Zdraví

I o jizvu je třeba se starat

scar

Slovo jizva slyší každý nerad. Obzvláště ženy nebudou mít radost tehdy, vytvoří-li se na viditelném místě. Jejich vzniku se ale dá předcházet správnou péčí.

Přirozená reakce kůže

K poškození kůže dochází často a nemusí to být jenom operační zákrok, který nám jizvu zanechá. U dětí jsou časté odřeniny, poškrábání, ale mohou vzniknout i jizvy po popálení. Nejdříve rána, potom strup a nakonec zjizvená tkáň jsou reakcí kůže na poranění. U někoho jsou sotva viditelné a u druhých zůstanou jako vystouplá, více začervenalá, nebo dokonce svraštělá kůže. Roli hrají genetické faktory, celkové zdraví, výživa a také další vlivy.

Pečovat o jizvu se vyplatí

Pokud je dobře zhojená, což vám potvrdí nejlépe lékař, můžete začít s péčí o postižené místo. Po poradě s ním je možné začít tkáň masírovat, aby byla jizva uvolněná a nesvraštěla se.

Prostředky pro péči o jizvu, které také můžete používat:

 • Vitamin E
  Bývá obsažen zejména v některých olejích nebo ho můžete zakoupit i jako samotný koncentrát. Kožními lékaři bývá doporučován k redukci jizev. Má se za to, že přerušuje vlákna, která tvoří jizevnatou tkáň. Můžete ho zkusit, protože tím kůži určitě neublížíte.
 • Bambucké máslo
  Nejvíce doporučované je k léčení strií, ale spousta lidí si ho pochvaluje i pro výborné účinky na jizvy. Bambucké máslo se rozpouští teplotou lidského těla. Vaše kůže ocení i to, že bývá neparfémované a je bez konzervačních látek.
 • Hemagel
  Speciální přípravek vyvinutý přímo na rány, popáleniny a další poškození kůže, po kterých tolik nežádoucí jizvy vznikají. Spíše než v boji proti starým jizvám bude mít Hemagel úspěch v léčbě a předcházení těm novým, čerstvým. Díky svému speciálnímu složení zabraňuje tomu, aby vznikla jizva viditelná, vystouplá, a tedy kosmeticky problematická nebo přímo bolestivá a pohyb omezující. Hemagel je výborně tolerovaný i citlivou kůží, na níž se jizvy mohou vytvořit snadněji. Stojí za to ho vyzkoušet jako jeden z prvních přípravků, protože tehdy bude jeho účinnost nejvyšší.

A co chirurgické řešení?

Pokud se v případě velké jizvy rozhodnete pro radikální řešení, poraďte se na kožním oddělení nebo s plastickým chirurgem. Jizvu lze totiž ovlivnit i laserem, chemickým peelingem nebo mikrodermabrazí. Který z těchto zásahů je nejlepší zrovna pro vás, vám poradí odborný lékař.

Zdroj: www.hojeni-ran.cz

Nejen na jizvy, ale i na ostatní nedokonalosti si můžete dnes zanadávat. Tématem dne jsou totiž naše vady na kráse. Takže nás teď zajímá:

 • Jakou máte vadu na kráse?
 • Jste s ní smířená, nebo ji stále nenávidíte?
 • Maskujete ji, nebo neřešíte?
 • Jak jste k ní přišla?
 • Chtěla byste ji nějak odstranit, pokud je to možné?
 • Jak se k ní staví vaše okolí?

Pište nám už teď o svých nedokonalostech na adresu

 redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu celého dne zveřejňovat a nakonec vybereme jeden, jehož autorku odměníme.

   
27.04.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] NAMANÍRA [*]

  Před 16 lety po narození dcerky jsem musela podstoupit složitou operaci levého kolene po které mi zbyla několik centymetrů dlouhá a široká jizva.Snad psychyka snad fakt že mne pan doktor operoval den po svých narozeninách my trošku změnil život.Po každé když se někde ukáži v plavkách lidé s lítostí sledují mé ladné pohyby.Já jsem si na život s ní zvykla.Malým dětem vysvětluji že je to zip který mi kdykoli může pan doktor otevřít a nemocné koleno poopravit.Pro mne je však důležité že do dnes se mé předoperační problémy neopakují a jen občas v teplých letních dnech kdy se mé kamarádky oblékají do sukýnek nad kolena si povzdechnu ACH JOSml15

  superkarma: 0 27.04.2010, 23:36:18
 2. avatar
  [7] RenataP [*]

  Prokopcova1 — #5 s tou poslední větou musím po letech soužení souhlasit. Hned se žije lépe a komu to vadí, nechť s vámi nemluví a pomlouvá vás  kvůli jizvě.... ono se mu to jednou vrátíSml79

  superkarma: 0 27.04.2010, 14:31:46
 3. avatar
  [6] femme [*]

  byla jsem hodně aktivní dítě, takže aspoň malou jizvu mám na každé části mého těla Sml24 Sml30 po operaci ramene mi zůstala jizva čítající víc jak 30 stehů a na holeni nohy jizvu s 20 stehy Sml22 ani jednu svou jizvu nepovažuju za vadu na kráse a ani neřeším, jestli se někomu snad nelíbí, já mám svoje jizvy ráda Sml22 Sml30

  superkarma: 0 27.04.2010, 11:44:46
 4. [5] Prokopcova1 [*]

  Jizev mám několik. Jedna je památka na pád na traverzu, další po kousnutí psem a po jízdách na kole je jich nesčetně. Traverzová je od rtu až k bradě a je vidět nejvíc.Ale prostě ke mě patří, zatím mě nenapadlo si jí nechat vylepšovat, protože takhle jsem originál :-)).Akorát v létě jizvy mažu častěji opalovacím krémem, aby nepálily, jsou na Slunce citlivější.Všem které jizvy trápí vzkazuji:" Mějte své jizvy, at´na duši nebo na těle  rády a začnou vám slušet."Sml16Sml16Sml16

  1. na komentář reaguje RenataP — #7
  superkarma: 0 27.04.2010, 11:41:30
 5. avatar
  [4] Fazol [*]

  kačinka — #3 Asi jsem měla štěstí,ale jizva po štítce není skoro vidět.Pravda hned od začátku jsem ji drhla mýdlem a mazala mátovou mastí-doma dělaná ze sádla.Tento postup používám u všech jizev. A že jich mám požehnaně.Jizvy po spáleninách likviduju jen mastí,ale musí se velice často mazat,jinak se spáleniny špatně hojí.

  superkarma: 0 27.04.2010, 10:07:29
 6. avatar
  [3] kačinka [*]

  Mám na krku jizvu po odstranění štítné žlázy, takže na dost viditelném místě a nemám ráda trička ke krku, tak to řeším řetězem. Protože mi masírování a mazání moc nepomohlo, chodím ke kožařce a ta mi do jizvy co dva měsíce něco píchá, aby změkla a povolila. Ale moc se jí mrše nechce (jizvě).

  1. na komentář reaguje Fazol — #4
  superkarma: 0 27.04.2010, 09:47:45
 7. avatar
  [2] Tulinka [*]

  Na čerstvé jizvičky jsem používala měsíčkovou mast  Sml67 I laser není  na škodu Sml22

  superkarma: 0 27.04.2010, 09:24:45
 8. avatar
  [1] myše [*]

  Mám jizvy dvě - jednu přes půl boku po operaci v dětství a druhou po 2 císařích. Neřeším je. Prostě tam jsou a co?... Komu to vadí, at se nedívá...

  Navíc mám atopický ekzém, takže pořád něco, kdybych měla řešit nedokonalosti pleti - zblázním se.

  Tak je neřeším.

  superkarma: 0 27.04.2010, 09:01:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme