném. I když v Praze se na brusle moc často nedostanu (obzvlášt při letošním počasí), rozhodně nejsem trénovaná a s bržděním mám značné problémy, tak sme zvládli za dva dny ujet skoro 90 km a byla to paráda

  superkarma: 0 30.07.2008, 13:59:41
 2. avatar
  [26] Ťapina [*]

  In-line se mi líbí, ale nikdy jsem to nezkusila. Asi bych si rozbila hubu

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:18:18
 3. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Lenka: Jé, u Papírny jsem jezdila na kole

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:17:47
 4. avatar
  [24] Irena1 [*]

  Lenka: U Papírny? tam už jsem nebyla léta, podívám se, díky

  superkarma: 0 05.08.2003, 13:19:28
 5. avatar
  [16] Dokinka [*]

  chyba smilik korčulky

  superkarma: 0 30.07.2003, 15:37:13
 6. avatar
  [14] medved [*]

  ja se taky pro brusle letos nadchla...ale nejak jsem jeste nemela cas je koupit...diky za pripomenuti, zitra se znovu vrhnu do shaneni...hlavne na je to problem...v jeho velikosti je desne maly vyber

  superkarma: 0 30.07.2003, 15:07:35
 7. avatar
  [11] Ivanka [*]

  Já taky občas jezdím, ale pouze po cyklostezce, kde nejsou žádné kopce, nahoru by mi ani nevadily, ale dolů bych to asi nepřežila

  superkarma: 0 30.07.2003, 13:07:13
 8. avatar
  [10] zeva [*]

  hanka: Jak starší? Já jsem si na ně poprvé stoupla v 39 společně s dcerou a později i s mužem. Je to super a jezdí mi to čím dál líp. A fakt se při tom hubne a navíc posilují nohy.

  superkarma: 0 30.07.2003, 12:44:59
 9. avatar
  [6] stasha [*]

  Pod dojmem, že umím bruslit, jsem si nedávno koupila vlastní brusle. A protože jsem to myslela vážně a vybrala si velmi dobré, tak mám velké potíže se zastavováním. Brusle jsou daleko rychlejší než ty půjčované a já mám problém i s malým kopcem Asi brzdu hned tak rychle neodmontuju

  superkarma: 0 30.07.2003, 09:44:11
 10. avatar
  [4] Wiki [*]

  ja mam brusle nekolik let a ze zacatku jsem jezdivala denne i nekolik hodin - ted uz to tolik neni, ale i tak je obcas vytahnu :)

  superkarma: 0 30.07.2003, 09:31:55
 11. avatar
  [3] Irena1 [*]

  Jé, já bych jezdila hned, ale nevím kde...už jsem několikrát přemýšlela, že si brusle koupím, byl by to jeden z mála druhu pohybu, který se mi líbí, ale vážně nevím o žádném vhodném terénu. Plzeňačky, kde jezdit na Borech nebo v Bolevci? A zastavování? Nezvládám a bojím bojím. Jinka bruslení je

  superkarma: 0 30.07.2003, 08:26:52
 12. avatar
  [2] mufly [*]

  hm jojo inliny jsou super.o) ja obcas, pokud me chytne rapl (pomerne casto) vyrazim si vezmu brusle rano do prace a odpoledne na nich jedu domu .o)) (mam to 14 km) Bohuzel musim jet po pomerne frekventovane silnici a ridici moc ohleduplni nejsou.o( jezdim tedy alespon s chranici a nove jsem si poridila cyklohelmu

  superkarma: 0 30.07.2003, 08:21:41
 13. avatar
  [1] Lotka [*]

  Jasně, že to zkouším, ale chce to hladkou rovinu, ne to kopcovaté sídliště, co máme

  superkarma: 0 30.07.2003, 06:49:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme