Domácnost

I váš mazlíček může dostat žloutenku

anim

Když se řekne žloutenka, většina z vás si představí člověka s virovou hepatitidou.  Jenže žloutenka není jen virová hepatitida typu A, B, C, D nebo E. Vlastně to není ani nemoc jako taková, nýbrž jen příznak nemoci. A už vůbec se netýká jen lidí. Žloutenku mohou mít i naši mazlíčci. A může to vést až k vážnému poškození jater.

Jak se liší zvířecí a psí žloutenka?

Zvířecí žloutenky jsou podobné lidským, mají jen jiného původce. S výjimkou hepatitidy typu E, která se může objevit u vysoké zvěře, skotu a prasat, mají zvířata jiné vyvolavatele hepatitid.  

Naopak shodné jsou zase příčiny vzniklých potíží. Nadměrný rozpad červených krvinek, ucpání žlučových cest, metabolického onemocnění nebo onemocnění jater, to vše může způsobit zvýšenou hladinu bilirubinu (žlutého barviva) v krvi u zvířat i lidí.

Jak se zvíře může nakazit?

U lidí je hepatitida známa jako nemoc špinavých rukou. Zvíře se může nakazit nejen při kontaktu s infikovaným zvířetem, ale i vdechnutím nebo požitím virových částic z moči či nosního sekretu.

Příznaky zvířecí žloutenky:

  • Nechuť k jídlu
  • Velmi vysoká teplota
  • Letargie
  • Bolesti břicha
  • Bledé dásně
  • Zvracení a průjem

I proti zvířecí hepatitidě existuje očkování

„Psi jsou nejvíce náchylní k takovým onemocněni v prvním roce života, ale nakazit se můžou kdykoliv, i ve stáří. Veterináři ale proti většině závažných chorob mají očkování. Pejsek se většinou naočkuje proti několika chorobám najednou. Očkují se štěňata ve věku 6 až 9 týdnů. Ale jde to i později, pokud je štěně například nemocné. Žloutenka je mezi doporučovanými (pro chovatele i povinnými) vakcínami,“ vysvětila Ženě-in chovatelka Zuzana Machová.

   
14.06.2010 - Zvířátka - autor: Eva Soukupová

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme