Vyniknout v architektuře, v oboru, který je stále doménou mužů, se podaří málokteré ženě. A těch, co si věhlas získaly i v zahraničí, je ještě méně. Jednou z těch, kterým se to podařilo, je Eva Jiřičná. Je to skoro neuvěřitelné, že této nesmírně vitální a elegantní dámě bude v příštím roce už 75!

Narodila se v roce 1939 ve Zlíně, kde bydlela s rodiči v Baťově domečku. Na základní škole milovala chemii a plánovala si, že ji bude studovat. Po vzoru učitele totiž dělávala doma v kuchyni pokusy. Jenže tatínek – věhlasný architekt, který se podílel na budování Baťova Zlína, ji nasměroval ke studiu architektury. Po jejím úspěšném absolvování pak ještě pokračovala v tříletém postgraduálním studiu na Akademii výtvarných umění. Když se jí v roce 1968 naskytla možnost tříměsíční stáže v Londýně, nezaváhala. Ovšem po příchodu spojeneckých vojsk jí byla zrušena výjezdní doložka a zneplatněn pas. Tehdy tam byl na jahodové brigádě i její osmnáctiletý bratr. Domů už se nevrátili a se svým tatínkem nikdy neviděli.

Eva JiřičnáV Anglii tvrdě pracovala a dosáhla brzy úspěchu. Již v roce 1973 se stala členkou Královského institutu britských architektů! Než si založila vlastní ateliér, pracovala v několika velkých projekčních kancelářích. Důležitý byl hned ten první - Ateliér Louis de Soisson, pro nějž projektovala přístav v Brightonu. Skromně o sobě tvrdí, že prostě měla štěstí a že právě toto jí malinko otevřelo dveře. Ať už to bylo jakkoli, postupně se začala dostávat k prestižním zakázkám, které ukázaly, jak schopnou architektkou a designérkou je. Nejvíce ji proslavily návrhy či renovace obchodních domů či butiků v Londýně a New Yorku, i když ona sama zase s pověstnou pokorou a skromností říkala, že prostě dostala příležitost. Že jen mohla dělat práci, která ji nesmírně bavila, stále baví a naplňuje. Od dětství milovala sklo a to jsou spolu s ocelí materiály, na nichž „staví“.

Hodně známý je její vztah s architektem Janem Kaplickým, s nímž se potkala v roce 1969 v Londýně, kde spolu žili do roku 1980. Předtím se ale ve svých třiadvaceti letech provdala za svého spolužáka z fakulty Martina Holuba. On byl vlastně iniciátorem jejich cesty do Londýna. On tam odjel už v roce 1967, Eva dostala výjezdní doložku až o rok později. Brzy po jejím příjezdu do Londýna se však rozešli, Martin později odjel do New Yorku, proslavil se tam, zatímco Eva zůstala už v Londýně.

Dnes můžeme najít práce architektky Evy Jiřičné prakticky po celém světě, i když nejvíce je jich samozřejmě v Anglii a také v posledních letech u nás. V Londýně má ateliér Eva Jiricna Architects, v Praze pracuje s Petrem Vágnerem ve studiu Al-Design Praha.

A tak vlastně pendluje mezi svým malým bytem v Praze a tím londýnským ve čtvrti Maida Vale, což znamená Dívka v údolí. A práce má víc než dost.

O těch významných stavbách – renovaci a modernizaci některých oddělení londýnského obchodního domu Harrods (s Janem Kaplickým), Oranžérii na Pražském hradě, Univerzitním a Kongresovém centru ve Zlíně či některých interiérech v Tančícím domě  - všichni určitě víte.

Mě zaujalo to, že je autorkou - tedy samozřejmě se svým týmem - originální a velice zajímavé lávky pro pěší, která přetíná frekventovanou brněnskou ulici Koliště. Její celková délka je 250 metrů, z toho úsek přes silnici měří 65 metrů. Spojuje park poblíž Janáčkova divadla s brněnským IBC na ulici Příkop. Zajímavostí je i to, že lávka je v zimním období vytápěna a v noci pak zespodu i osvětlena.

Lávka pro pěší

Lávka pro pěší byla dokončena v roce 1998

AvionV Brně dostala architektka Jiřičná i další zakázky. Je autorkou velkolepého návrhu na rekonstrukci funkcionalistického hotelu Avion, nejužšího hotelu u nás, který měří jen 8 metrů. Ten už měl přijímat své hosty. Jenže – nejsou naše, ani evropské peníze, a tak prý jeden z nejzajímavějších návrhů nebude v Brně realizován. A bude se muset tedy přistoupit k nějaké levnější variantě. Hovořilo se i o projektu na zvýšení obchodního domu Centrum (původně Baťa) na Kobližné ulici, na jehož stavbě se podílel i její otec. K tomu by nejspíš měla silný citový vztah.

 

V poslední době se ovšem opět mluví o jiné brněnské stavbě a ne ledajaké! Výškový komplex s názvem Palác Heršpická má vypadat jako dvě věže na trojlístkovém půdorysu, z nichž vyšší bude měřit 117 metrů a mít 35 pater. Palác by se měl nacházet v blízkosti letos otevřené nejvyšší stavby u nás  - AZ Toweru  - a má ji tedy trumfnout o několik metrů! Smělé plány …

A jak řeší vzniklé problémy, s nimiž se při realizaci staveb Eva Jiřičná setkává často? Řídí se heslem své tety, která prý s oblibou říkávala: Kozák řeší situaci, až když se do ní dostane. Nebo také s nadsázkou - Udělat zítra lépe to, co jsem dneska zkazila.

A která ze světových staveb ji nejvíce fascinuje? Tipněte si!

Eiffelova věž.

Myslím, že opravdu dobrý vkus má tato sympatická paní architektka… A její optimismus a vitalitu bychom jí mohli závidět!

Můžete si přečíst i o dalších zajímavých ženách:

Reklama