Bulvár

I víla může zmlátit tři chlapy?!

Jeet kune Do je obranný bojový princip, který pochází z „dílny“ Bruce Leeho. Zahrnuje výběr z mnoha bojových sportů a je zaměřeno na útočnou obranu. Ženy jsou podstatně učenlivější a rychleji princip Jeet kune Do chápou.

Pavel Batel, učitel Jeet kune Do, který se tímto stylem a jeho výukou zabývá již patnáct let, procestoval za tímto uměním téměř celou Evropu i celou Ameriku.

Je to neobyčejný sympaťák a postavou připomíná výtvor Rabi Leviho z Rudolfínské doby. Vyučuje v Praze pod křižovatkou U Bulhara v malém domečku, který patří firmě Securitas.

k


Na co je zaměřeno Jeet kune Do?
Spousta lidí se mylně domnívá, že při ohrožení je nejlépe dát první ránu. To je ovšem nesmysl. Naopak ve chvíli, když někdo dává první ránu, musí zákonitě něco na těle odkrýt. Jeet kune Do reaguje teprve v ten moment a zaměří se přesně na odkryté místo. Vyčkává, využívá protivníka.

Princip tohoto umění boje je hlavně v tom, že žák za nějakou dobu opouští všechno, co se naučil, a začíná být sám sebou. Nelpí na technikách. Adaptuje se okamžitě a flexibilně na vzniklou situaci, kterou vytvoří soupeř. V tom je celá ta veliká hloubka tohoto systému. Systému MMA (mixed martial art).

Co je při obraném útoku tedy hlavním cílem?
Jde o to, že například u ženy je protivník zaskočený. Rozhodně neočekává, že by žena zaútočila. Očekává nějakou obranu. Tady je obrana útokem, což je moment překvapení. Pak už jen stačí ho pořádně zpacifikovat.

m

Jak například?
Výborně zafunguje úder na ohryzek například, což není problém naučit jakkoli disponovanou ženu či dívku. Následují přesné údery, zaměřené na to, aby žena získala čas.

Slyšela jsem, že údery jsou smrtelné, je to pravda?
Tak to by byla opravdu veliká náhoda. Na lidském těle jsou body, které jsou značně nebezpečné, ale strefit se do takového bodu a navíc tak dobře, aby protivník okamžitě zemřel, je náhoda jako blázen. Podívejte se…

Pavel ukazuje (na mé dceři Míše!!!) smrtící bod. Je na spánku. „Tady je bod, který je smrtelný po zasažení. Ovšem, člověk by musel mít pomalu párátko, aby ho strefil,“ vysvětluje mistr. „Čili, bylo by to o náhodě.“

Co jste schopen člověka naučit, když to shrnu?
Předně se ubránit a útočníka učinit téměř neškodným.

Co je výhodou Jeet kune Do oproti jiným obranným technikám?
Hlavně je to v tom, že když na vás nastoupí například boxer, používá naučené údery z jedné linie. Když to bude přeborník v judu, tak také. Nepočítá s tím, že vy zareagujete naprosto jinak, než on se naučil a než očekává. Hlavní je ten moment překvapení a využití jeho síly.

„Vždyť se podívejte, támhle to děťátko vymlátilo diskotéku!“

Pavel ukazuje na subtilní, asi devatenáctiletou dívku. Vypadá spíše jako víla, která se rozpadne, když zprudka pčíknete.


l

Je to pravda?
Ále, to on Pavel přehání. To bylo tak, že na té diskotéce byli takoví hoši, co se pořád do někoho naváželi, až byli opravdu hodně drzí. Řekla jsem jim, ať toho nechají, a dost mě překvapilo, že ten maník do mě strčil. Nenechala jsem si to líbit, a tak na mě nastoupil i jeho kamarád. To ještě šlo. Šlo to, i když nastoupil třetí…

Vy jste je zmlátila všecky?
Ale ne, šest už bylo moc. Letěla jsem přes stůl, ale ostudu jsem si rozhodně neudělala.

Natalie chodí k Pavlovi rok, a ten říká, že dnes je schopna se postavit i člověku mnohonásobně převyšujícímu její fyzickou konstituci.

Vy jste skutečně Natalie?
Nejsem, tak mě Pavel hned zkraje překřtil, protože prý jsem mu připomínala Natalii Portman. (smích)

Napadl vás někdy někdo, že by se vám Jeet kune Do hodilom, Natalie?
Ano. Když jsem venčila psa přidal se ke mně známý. Patrně myslel, že nebudeme jen venčit psa. Chtěla jsem ovšem jen venčit, a tak jsem mu dala najevo. Napřed byl drzý slovně, v zápětí i fyzicky. Myslím, že na mě ještě stále nezapomněl. (smích)


Pavle, proč učíte tu slečnu při úderu syčet?m
Aby věděla, že musí vydechnout a nebolel ji případný úder. Svaly se v té chvíli všechny stáhnou a tělo je odolné vůči úderu a také méně zranitelné.

Co je tady tohle za dřevěnou věc?
To je hlavní tréninková pomůcka. Říká se jí „Dřevěný manekýn“, je to k tomu, aby si žák nacvičil rychlost, aby se uměl vyhnout pěsti, obejít ji a zaútočit na tvář. V neposlední řadě je to také dobré k tomu, aby se naučil být odolný vůči bolesti. Učí se využít výbušnou sílu na krátkou vzdálenost.

Nemají s učením ženy problém?
Ženy jsou naopak mnohem lepší a rychleji se učí!!

Jak to?
Chlap totiž musí zahodit ego. Zapomenout na svou sílu a potřebu si cokoli dokázat. Ženy sílu zpravidla nemají, a co se týče boje se nepřeceňují. Tedy rychleji chápou princip Jeet kune Do. Později improvizují, což je skvělé.

Dostal jste někdy ránu?
Nesčíslněkrát. Učím moment překvapení a musím být připravený na to, že jsem to přece já, kdo při výuce první útočí. Takže - musím něco odkrýt. Dobrý žák mě tedy praští mockrát, a to je znamení, že ho učím správně. Už mě to ale vlastně jen málokdy bolí.


Myslím, že Jeet kune Do bude pro moje dvě dcery Pavlínu a Míšu to nejlepší. Míša absolvovala první lekci a večer byla omlácená jako píšťalka.

z

Na příští ostrou jdou obě, takže první dojmy a jejich nadání rozhodně míním zdokumentovat. A ještě jedna otázka:

„Za jak dlouho jste, Pavle, schopen naučit tady Míšu s Pavlínou se kvalitně ubránit?“
Za pár týdnů, při tréninku dvakrát týdně budou dobré, za pár měsíců nebezpečné a za rok rovnocenné téměř komukoli!

   
22.10.2010 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Stes [*]

  jj, to je krásný, jenže v Plzni to nejni :-(

  superkarma: 0 30.10.2010, 20:03:09
 2. [5] Rikina [*]

  Poněkud z toho mám rozporuplné pocity. Sml80 Na jednu stranu každý sport je dobrý a pohyb jest člověku třeba, ale tohle mi už jako sport nepřipadá. Též je jistě praktické, když se člověk nelekne každého trouby a umí se ubránit, kdyby to potřeboval, ale z výše psaného mi připadá, že se tam lidi naučí spíš to, že je jednodušší a účinnější prosadit svůj názor tím, že někoho zmydlím, než abych s ním pracně diskutoval. Jako by přirozené agresivity nebylo mezi lidma dost, a bylo potřeba ji ještě povzbuzovat. Však nežijeme v době kamenné, kdy se spory řešily klackem přes hlavu... Kdysi jsem chodila nějaký čas na karate, dávno tomu, a už jsem jistě všechno zapomněla, ale taky jsem to nikdy nemusela použít - za celý svůj život jsem se nedostala do situace, že bych se musela aktivně fyzicky bránit útočníkovi. Možná je to proto, že nenavštěvuji diskotéky. Sml57 Sml80

  superkarma: 0 24.10.2010, 10:22:12
 3. avatar
  [4] Gwendylon [*]

  BU ZDAR! Znova jsem začala chodit na aikido Sml79 jen pro svůj dobrý pocit a je mi skvěle... doporučuju Sml59

  superkarma: 0 23.10.2010, 01:14:35
 4. [3] lucija3 [*]

  Sml59

  superkarma: 0 22.10.2010, 22:57:59
 5. avatar
  [2] Michaela Kudláčková [*]

  Anime Otaku — #1 Sml67

  superkarma: 0 22.10.2010, 08:04:25
 6. [1] Anime Otaku [*]

  Bojová umění jsou skvělá, já měla dokonce po asi roce žlutý pás, ale musela jsem toho bohužel nechat protože moje klouby jsou hodně volné a některé prostě nevydržely ten nápor. Hrozně toho lituju. Naučila jsem se docela slušně bolestivé úchopy a páky na drobné klouby, které dokáží poslat na zem i dvoumetrovýho chlapa, když mě třeba chytne za ruku. A je pravda že čím větší nabušenec z posilovny to je tím se člověk snáz ubrání. Ono hodit na zem dvoumetrovýho chlápka není zas takový problém, horší je to s někým kdo je menší než já, protože pak se dostat pod jeho těžiště je opravdu makačka, která chce i dost fyzické síly a stability

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #2
  superkarma: 0 22.10.2010, 07:43:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme