Domácnost

I zvířatům škodí nadváha

Věřili byste, že je to čivava? Ne? To je dobře...Líný „přerostlý“ jezevčík, který se jen stěží plouží parkem za stínem svého pána, či – sice pohyblivější – setr, který však z „ánfasu“ připomíná letící dělovou kouli. Anebo tlustý macek velikosti rysa, který však se svým vzdáleným příbuzným má společnou jen denní spotřebu potravy. Pokud se ovšem vůbec uráčí sestoupit ze svého uváleného pelechu k misce přeplněné pamlsky.

„Až padesát procent všech domácích mazlíčků v Evropě trpí nadváhou a tato skutečnost souvisí s obezitou lidí,“ tvrdí Mark Evans, hlavní veterinární poradce britské Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat, který má v tomto oboru více než 20 let zkušeností.

Ten také tvrdí, že lidé s nadváhou obvykle nedokážou přesně odhadnout svoji vlastní hmotnost ani hmotnost svých zvířecích mazlíčků. To je důvod, proč obvykle nemohou jasně rozpoznat tento problém a závažnost nemocí, jimiž jejich psi a kočky v souvislosti s nadváhou trpí.

Na nic nečekejte

Pokud jste přesvědčení, že váš domácí mazlíček už nesplňuje předepsaná váhová kritéria, poraďte se, co udělat pro snížení jeho nadváhy, se „svým“ veterinárním lékařem.

Že budu mít koťata? Ani náhodou! Zkazila bych si postavu!

Veterináři se často zdráhají v případě zvířecích „klientů“ mluvit o nadváze, protože se obávají, že tím majitele urazí.

„Majitelům zvířat je třeba dát jasné instrukce o krmení a pohybu, tedy o příjmu a výdeji energie, aby zvíře zase dosáhlo ideální hmotnosti,“ řekl Ženě-in MVDr. Jiří Filip z veterinární kliniky v pražských Vršovicích.

Předčasné úmrtí

Obezita představuje pro každé zvíře těžké následky, nejzávažnějším je předčasné úmrtí. Život psa s nadváhou je podle posledních průzkumů zkrácen nejméně o dva roky. Převedeno na člověka představuje toto číslo zkrácení života až o 15 let.

Zvířata s nadváhou trpí častěji artritidou, cukrovkou, chorobami srdce a slinivky, rakovinou, problémy pohyblivosti a také se u nich často vyvinou poruchy chování.

Překrmovat není láska

Z vlastní zkušenosti víme, jak těžké je zhubnout, změnit stravovací návyky. To samé platí i pro naše psy a kočky. Lidé krmí svá zvířata pamlsky v přesvědčení, že jim tím vyjadřují svou lásku. Ale věřte, že jim tím jen ubližujete.

I mezi dětmi se často najdou tlouštíci

Pro snížení nadváhy u psů a koček existují speciální diety, které rozhodně nejsou ke zvířatům necitlivé ani nepříjemné, ale naopak, zachraňují jim zdraví.

Druhou – a přirozenější variantou je zvířatům nepodstrojovat, necpat je sladkostmi a dobrotami z našeho „lidského“ jídelního stolu. A dopřát jim dostatečný pohyb.

Obezita je nemoc i u domácích zvířat. Ale je to nemoc, které lze velmi snadno předcházet a kterou lze dobře regulovat a léčit.

Čím krmíte svého psa či kočku? Připravujete jim speciální jídelníček, nebo věříte typické stravě, která je pro ně k dostání v běžné obchodní síti, ať už konzervám, nebo granulím? Myslíte si, že jsou vaši kamarádi „akorát“, anebo máte pocit, že tloustnou?

   
26.08.2009 - Zvířátka - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  jastura — #7 je to srandovni. Si pamatuju, jak jedna sousedka vyrvavala u nas pod oknem : paniiiiiiiii ucitelkoooooooo, u reznika maju jatru! Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 26.08.2009, 22:48:46
 2. [7] jastura [*]

  Eva_Fl — #6 JsemSml16. Díky za upozornění, nějak mi to nedošlo - jsme to tak vždycky říkali, tak jako dva pivaSml52

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 0 26.08.2009, 15:42:51
 3. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  jastura — #5 ze jsi jnekde z Ostravska?

  Jen upozorneni : ta jatra jsou pomnozna.

  1. na komentář reaguje jastura — #7
  superkarma: 0 26.08.2009, 14:36:51
 4. [5] jastura [*]

  Jéje, já myslela chvilku, že ta třetí fotka je medvídekSml30. Moji tygříci snad obézní nejsou. Přes den mají v misce granule (tak větší hrst) a na večeři mají pak buď granule, nebo třeba játru s rýží, těstoviny... Mixujeme jejich a naše. Občas jim uvařím hustou polívku se zeleninou, ledvinky... Jak kdy.. Srst mají zdravou, hýbou se rádi... Tváří se spokojeněSml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #6
  superkarma: 0 26.08.2009, 12:54:30
 5. avatar
  [4] Bazuzu [*]

  samozřejmě u první FOTKYSml67

  superkarma: 0 26.08.2009, 09:40:57
 6. avatar
  [3] Bazuzu [*]

  ...ten popisek u první! Sml67

  superkarma: 0 26.08.2009, 09:40:11
 7. avatar
  [2] Bazuzu [*]

  To štěně vypadá dobře, to se z toho dostane...

  superkarma: 0 26.08.2009, 09:37:29
 8. [1] FAXÍK [*]

  ty zvířata evidentně trpí a přežívají Sml68

  superkarma: 0 26.08.2009, 08:13:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme