Domácnost

I šperky mají své dny...

Stejně jako vy, i šperky potřebují odpočinek. Pokud jdete spát, měli byste je odložit. Budete-li s nimi nocovat pravidelně, několikanásobně se zvyšuje pravděpodobnost jejich mechanického poškození. Nejcitlivější na podobné zacházení jsou jemné řetízky a náušnice.

Jestliže intenzivně sportujete nebo máte zaměstnání, kde se vaše šperky mohou vystavit mechanické zátěži, měli byste je rovněž raději sundávat. Selský rozum velí – a je to správně – že velkým nepřítelem drahých kovů a kamenů jsou vysoké teploty a také chemické látky. Ty by mohly vážně narušit jejich povrch.

“Pro domácí čištění šperků je nejlepší použít obyčejný roztok vody se saponátem nebo trochou čpavku a obyčejný zubní kartáček,” radí Bohdana Kašparová ze stejnojmenného zlatnického atelieru. Co se další domácí péče týká, existují také speciální čistidla na drahé kovy - dají se běžně koupit v drogerii. Docela dobře může posloužit i tzv. čisticí dečka, kterou seženete ve většině klenotnictví. Z doslechu znáte určitě spoustu zaručených prostředků, jak udržet šperky ve formě, často se mluví o cigaretovém popelu nebo zubní pastě.

“ Přiznám se, že pastu jsem nezkoušela, ale ten cigaretový popel se skutečně používá třeba na údržbu mincí,” říká Bohdana Kašparová. Její slova potvrzuje i Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu v Praze: “Pomocí popela z cigaret lze čistit nejen různé mince a medaile, ale třeba i některé staré zbraně. Ten popel je velmi jemný, takže nehrozí nežádoucí mechanické poškození.”

Další rizika pro vaše klenoty představují návštěvy bazénů s chlorovanou vodou (ale poškodit je může i mořská nebo jinak slaná voda!). Nemilé překvapení by vám mohly vaše náušnice nebo náhrdelníky uchystat po návštěvě kadeřníka – laky na vlasy, parfémy nebo barvy mohou jejich povrch k nepoznání přetvořit.

Změnu barvy drahých kovů může ale překvapivě způsobit i váš momentální zdravotní stav, dokonce i užívání některých léků. Kdybyste chtěli na základě změny barevnosti výrobek reklamovat, neuspějete, tohle se považuje za běžný jev. Dobrá zpráva je, že většinou stačí dotyčný klenot pořádně vyčistit a je zas jako nový.

Podle Bohdany Kašparové domácím čištěním sice šperky zbavíte té nejhorší špíny, ale pokud byste jim rádi dopřáli důkladnější servis, nezbývá než svěřit je do rukou odborníků. Jedině oni zajistí hloubkové čištění pomocí leštiček či ultrazvuku. “Často chodí zákaznice třeba s poškrábaným prstýnkem, povrch nejdříve zarovnám pomocí jemného smirkového papíru a pak naleštím. Pak dostane do rukou kousek, který vypadá, jako by si ho právě koupila,” dodává.

Cena určuje i péči, kterou byste měli šperku poskytnout. Jinak se budete starat o prstýnek z pouti a jinak o perly nebo šperky s drahými kameny. Ty by se měly podrobovat pravidelné kontrole u odborníka. “Při čištění velmi drahých kusů postupujeme tak, že se vše odehrává před očima klientů. Chceme, aby měli jistotu, že jim někde v zákulisí nevyměníme třeba jejich brilianty za umělé,” říká paní Kašparová a ještě důrazně varuje před laickým čištěním starožitných šperků. Kvůli jejich stáří a také kvůli tomu, že někdy jen těžko odhadnete, z jakého materiálu jsou, u nich hrozí velké nebezpečí nevratného poškození.

   
18.04.2005 - Dům a byt - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Simoušek [*]

  Stříbro i zlato čistím pastou a kartáčkem. Funguje to cekem dobře. Po příchodu z práce domů také vše hned sundávám.

  superkarma: 0 19.04.2005, 13:07:07
 2. avatar
  [18] Žábina [*]

  nesundávám nic..mám dva prstýnky a kdybych si je sundala, byla bych jak bezruká
  náušnice mám s pojistkou a tu by ani nešlo pořád rozepínat a zapínat
  a na krku nosím řetízek se znamením a ani ten nesundávám
  vše je ze zlata takže údržba veškerá žádná

  superkarma: 0 18.04.2005, 13:19:12
 3. avatar
  [17] Markýza [*]

  Aja: přesně - už od rána, pokaždé, když to vidím

  superkarma: 0 18.04.2005, 13:17:49
 4. avatar
  [16] Evča [*]

  Aja: gavi: to je dobrý

  superkarma: 0 18.04.2005, 12:38:57
 5. avatar
  [15] marcellina* [*]

  ja hned jak prijdu domu, vsechno odkladam (krome nausnic)... nosim sperky vlastne jenom, kdyz jdu nekam z domu ven, napr. do prace.. ani na sport nic nemivam. Cistim stribro zubni pastou a kartackem a mela jsem i ten cistici ubrousek.. nekde se radi take vyvarit sperk ve vode, kde se prida kousel hliniku (napr. hlinikova lzicka), ale pozor, nesmi v tomto pripade tam byt kaminek jen nalepeny, to se pak odlepi....

  superkarma: 0 18.04.2005, 10:59:19
 6. avatar
  [14] gavi [*]

  Aja: já taky

  superkarma: 0 18.04.2005, 10:56:44
 7. avatar
  [13] Clerenc [*]

  JA vse odkladam, hned jak prijdu domu. Doma se s prstynkem na ruce citim divne
  Kdyz jsem nosila stribro tak jsem na cisteni pouzivala jedlou sodu. Do misky dala stribro zalila vodou a nasypala na to sodu. Nechala pres noc fungovat a rano bylo hotovo

  superkarma: 0 18.04.2005, 09:32:34
 8. avatar
  [12] Clerenc [*]

  JA vse odkladam, hned jak prijdu domu. Doma se s prstynkem na ruce citim divne
  Kdyz jsem nosila stribro tak jsem na cisteni pouzivala jedlou sodu. Do misky dala stribro zalila vodou a nasypala na to sodu. Nechala pres noc fungovat a rano bylo hotovo

  superkarma: 0 18.04.2005, 09:29:18
 9. avatar
  [9] Aja [*]

  To je dobrý...já četla...I špeky mají své dny...

  superkarma: 0 18.04.2005, 09:21:25
 10. avatar
  [8] renike [*]

  odkladam na noc taky vsechno,krome obrucky

  superkarma: 0 18.04.2005, 09:00:41
 11. avatar
  [7] renike [*]

  Felina: diky,prave to jsem chtela slyset,vyskousim

  superkarma: 0 18.04.2005, 09:00:10
 12. avatar
  [4] Haňulinka [*]

  Také na noc vše odkládám.

  superkarma: 0 18.04.2005, 07:08:57
 13. [1] Matelka [*]

  Zajímavé a poučné čtení, ale když já nemám ani drahokami a medaili jsem zatím taky ještě nedostala.
  Nosím jednom zlato a s tím nejsou takové starosti.

  superkarma: 0 18.04.2005, 00:06:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme