„Ibizan vám tisíckrát opětuje lásku a může být domácím mazlíkem, ale jeho duše bude často poletovat tam, kam nebudete mít přístup. Je to svobodná osobnost, řídící se především instinkty. A ty instinkty ho nabádají hlavně k lovu,“ říká o plemeni majitelka dvou podengů Jana. Více už v Atlasu psích plemen...

Země původu: Španělsko (Baleárské ostrovy)
Použití: Ibizský podengo je užíván především k lovu králíků bez střelných zbraní, ve dne i v noci.
ibizanKlasifikace podle FCI:

  • Skupina 5. Špicové a primitivní plemena
  • Sekce 7. Lovečtí psi primitivního typu
  • Bez zkoušky z výkonu.
  • Celý standard FCI: Podengo (klikni)

Hmotnost: 19 až 25 kg
Velikost (v kohoutku):

  • Psi: 66 až 72 cm
  • Fenky: 60 až 67 cm

Dožívá se: 14 až 15 let
Chovatelský klub: Klub faraonských psů (www.faraonklub.cz)

Historie plemene...

Toto plemeno pochází z Baleárských ostrovů, Mallorky, Ibizy, Menorky a Formentery, kde je známé pod původním názvem „Ca Eivissec“. Je také rozšířeno v Katalánsku, kolem Valencie, v Roussillonu a Provenci, kde jej nazývají „Mallorquí“, „Xarnelo“, „Mayorquais“, „Charnegue“ nebo „Baleárský pes“. Tito psi byli na ostrovy pravděpodobně dovezeni Féničany, Kartaginci, nebo možná i Římany.

Tento pes je typickým a robustním zástupcem tzv. primitivních plemen – nejstarších dosud existujících plemen. Obrázky těchto psů jsou nalézány v hrobech faraonů a na exponátech v muzeích, takže existence plemene je prokázána od roku 3400 př.n.l.

ibizan

Vzhled psa...

Je krásný, hubený a ušatý. Na první pohled sportovec. V očích se mu zračí chytrost a touha po pohybu. Může být hladkosrstý, ale i hrubosrstý, většinou v barevné kombinaci červené a bílé.

Povaha podenga...

Milovník smečky a velký lovec. Díky svému vynikajícímu čichu, který spolu se sluchem podengo používá více než zrak, snadno stopuje a loví králíky, a to i v hustém podrostu. Díky hbitosti a chytrosti chytí kořist rychle, zvlášť když loví ve smečce. Když jeden ze psů najde zvěř, ostatní psi jej obklopí, ale dodržují jistou vzdálenost a čekají. Štěkají pouze tehdy, když vidí nebo slyší kořist, a když ji obklíčí. Při nalezení či chytání kořisti všichni psi rychle vrtí ocasy, v pozici čekání jsou snadno odvolatelní. Ibizský podengo je užíván také pro lov zajíců a vysoké zvěře. Je i dobrým přinašečem. Pro vytvoření smečky se (s jistými výjimkami) užívají pouze feny, případně s jedním psem, protože psi špatně spolupracují při lovu a jsou konfliktní. Když již smečka ulovila několik tisíc králíků, může se u tohoto plemene stát, že psi z této smečky nechtějí dále lovit, dokud si dostatečně neodpočinou. Tuto zvláštnost vyjadřuje španělské slovo „enconillarse“ (jít si odpočinout).

ibizani

Jak o něj pečovat?

Co se týče exteriéru a výživy, není podengo nijak náročný pes. Je v podstatě samočisticí a umí se o sebe sám dobře postarat. Je velice zdravý a vitální, takřka gumový.

Jde o psa pro lidi, kteří potřebují spolehlivého parťáka na výlety do přírody a nechtějí mít strach, že si něco venku udělá. Na oplátku však nesmí mít strach, když pes odběhne na samostatnou výpravu za kořistí.

Nečekejte psa, který bude sedět doma za pecí - více o specifické povaze ibizského podenga už prozradí majitelka dvou psů Jana...

Na ibizské podengy Bišiho a Dráčka jsem se zeptal paní Jany...

Proč jste si pořídila prvního podenga?
Když jsem si před šesti lety pořizovala faraonského psa Hanifa (viz článek Faraónský chrt - pozn. red.), neměla jsem o existenci plemene ibizský podengo ani potuchy. Fotky  a informace jsem objevila na stránkách Klubu faraonských psů, který zastřešuje všechny tzv. středomořská plemena. Byla to láska na první pohled a já jsem hned věděla, že můj druhý pes bude „ibizan“. Začalo velké pátrání po chovatelských stanicích u nás, v Evropě a nakonec i v USA a Kanadě. Velké pomoci se mi tehdy dostalo do chovatelky tehdy půlročního Hanifa, protože sama jsem moc nevěděla, jak s chovateli komunikovat a hlavně o tom, co určuje kvalitu psa, jsem věděla velmi málo.

Hledala jste i za oceánem? To muselo být náročné...
Stovky e-mailů, než se „na obzoru“, přesněji řečeno v Oregonu, vyloupl můj budoucí Biši. Další desítky e-mailů ohledně smlouvy s chovatelkou, možné dopravy (v roce 2008 ještě platila do USA vízová povinnost), dokumenty od Státní veterinární správy.... letenka pro kamaráda, který měl vízum a ochotně si udělal víkend v USA byla pak už jen třešnička na dortu.
Dočkala jsem se - 1. 9. 2008 na mě z letecké přepravky vykoukla hlava s rezavým monoklem a Malachit Moonstone of Princess Bishaarah byl doma.

Jak to bylo s výcvikem - měla jste u Bišiho nějaké problémy?
Biši, Bišinki, Bišára... s Hanifkem se rychle skamarádili a spojili se k velkým lumpárnám. Oba zároveň byli moji „mazánci“, silně na mě navázáni. Začali jsme i s Bišim chodit na cvičák, ale zatímco Hanifek si tam užíval svou důležitost, Biši mi dával zřetelně najevo, že jen z lásky ke mně bude cvičit, ale že je to děsná otrava a navíc to podrývá jeho důstojnost...
Ovšem když jsme začali chodit na coursing (lov na umělého zajíce - pozn. red.), to byla jiná. V Bišim se probudila duše skutečného lovce. Když pominu jeho výborné výkony na poli coursingu a dostihů, nebylo to ve výsledku zrovna příjemné, protože na vycházkách se stále více odpoutával a vyrážel na samostatné výpravy. Často se vracel poškrábaný či odřený, absolutně vyčerpaný, ale nevýslovně šťastný. A hlavně - vracel se. A já ho zase a zase, navzdory obavám o něj a mínění okolí, pouštím.

ibizan

Vy máte ale dva podengy, ne? Jsou stejné povahy?
Když jsem si přivezla druhého ibizana, štěně po Bišiho sestřičce, byl Biši dlouhé měsíce uražený. Dráčkovi je dnes rok a půl a na rozdíl od introvertního „princátka Bišiho“ je Drak spíše komediant a hlavně ještě stále štěně. Přestože má také silné lovecké pudy, nepodniká tak dlouhé výpravy jako Biši. Jak bych tedy popsala povahu ibizanů? Popis se bude samozřejmě opírat jen o mé zkušenosti se dvěma jedinci, ještě k tomu příbuznými, ale snad se nebudu v zásadě až tak mýlit: Ibizan vám tisíckrát opětuje lásku a může být domácím mazlíkem, ale jeho duše bude často poletovat tam, kam nebudete mít přístup. Je to svobodná osobnost, řídící se především instinkty. A ty instinkty ho nabádají především k lovu.

ibizan

Co byste řekla člověku, který si chce ibizského podenga pořídit?
Zájemcům o plemeno doporučuji seznámit se s tím, jakým způsobem jsou ibizani dodnes používáni k lovu v zemi původu. Necítím se být natolik odborníkem, abych se tu rozepisovala, ale chci upozornit ty, co by si ibizana rádi pořídili jako stylovou dekoraci na gauč, že to není nejlepší volba. Také není vhodný pro ty, co čekají poslušnost, oddanost a potřebují mít psa neustále pod kontrolou. Na druhou stranu pro ty, kteří dokážou jeho svobodnou duši respektovat a milovat, bude jedinečným společníkem a partnerem.

ibizan

Za odpovědi moc děkuji a na oplátku uvádím odkaz na Janin psí obchůdek SOFA Dog Wear...

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama