japan

Přemýšleli jste někdy o tom, zda se třeba v Japonsku slaví Vánoce? Anebo hodláte na svátky vyrazit za hranice, ale nevíte, s čím se tam můžete v tuto dobu setkat? Pokud vaše kroky zamíří právě do Japonska, máme pro vás několik odpovědí člověka nejzasvěcenějšího, Čecho-Japonce Tomia Okamury...

Slaví se v Japonsku vůbec Vánoce?
Štědrý den není v Japonsku státním svátkem, tak jako u nás v Česku, proto lidé chodí v tento den normálně do práce. Zvyky se ale v posledních letech rychle mění. Tohoto křesťanského svátku se totiž snaží již spoustu let využít především obchody jako dalšího vhodného prostředku ke zvýšení tržeb, což se jim, popravdě řečeno, především ve větších městech daří. V japonských obchodech jsou tak ozdobené stromečky, chodí tam převlečený „šikmooký“ Santa Claus a hrají se německé koledy, kterým však nikdo nerozumí.

Japonsko

To zní docela komicky. Co vánoční zvyky?
Tak třeba ty vánoční stromečky se vůbec neprodávají, jelikož si je lidé doma nezdobí, a ani se nepřipravuje štědrovečerní večeře. Především starší Japonce nechávají Vánoce téměř ledově klidnými, nemají ke křesťanství ani k Vánocům žádný vztah. Mladší generace se však mění a již si zvyká, takže v posledních letech zajdou mladší lidé či páry na Štědrý večer třeba na nějaký zákusek do cukrárny, nebo si dají malý dárek. Dávání dárků na Štědrý den už pomalu začíná být zvykem i vůči dětem, které z tohoto mají samozřejmě radost. Zajímavostí je, že Japonci v zásadě nejí kapra, takže na něj celoročně nenarazíte ani v obchodě, připadá jim totiž jako nečistá ryba, protože se chová ve stojaté vodě a je z japonského pohledu cítit bahnem.

Tedy žádná bouřlivé oslavy... co Silvestr a Nový rok?
Tady jste se už trefil. Hlavní pozornost Japonců se upírá k nejdůležitějšímu dni roku, což je 1. leden, Nový rok. Všichni Japonci se na Nový rok vrací tam, odkud pochází jejich předci, takže jsou například již několik týdnů před Novým rokem vyprodány všechny vnitrostátní lety i jízdenky na superexpress Shinkansen směrem z Tokia ven, protože většina obyvatel Tokia má své příbuzné na venkově.

Takové velké japonské stěhování, a jaké ho provázejí tradice?
Tradic je hned několik...

 • Kadomacu: V japonských domácnostech se před příchodem Nového roku aranžuje v předsíni rostlinná výzdoba. Do květináče se dají bambusové kmeny a zapíchají se do nich borovicové větvičky.
 • Goraiko: Na rozdíl od Čech se v Japonsku neoslavuje silvestrovská půlnoc 31. 12., ale je zvykem vstát 1. ledna brzy a jít se podívat na první východ slunce v novém roce.
 • Bochánky Omoči: Hned ráno se jí bochánky z utlučené rýže Omoči, které jsou podávány v silném kuřecím vývaru nebo ve sladké polévce ze sojových bobů.
 • Nudle Soba: Jí se také hnědé dlouhé nudle z prosa Soba, jejichž délka symbolizuje dlouhý život a také, aby nám co nejdéle nejen v Novém roce vydržely hezké vzájemné vztahy a předsevzetí.
 • Otošidama: Děti se nemohou dočkat ozdobných obálek, což je výrazně zvýšené kapesné v okrasné obálce, jelikož se příspěvkem tradičně podílí i širší příbuzenstvo. Dostávají ho ale pouze děti, které si ještě nevydělávají.

Dětské hry

 • V Japonsku existuje i mnoho dětských novoročních her, například Hagoita, což je míčová hra, která se hraje venku. Hráči mají pálky, připomínající prkénko na krájení a pinkají si dřevěným míčkem, ve kterém jsou zasazena ptačí péra, aby lépe létal.
 • Takeuma je chození po chůdách vyrobených z bambusových kmenů.
 • Dalšími novoročními dětskými hrami jsou Takoage, pouštění draka. Je zajímavé, že v Japonsku se drak pouští na Nový rok, a nikoliv na podzim jako v Čechách.
 • Tradiční novoroční hrou je také Fukuwarai, která je oblíbená především u malých dětí, kdy se na šablonu prázdného obličeje umisťují se zavázanýma očima papírové obočí, ústa, nos a podobně. Potom si děti šátek z očí sundají a smějí se tomu, co každý vytvořil.
 • Sugoroku je zase desková hra podobná českým monopolům, hráči hází kostkou a na každém políčku je čeká úkol.
 • Kakizome: Dospělí si zase na Nový rok štětcem obřadně kaligraficky napíší na podlouhlý svislý papír své přání či předsevzetí pro nový rok a pověsí si to někde v obydlí na viditelném místě, tomu se říká Kakizome.
 • Osečirjóri: V poledne se všichni těší na slavnostní novoroční jídlo Osečirjóri, umístěné v dřevěné krabičce s mnoha přihrádkami - v každé je nějaká dobrota. Jídlo musí být atraktivní a barevné. Čím více krabiček na sobě, tím bohatší rodina.
 • Nengadžó: To již máme v době Osečirjóri ve schránkách. Je to novoroční blahopřejná pohlednice. Zajímavostí je, že všechny musí být doručené do schránek právě a jedině 1. ledna, takže mají jednotnou formu, aby je pošta snadno identifikovala. Na poště všechny příchozí Nengadžó skladují, pak je teprve všechny dohromady roznášejí do schránek. Pošťáci jsou tedy na Nový rok zdaleka nejzaneprázdněnějšími lidmi v Japonsku. Pošta v tento den zaměstnává i tisíce brigádníků.
 • Hacumóde: Po obědě se jdeme krátce pomodlit do buddhistické svatyně, čemuž se říká Hacumóde, nehledě na to, zda-li je někdo věřící, či ne.
 • Ohýnek Dontojaku: Období příchodu Nového roku končí 15. ledna a v tento den se venku udělá ohníček Dontojaku, kde se spálí ozdoba Kadomacu a také papír Kakizome, čímž naše přání získá na trvanlivosti. Na tomto ohníčku si poté ještě upečeme bochánky z utlučené rýže Omoči nebo sladký brambor Sacumaimo.

Japonsko

Summa summarum, pokud se chystáte na Vánoce do Japonska, jeďte - pobavíte se pohledem na Japonce Santu Clause. Ale Nový rok oslavte už raději zase v Čechách, poud tedy nepojedete za docela jinými tradicemi.

Reklama