Domácnost

I zvířátka mají svůj den

 

Slavíme Mezinárodní den zvířat, Mezinárodní den žen, Den matek a spoustu dalších. Ale víte, že svůj den D mají i zvířátka? 
 

Ano, je to tak. 4. října slavíme Světový den zvířat. Není to žádná novinka, tento den má již více než sedmdesátiletou tradici. Přesněji – poprvé jej vyhlásili ve Florencii v roce 1931 na památku patrona všech zvířat Františka z Assisi. Ten se proslavil tím, že se po celý život staral o opuštěná a nemocná zvířata, a zemřel 4. října roku 1226.

Určitě budete souhlasit s tím, že lidí, kteří nemají rádi zvířata, je málo. Většina z nás k nim má velmi kladný vztah a mnoho lidí nějaké zvířátko chová. Na vesnici je to celkem přirozená součást života, ale ve městech jsou podmínky pro chov zvířat poněkud omezené. A tak si městští lidé pořizují taková, která jim přinesou radost, zábavu, společnost a lásku. A přitom nebudou v domácích podmínkách zbytečně trpět.
 

Nejrozšířenější jsou psi a kočky. Jak by ne. Jsou to naši společníci již po celá tisíciletí a na společné žití s lidským přítelem jsou zvyklí.

Jenže chovat nějaké zvířátko, to neznamená jen si ho pořídit, vytvořit mu místo, kde má pelíšek, pravidelně ho venčit a každý den mu naplnit misku. Takové zvířátko má své specifické potřeby, které musíme respektovat. Jen tak si můžeme být jistí, že našemu čtyřnohému kamarádovi je u nás opravdu dobře a nic mu nechybí.

A tak jako u lidí – i u zvířat je kvalitní život založen především na kvalitní stravě. Zodpovědný a opravdu milující páníček se proto stará, aby jeho domácí chlupáček dostával do své misky jen to, co mu skutečně prospívá.

Pokud chcete mít jistotu, že svému psovi či kočičce dáváte správně vyváženou stravu, využijte nabídky firmy BONO. Vy i váš svěřenec tak budete mít zajištěnou vyváženou kombinaci všech živin, které jsou potřebné pro jeho zdraví.

 

Podrobně jsme o výrobcích BONO psali v TOMTO ČLÁNKU . Všechny výrobky určené pro vaše miláčky jsou opravdu kvalitní, plné vitaminů a mají pozitivní vliv například na kvalitu srsti, zdraví kloubů a kostí, na kondici a imunitu.

Celá výrobková řada BONO prošla kompletním redesignem obalů a kromě vzhledu jsou výrazně vylepšeny také receptury.

U suchého krmiva došlo nejenom ke změnám tvarů granulí, ale s přihlédnutím ke zdraví psů a koček byly tyto výrobky obohaceny o kalciové kosti pro správný vývoj kostí a zubů (Banket, Bono junior, Petty junior, Senior). Pro malá a trpasličí plemena bylo vyvinuto Bono mini s biotinem, který má výrazný vliv na kvalitu srsti. U Bono maxi jsou důležitou složkou chondroproteiny pro zdravé kloubní chrupavky. Taurin, jež působí příznivě na zdravý vývoj CNS a na správnou funkci svalů, zejména srdečního, se stal součástí granulované kočičí potravy Petty Mixu a Petty Complete mixu.

 

Ale zvířátka, to nejsou jen psi a kočky. Zvířat je na světě mnoho druhů a všechny mají právo na důstojný život.

Víte, že…..

Každý den na světě

·       nenávratně vyhyne až 6 volně žijících druhů zvířat díky systematickému ničení posledních zbytků přírody, obchodu se zvířaty a s částmi jejich těl, zabíjení pro zábavu…

·       statisíce zvířat jsou zabíjeny pro získání kožešiny, umírají v agónii v čelisťových pastích nebo je krutým způsobem ukončeno jejich živoření v malých klíckách kožešinových farem

·       umírá mnoho milionů zvířat pro průmyslovou výrobu masa - jejich život je v mnoha případech naplněn nekonečným utrpením - velkochovy, potlačování základních instinktů, špatné zacházení, umělá strava, mláďata oddělená od matek, genové manipulace, dlouhé transporty končící na jatkách…

·       v pokusných laboratořích a ve školách trpí a umírá velké množství zvířat, mnohdy zbytečně, velká většina pokusů nepřináší smysluplný užitek nebo je dělána v mnoha zbytečných opakováních

·       statisíce zvířat trpí a umírá pro zábavu nebo pohodlnost člověka - ilegální zápasy, bezcitná zábavná show, zanedbaní a odložení domácí miláčkové - to jsou součásti naší každodenní reality

 

      Tak to je smutný výčet závěrem, viďte? Ale i o těchto věcech je potřeba psát. Není dobré zavírat před nimi oči. Protože jen tak s tím můžeme něco dělat. My všichni. A že bychom měli. Zvířata si náš zájem, naši péči a naši ochranu přece zaslouží. Bez nich by byl život na naší planetě nudný, fádní a velmi, velmi smutný.

 

   
26.09.2005 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Lus: Tetracyklin do mleziva? No všude holt to dělají jinak, tohle já neznám. Mléko se fakt okyseluje kvůli infekcím, mám na starost i jeden menší kravín (100 krav), tam není taková infekční zátěž a neokyselujou. A rozhodně nemají problém s tím, že by telata nechtěly pít směsné mléko. Nechápu jak to myslíš s těma trubkama. U vás se mléko pro telata nedojilo do konví, ale do nějakých speciálních trubek a ty se neproplachoval? Normální praxe je, že se veškeré dojící zařízení stejně jako trubky v dojírně proplachují střídavě kyselinou a zásadou, a pak samozřejmě důkladně vodou, jinak by tuším krávy ze zánětů nevyšly.

  superkarma: 0 28.09.2005, 11:26:48
 2. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Lus: No, já si myslím, že o tom taky něco malinko vím Mlezivo s kyselinou mravenčí sice možná není chuťovka, ale odstranilo to definitivně průjmová onemocnění, na která telata umírala, tomu by se jinak dalo zabránit jedině chovem jedné krávy a jejího telete na jednom statku, kde je víc zvířat, tam je infekce Dostávají mlezivo od svých matek, potom mléko od krav, to je fakt děsná šlichta V přírodě kráva bude s teletem několik dní, než se půjde poprvé nažrat? A z čehopak bude pro něj vyrábět to mlíko? Těch několik hodin je akorát tak odpovídající, pak to tele bude ležet někde zalezlé, maximálně se za hezkého počasí přesune na sluníčko a za špatného do úkrytu, což jim ta boudička přesně umožní. Malá srnčata taky leží na jednom místě a neskotačí po loukách. A ten "katastrofální" žádný přístup k vodě snad radši ani nekomentuju, to je přesně to, o čem jsem mluvila předtím. Kolipak vody musí za den dostat plně kojené dítě a v jaké formě se mu podává?
  U nás je na telata taky jen jeden ošetřovatel na směně, ale to je právě dobře. O každém teleti má přehled, kolik kdy vypilo, jak přibývá, jak se chová, a dávají si na nich setsakra záležet, protože za uhynulá telata mají finanční postihy, i když to přímo nezaviní. Třeba přijedu do kravína a oštřovatel mi hlásí "tele v boudě číslo 15 dneska vypilo jenom trošku", a já vím, že když ho začnu léčit, tak to dopadne dobře, protože se nemoc zachytila v úplném začátku, kdy na teleti ještě nebylo vůbec nic vidět, jenom nějak "nebylo ve své kůži".

  superkarma: 0 27.09.2005, 09:56:14
 3. avatar
  [9] Hanka* [*]

  Ťapina: před pár lety tihle "ochránci zvířat" vypustili laboratorní krysy, kterých se zmocnili způsobem sobě vlastním do volné přírody. Ani nevěděli (a nezajímalo je to), jestli nejsou naočkované něčím, co se může šířit a škodit ve velkém. No a jak jsou tak zapálení "ochránci", tak samozřejmě neráčili uvažovat o tom, jakou asi šanci na přežití má v přírodě BÍLÁ krysa, která si nikdy nemusela sama obstarávat potravu....

  superkarma: 0 26.09.2005, 16:16:46
 4. avatar
  [8] Kelly [*]

  Nyotaimori 1: dobré čtení

  superkarma: 0 26.09.2005, 15:27:44
 5. avatar
  [7] Aja [*]

  Proč není pod komerčními články nikdo podepsaný?

  superkarma: 0 26.09.2005, 13:17:35
 6. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Kdyby si aspoň "ochránci zvířat" zjistili, co je pro které zvíře přirozené. Vždycky mě nejvíc pobaví ty "chudinky telátka" chované izolovaně od matek Tele nenásleduje svou matku, podobně jako srnče, si lehne na bezpečné místo a matka si chodí po pastvě a k němu se vrací jen na krmení. Ale to už by se muselo holt o těch zvířatech něco přečíst.

  superkarma: 0 26.09.2005, 12:58:47
 7. avatar
  [5] Ťapina [*]

  gerda: To je dneska normální, ale o tom se nepíše. Ono to není tak zajímavý

  superkarma: 0 26.09.2005, 12:54:23
 8. avatar
  [4] gerda [*]

  já jsem o dovolené viděla velkochov telat v jedné farmě a docela příjemně mě to překvapilo. Každé telátko mělo svůj box na vzduchu a sluníčku, slámu na ležení, krmítko a docela dost místa. Přišli jsme tam ve chvíli, kdy probíhal úklid, telátka byla klidná a v čistotě. Obsluhovaly je 3 paní + 1 mužský na těžkou práci. Tak jsem si řekla, že aspoň někde se k nim pěkně chovají.

  superkarma: 0 26.09.2005, 10:24:14
 9. avatar
  [3] Mici [*]

  svetluszka:

  superkarma: 0 26.09.2005, 08:31:40
 10. avatar
  [2] svetluszka [*]

  ....a já myslela, že bude řeč o zvířecím PMS..... ....

  superkarma: 0 26.09.2005, 08:04:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme