Bulvár

Ideální bydlení? Dům na Měsíci!


Rozkošný domek na samotě, neuvěřitelný výhled, žádné problémy se sousedy... Taková je představa ideálního bydlení podle švédského umělce Mikaela Grenberga. Proto požádal odborníky, aby mu pomohli navrhnout typický švédský červený domek, který hodlá postavit - na Měsíci.

Mikael Genberg dokonce přesvědčil švédskou vesmírnou agenturu (SSC), aby mu v jeho plánech pomohla. Malé červené domky jsou ve Švédsku roztroušeny po krajině, ale tenhle, jak říká pan Genberg, by se měl stát „mezinárodním symbolem". Jak uvádí BBC, pokud všechno půjde podle plánu, domek by na Měsíci mohl stát už v roce 2011.

Dům sám by měl být velmi malý a dostane se na povrch Měsíce bez pomoci astronautů. Musí být velmi, velmi lehký, ale takový, aby jeho struktura v průběhu tisíců let, po které tam bude stát, postupně ještě tvrdla," říká autor.

Projekt má podle Genberga dva hlavní cíle.

Předně chceme dokázat, že nemožné je možné. Ale když ten dům na Měsíci postavíme, chtěli bychom, aby se tento švédský podnik stal i mezinárodním symbolem... Domeček by měl představovat situaci naší planety ve vesmíru, její zranitelnost," říká Mikael Genberg, který zároveň doufá, že domeček bude mít i praktické využití.

Víme, že se Američané chystají na Měsíci přistát v roce 2020. Bylo by dobře, kdyby je tam přivítalo něco známého," říká umělec.

Státem dotovaná švédská vesmírná agentura ochotně přislíbila, že se práce na projektu, který vyjde zhruba na 500 milionů švédských korun (1,33 miliardy Kč), zúčastní.

Pokud se nám to podaří, bude Švédsko třetí zemí, která se na Měsíc dostane. Kdo by takové výzvě odolal," potvrdil zájem vesmírné agentury její zástupce Fredrik von Scheele.

Chtěla byste se podívat na Měsíc? A chtěla byste tam bydlet?

   
13.03.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [4] sdrawa [*]

  Pokud tam bude teplo :) Já bych raději blíž k slunci, ale je fakt, že po zateplení s chytrou pěnou si nestěžuji Sml59Doma máme teplíčko ;-)

  superkarma: 0 13.06.2013, 10:44:15
 2. avatar
  [3] saruz [*]

  ani po tom nijak zvlášť netoužím

  superkarma: 0 20.02.2013, 22:40:20
 3. avatar
  [2] jirulinka 55 [*]

  Na měsíc bych se ráda podívala ale s bydlením to už asi ne .

  superkarma: 0 13.03.2008, 23:48:23
 4. avatar
  [1] jazuzinka [*]

  hmmm, já mám sousedy daleko, jak kdybych bydlela na měsíci

  superkarma: 0 13.03.2008, 17:17:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme