Čtenářka Janaa1 obdivuje velké české státníky i významné ženy. Nejvíce však obdivuje muže jako byl Oldřich Nový. Děkuji Vám Janoo1 za příspěvek.

Hezký den,
děkuji za krásné téma a už se předem těším na tu spoustu krásných článků.
Já jsem jako malá obdivovala princezny - asi jako každá malá holka. Moc se mi líbil jejich styl oblékání, nádherné zámky a ta spousta služebnictva.Často jsem si představovala, jak se ráno vzbudím a budu princeznou..

Jak šel čas a roky přibývaly, postupně mi docházelo, že obdiv princezen asi nebude to pravé. Zjistila jsem totiž, jaká byla často na zámcích zima, jak byly ty nádherné šaty nepraktické a asi i na nošení nepříliš pohodlné, všude spousta nemocí a nebylo na ně léků, čím víc knih o středověku jsem přečetla, tím víc jsem se ujišťovala o tom, že králové vůbec nebyli ti hodní staříci jako v pohádkách, ale občas pěkně krvelační a zpupní chlapíci..- toto historické období mě tedy lákat přestalo..

Přišlo období puberty a mého nekritického obdivování Michala Davida. Tento velikán - ač postavou malý- naprosto vytlačil z mé mysli všechny ostatní velikány a velikánky.Byl skvělý, jedinečný,obdivuhodný.....

Naštěstí i puberta má své omezené trvání a láska platonická se začala měnit v tu klasickou a mnohem sladší.

Začala jsem tehdy pokukovat po období počátku 20. století. Doba kdy se začalo objevovat tolik nových věcí. Období vynálezů a spousty nových etap lidského života - lékařskými objevy počínaje,emancipací konče.

Ráda jsem se dívala na filmy pro pamětníky a začala obdivovat muže typu Oldřicha Nového. Muže galantní, milé, vstřícné. Takové, co vás před nástupem do autobusu neodstrčí se slovy „Uhni Náno“, co vám podrží kabát, je pro ně přirozené za ženu zaplatit - prostě chová se slušně a mile.Každým coulem gentleman.

Samozřejmě, jsem hrdá na Boženu němcovou i Marii Terezii - jako ženy toho zvládly opravdu hodně, jsem hrdá na prezidenty i na ty,co se v době národního obrození stavěli na stranu češství, nejvíc mi ale imponují galantní muži z počátku 20. století.

Jednou bych taky chtěla zažít ono známé: „Zavřete oči, odcházím...“  

Janaa1
Text nebyl redakčně upraven


Která historická postava našich dějin je vám nejsympatičtější a proč?

Obdivujete staré hrdiny z českých pověstí?

  • Nebo snad Přemyslovce?
  • Obdivujete naše královny?
  • Nebo snad Marii Terezii?
  • Nedáte dopustit na obrozence?
  • Nebo na zakladatele samostatného českého státu?
  • Jste hrdé na některého našeho prezidenta?
  • Nebo vojáky ze světových válek?

No, napadá mne ještě spousta otázek. Tak věřím, že vás ještě více odpovědí. Jen s Cimrmanem na mě nechoďte. O tomhle velikánovi si můžeme povídat někdy jindy.

Vaše příspěvky směřujte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já dnes v 16 hodin jednu z vás, která přispěje, odměním. Mám tu velkou encyklopediiPraha a národní dědictví České republiky a také kontroverzní knihu Černá kniha církve s podtitulem …A neuveď nás v pokušení.

Reklama