Bulvár

I stáří lze prožít důstojně a nadstandardně dobře

Lidé se bojí stárnutí a všeho, co s ním souvisí. Samota, nemohoucnost či závislost na pomoci druhých je tak noční můrou většiny dospělých. Částečně je to dáno společností, kde začíná být naprostý nedostatek úcty a respektu ke stáří, ale i finanční situací dnešních důchodců či nedostatkem míst v domovech důchodců, o jejich kvalitě nemluvě.

pokoj

Zajištění důstojného žití ve stáří by přitom mělo být naprostou samozřejmostí. Tam, kde nevystačí úspory a důchod seniora, by měla přijít pomoc jejich potomků.

V dřívějších dobách bylo naprostou samozřejmostí, že se děti staraly o své rodiče do poslední chvilky. Dnešní uspěchaná doba tomuto způsobu života příliš nenahrává. Mladí nemají čas, aby se svým nejbližším dostatečně věnovali. A tak mnozí senioři tráví hodně času zcela osamoceni ve svých bytech bez pomoci, jen se svými vzpomínkami, což se odráží nejen na jejich zdraví, ale také na životní náplni a optimismu.

Řešením může být domov důchodců. Bohužel samotní senioři vnímají tyto domovy velmi negativně. V době minulé měly domovy důchodců skutečně velmi špatné renomé a pro dnešní generaci seniorů představují neosobní místa, která připomínají svým vzhledem a funkcí nemocnici. Skutečnost je samozřejmě již dávno jiná. I když státní zařízení se svými rozpočty nikdy nedosáhnou takových kvalit, jakými disponují soukromé domy pro seniory.

pokoj

„Domov pro seniory by neměl být vnímán jen jako místo s kvalitním a bezbariérovým bydlením, ale i jako místo s odbornou péčí, kvalitní stravou, (s) rozsáhlou službou volnočasových aktivit, kde se jedinec nikdy nebude cítit sám a opuštěný a kde zároveň nebude odříznut od ostatní civilizace,“ říká Barbara Kovačková, majitelka nového penzionu pro seniory Borová, která jej nejen sama financovala, ale také dohlížela na jeho stavbu, kvalitu vybavení a celkové fungování.

Místo, kde život bude mít opět smysl

Stáří je období, kdy už jedinec sice není na vrcholu fyzické síly, ale zato kulminují jeho stránky duchovní, umělecké a filozofické. Proto je velmi důležité umožnit starým lidem tyto jejich schopnosti rozvíjet. A ne jinak tomu bude v Borové.

pokoj

„Přes den bude v domově volnočasový program (keramika, ruční dovednosti, pečení aj), který povede zkušený ergoterapeut. Budeme se snažit využít i dosavadních dovednosti seniorů a výše uvedené aktivity přizpůsobit jejich schopnostem tak, aby se i oni mohli cítit užiteční. Fyzioterapeut zde povede skupinové cvičení, ale i cvičení s jednotlivci, kteří budou po operacích či je budou trápit pohybové problémy. Počítáno je i s masážemi. V domě je kromě tělocvičny i možnost vodoléčby, která je zaměřená jak pro parkinsoniky, tak pro zdravé jedince. Své místo zde má dokonce i malé kino. Navíc kantýna a kavárna bude přístupná i veřejnosti, aby klienti nebyli odříznuti od okolního světa,“ vysvětluje Barbara Kovačková a dodává:

„Chtěli bychom také nabízet službu rodinám, které se celoročně starají o své blízké a potřebují si na nějaký čas odpočinout, aby načerpaly sílu pro budoucí dny s nemocným člověkem. Vím, o čem je řeč, sama jsem si to zažila. Proto plánujeme otevřít i denní stacionář. Chceme také navázat užší spolupráci s obcí a okolními mateřskými školami tak, aby se v Borové setkávaly všechny generace a domov byl maximálně využit,“ říká Barbora Kovačková.

Ke stáří samozřejmě patří i nejrůznější zdravotní problémy a komplikace. Proto se penzion v Borové skládá ze dvou budov. V první části je 17 garsoniér a 6 dvoulůžkových bytů a v druhé je lůžkové oddělení s 11 postelemi. Další patro je speciálně vybavené pro klienty trpící Parkinsonovou chorobou.

pokoj

„Asi největší obava pro staré lidi v pečovatelských domech a domovech důchodců je, že když se jejich zdravotní stav natolik zhorší, že už nemohou své byty užívat, tak skončí na LDNce, kde jich je několik na pokoji, celý den si jich nikdo nevšimne a personál s nimi udělá jen to nejnutnější. Nechci nikoho soudit, všichni víme, jak to s naším zdravotnictvím je, chybí personál. Sestry nestíhají, i když se kolikrát velmi snaží. Proto chceme u nás seniorům umožnit, aby se nemuseli v případě nemoci stěhovat do nemocničního zařízení, ale mohli zůstat na jednom místě. Lůžková část by tak měla zcela nahradit pobyt v LDNce, „ upozorňuje Barbara Kovačková.

Domov nových možností

Domovy pro seniory by neměly být vnímány jako poslední štace na dožití, ale jako místa nových možností. Lidé zde mohou nalézt nové přátele, životní partnery, ale i nové koníčky a záliby.

Penzion Borová je domov pro 60 obyvatel. Celý areál i dům je bezbariérový a je postaven v rozlehlé zahradě s altány a lavičkami. Nachází se v obci Trnová, 20km od Prahy a je tak z hlavního města dostupný MHD. Jedná se o soukromý objekt, kde jsou náklady na pobyt sice vyšší, než je tomu u státních domovů důchodců, nicméně v měsíčním paušálu je zahrnuta veškerá péče, včetně volnočasových aktivit, praní prádla, nákladů na pobyt, velmi pestré domácí stravy připravované z kvalitních surovin, či veškerých sociálních služeb. Přestože se nejedná o malou finanční částku, měsíční platby byly vypočítány tak, aby pokryly především provozní náklady. Náklady na vybudování penzionu překročily hranici 100 miliónů korun a majitelka si při jeho budování plnila především své sny. Chtěla umožnit prožít seniorům důstojné stáří. Přesně to, co ona sama nemohla umožnit své mamince, která kvůli špatné zdravotní péči a nepříznivým podmínkám podlehla své nemoci.

Při budování penzionu preferovala Barbara Kovačková kvalitu. Interiéry domu navrhla arch. Anna Lacová (známá také z pořadu TV Prima „Jak se staví sen“), jež se zaměřila na funkční a zároveň velmi příjemný design a penzion doslova rozsvítila barvami. Všechny pokoje jsou navíc vybavené speciálními polohovacími lůžky od firmy Linet. Tato lůžka jsou uzpůsobena maximálnímu pohodlí klienta a svým vzhledem se velmi odlišují od nemocničních postelí.

Své místo v Borové naleznou jak osamělí jedinci a manželé, tak i dlouhodobě nemocní či parkinsonici. Jsou jim zde k dispozici nejen na vysoké úrovni vybavené garsoniéry, dvoupokojové byty, ale také lůžková oddělení, ve kterých naleznou maximální péči, a to až do poslední chvilky. Více informací na http://www.penzionborova.cz/.

   
07.09.2012 - Společnost - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [68] Alena 12 [*]

  krásné ,ale asi jen pro vyvolenéSml15

  superkarma: 0 24.09.2012, 11:20:24
 2. avatar
  [67] tajnostii [*]

  Mají to hezkéSml22

  superkarma: 0 23.09.2012, 10:31:23
 3. [66] jukl [*]

  taky nevím, kde bych ty peníze vzala...

  superkarma: 0 15.09.2012, 15:09:48
 4. avatar
  [65] datura [*]

  Docela mě pobavilo, že pro někoho je 30 000 málo Sml16 pro mě je to dost, nejsou to ani naše oba důchody dohromady, ještě že tyhle problémy už máme vyřešené, otázka je, jak dopadneme my, snažíme se hodně šetřit, ale kdo ví, co bude za pár let, stačila by měna a veškeré spoření je v háji, naši to zažili. 

  superkarma: 0 13.09.2012, 13:33:21
 5. avatar
  [64] gerda [*]

  Karolina11 — #61 tak člověka skutečně potěší taková hraběcí radaSml52 Věřte, že svojí mamince bych ráda dopřála tu nejlepší péči, protože je vážně nemocná. Jenže mám důchod 9.500 a manželův taky nezačína desítkou. Maminka má podobný, jako já. Teď bych prosila o další radu....kde na to vzít?Sml57

  superkarma: 0 13.09.2012, 10:22:08
 6. [63] Rikina [*]

  Karolina11 — #61 fajn. To je všecko hezké, ale málo platné, když ty finance prostě nemám. Sml80 Mám dosud oba rodiče, oba jsou staří a nemocní a součet obou jejich důchodů není ani polovina částky požadované výše za jednu osobu. Celá rodina bychom se složili maximálně na jednoho z nich. Co ten druhý - má včas umřít? Sml80 A takhle skládat bychom se nemohli dlouhodobě. Maximálně půl roku, pak už bychom byli v koncích všichni. Každý taky nemá tu rodinu, co by se na něj skládala. Sml80 Paní majitelka penzionu to patrně myslí dobře, ale je to jen kapka v moři - celkový koncept péče o staré lidi postrádám, a podmínky, ve kterých hodně starých lidí musí žít, mají k důstojnosti daleko. Ve srovnání s tím takovýhle luxus spíše provokuje.

  superkarma: 0 11.09.2012, 12:17:39
 7. [62] Rikina [*]

  dadma — #59 v článku se píše "majitelka nového penzionu pro seniory Borová, která jej nejen sama financovala..." - z toho chápu, že za dotace z EU to nebylo. Sml80 Patrně by se to dalo zjistit, ale zas tak moc mě to nebere. Sml80

  superkarma: 0 11.09.2012, 12:06:53
 8. [61] Karolina11 [*]

  Milé dámy,

  chtěla bych Vás vyvést z omylu. Uvědomte si, že je to péče pro Vaše rodiče, o které by se měl někdo postarat. Cena za pobyt je cca 30 tis. Tak si prosím zpočítejte:

  - celodenní péče o starého člověka (24 hodinový monitoring - pády, medikace atp.)

  - celodenní strava (5 x denně)

  - celodenní společnost (aktivity, rehabilitace, trénink paměti apod.)

  Tak a teď si laskavě sáhněte do svědomí, které z Vás věnují péči Vašim (mluvím jen o zdravotně znevýhodněných seniorech, kteří vyžadují zvýšenou péči) rodičům po celý den?! Kdo nato má čas? A neodkazujte se nato, že rodiče se sami zabaví, nebo že to spraví osobní asistence.....apod. 

  Zařízení tohoto typu je určené pro lidi, kteří se o sebe nedokáží již v běžném životě postarat/nebo nemají nikoho, kdo by se o něho staral. Sama z vlastní zkušenosti vím, že osobní asistence je pouze na pár hodin (nikoliv na celý den), že Home care je max. na 1 hodinu (ráno), 1 hodinu (odpoledne) a 1 hodinu (večer) a to ještě na předpis praktika. Dále vím že osobní asistence ve formě lokátorů (tísňová péče) apod. zkrátka nefungují, protože starého psa novým kouskům nenaučíš a vysvětlit 90leté mamince, že v případě pádu zmáčkne tlačítko je prostě nadlidský úkol....propočítejte si veškeré náklady, které máte se svými rodiči (viz Váš aktivní čas - osobní, pracovní), noční stráž u telefonu/případně bytu, donášky obědů, návštěvy lékaře, strach, který prožíváte (pokud jej prožívate jako pečující)....a pak si vše sečtěte. Vyjde Vám suma převyšující 30 tis.,protože běžná péče ve státních zařízeních stojí právě tolik. Klienti platí pouze do výše svých důchodů, zbytek dotuje stát! Podle tohoto to v nich ale také občas vypadá...

  Já osobně fandím této paní, neboť ji naprosto chápu a jen vítám její iniciativu, protože až budete ve stejném stavu jako já s mojí maminkou, budete rádi za každou péči a věřte, že 30 tis. pro Vás bude opravdu pár korun ve srovnání s klidem, který budete prožívat.

  Jinak pracuji jako sekretářka ve škole a peněz nemám nazbyt. Na péči se skládáme celá rodina - to jen pro ty, kteří by to špatně pochopili...

  1. na komentář reaguje Rikina — #63
  2. na komentář reaguje gerda — #64
  superkarma: 1 11.09.2012, 11:07:58

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] datura [*]

  dadma — #59 to asi ne, ale určitě bude chtít vydělávat Sml58

  superkarma: 0 11.09.2012, 09:32:21
 2. [59] dadma [*]

  Rikina — #51 Já si myslím, že na to sehnala dotace z EU.Přeci si nikdo nepůjčí takové peníze na svoje triko?

  1. na komentář reaguje datura — #60
  2. na komentář reaguje Rikina — #62
  superkarma: 0 11.09.2012, 08:02:08
 3. [58] jukl [*]

  pěkné, ale kolik to stojí...obyčejný důchodce má smůlu...

  superkarma: 1 09.09.2012, 20:29:45
 4. avatar
  [57] datura [*]

  To bych chtěla vidět, kdo si to může dovolit, pokud má peníze za práci a ne za zlodějny Sml15

  superkarma: 0 09.09.2012, 19:12:05
 5. avatar
  [56] gerda [*]

  Rikina — #51 postřeh!Sml30 Stejně si myslím, že ten krásný domov důchodců dlouho nevydrží, protože kam se řítí budoucí důchodci, to můžeme pozorovat každý den - škubou je ze všech stran, o co se jim důchod sníží, o to jim vzrostou náklady na živobytí. Nakonec budou rádi, když našetří na papírovou rakev.

  superkarma: 1 09.09.2012, 08:37:18
 6. [55] Trefa [*]

  Trefa:krasny domov pro duchodce.jsem uz stara,zatim se o sebe postaram.ale az nebudu moci,tak rada do domova duchodcu pujdu.at se mnou nikdo nema starosti.

  superkarma: 0 08.09.2012, 17:45:34
 7. avatar
  [54] ladouch [*]

  jija — #53 To máš asi pravdu, já ze svého okolí neznám nikoho, kdo bysi to mohl dovolit.Sml23Sml23

  superkarma: 0 08.09.2012, 17:04:41
 8. [53] jija [*]

  ladouch — #45 Určitě tam nemá nával klientů (a aby jo, za ty prachy), asi proto to inzeruje Sml80

  1. na komentář reaguje ladouch — #54
  superkarma: 0 08.09.2012, 16:44:34
 9. [52] Rikina [*]

  dadma — #50 to by se muselo šetřit ve druhém pilíři už od kolíbky. Sml57

  superkarma: 0 08.09.2012, 09:14:12
 10. [51] Rikina [*]

  Také je poněkud zvláštní to, že paní se údajně nemohla postarat o svou starou a nemocnou matku, která "kvůli špatné zdravotní péči a nepříznivým podmínkám podlehla své nemoci". A vybudovat penzion za 100 milionů mohla? Není to divné? Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #56
  2. na komentář reaguje dadma — #59
  superkarma: 0 08.09.2012, 09:13:48
 11. [50] dadma [*]

  daska59 — #39 Když si začnete šetřit ve druhém pilíři a ve třetím pilíři , a zbytek doplatí děti,tak podle naší chytré vlády možná jo.

  1. na komentář reaguje Rikina — #52
  superkarma: 0 08.09.2012, 00:14:50
 12. [49] dadma [*]

  Já bych nechtěla do kolektivního bydlení i když je krásné.To ať raději natáhnu brka.A ty ceny nevím ,kdo by to mohl platit? To by děti musely být nejméně generálními řediteli.Lidi kolikrát mají co dělat zaplati normální důchoďák.

  superkarma: 0 08.09.2012, 00:12:03
 13. avatar
  [48] hubajda [*]

  nika1 — #42 my urcite ne

  superkarma: 0 07.09.2012, 23:12:01
 14. avatar
  [47] Introvertka [*]

  tam by se mi líbilo, už abych začala šetřit

  superkarma: 0 07.09.2012, 22:55:00
 15. [46] jerenika [*]

  Místo je to pěkný i zařízení Sml67

  superkarma: 0 07.09.2012, 22:15:32
 16. avatar
  [45] ladouch [*]

  To je tak šílená cena, že je to jen pro rodiče milionářů, ani kdybychom se celá rodina skládala, tak to rodičům nezaplatíme, ta paní žije asi na jiné planetě.Sml23Sml23

  1. na komentář reaguje jija — #53
  superkarma: 1 07.09.2012, 22:09:16
 17. avatar
  [44] Kytinkak [*]

  když si představím kolik má má mamka důchodu asi bych jí musela tento komfort ještě tvrdě doplácet

  superkarma: 0 07.09.2012, 21:34:20
 18. [43] Jala [*]

  gerda — #31 Rikina — #36 Taky jsem nesnášela vše povinné a kolektivní, nicméně práci v kolektivu a s kolektivem jsem se  nevyhnula.

  Ale třeba tábory - to nebylo nic pro mě.

  Nebo rekreace ROH - jednou a dost. Také zájezdy s cestovkou nesnášíme.

  Takže Domovy důchodců, byť na úrovni, doufám, že ne.

  superkarma: 1 07.09.2012, 21:11:56
 19. avatar
  [42] nika1 [*]

  Sml59Krásné. Ale zajímalo by mě, kdo tam za ty peníze půjde.

  1. na komentář reaguje hubajda — #48
  superkarma: 0 07.09.2012, 19:55:24
 20. [41] holčice [*]

  Moc hezkýSml67

  superkarma: 0 07.09.2012, 19:51:15
 21. avatar
  [40] marianaant [*]

  Vypadá to moc pěkně, ale kde na to mají lidé vzít? Zase to je jen pro bohatší.Sml22Sml22

  superkarma: 0 07.09.2012, 19:40:58
 22. avatar
  [39] daska59 [*]

  30 tisíc důchodu asi mít nebudu Sml80

  1. na komentář reaguje dadma — #50
  superkarma: 0 07.09.2012, 17:40:40
 23. avatar
  [38] arminka [*]

  Rikina — #23 jasně je to jen zas jen pro někoho,dnešni normální důchodci co se celý život živily rukama na to nemají a když zrovna nejsem zazobaný podnikatel nebo nesedím ve vládě tak na to, abych rodiče dotovala opravdu nemám Sml15

  superkarma: 0 07.09.2012, 17:36:14
 24. [37] gannie [*]

  Nadhera, ale nechtela bych tam byt, navic na to nemam :-(. Moje maminka ma Alzheimera, mam ji v Domove nadeje a platime mesicne 22000,- Kc. Dnesni duchodci jsou veskrze zebraci...

  superkarma: 0 07.09.2012, 16:58:07
 25. [36] Rikina [*]

  gerda — #31 Sml22 souhlas, taky by mi kolektivní zařízení, i kdyby takto luxusní, lezlo na nervy. Sml80 

  1. na komentář reaguje Jala — #43
  superkarma: 0 07.09.2012, 15:54:58
 26. avatar
  [35] SNÍŽEK [*]

  na to bych neměla a kdo asi ano,že? Sml23

  superkarma: 0 07.09.2012, 15:49:12
 27. [34] ova9 [*]

  Prijemne a lakave na obrazcich....ale hodne a hlavne ..... je to  o mezilidskych vztazich v takovychto spolecnych zarizenich, jak peronalnich, tak vzajemnych.......

  superkarma: 0 07.09.2012, 14:33:54
 28. avatar
  [33] margot [*]

  jo, tam by se mi líbiloSml16

  superkarma: 0 07.09.2012, 13:59:24
 29. avatar
  [32] tajnostii [*]

  Pěkný to tam majíSml22

  superkarma: 0 07.09.2012, 13:46:20
 30. avatar
  [31] gerda [*]

  Rikina — #28 stejně si myslím, že kdo je natolik bohatý, tak si to zařídí jinak. Bude bydlet v hezkém bytě, sám, a zaplatí si pečovatelku. Kolektivní zařízení mě děsí od dětství, nechodila jsem ráda do školky ani do školy, pracovala jsem naštěstí v menším kolektivu a na stará kolena už vůbec netoužím po tom stolovat ve společné jídelně.

  1. na komentář reaguje Rikina — #36
  2. na komentář reaguje Jala — #43
  superkarma: 0 07.09.2012, 13:42:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme