Bulvár

I mužům tikají biologické hodiny

 Biologické hodiny tikají nejen ženám, ale i mužům, a to už od pětatřiceti let. Francouzská studie, která zkoumala přes 12 000 párů, podstupujících léčbu plodnosti, dokazuje, že šance na úspěšné těhotenství klesá, když je muži více než 35 let.

 

Významně se pak snižuje, pokud je muži přes čtyřicet. Vědci usuzují, že za tyto problémy může genetické poškození spermií. Vědci zkoumali páry, které podstoupily léčbu plodnosti v Eylau Centre v Paříži mezi lednem 2002 a prosincem 2006. U všech žen bylo provedeno umělé oplodnění, tedy zavedení spermií do dělohy v době ovulace. Spermie mužů byly podrobeny zkouškám na kvantitu, pohyblivost, velikost a tvar. Klinika zaznamenala počty těhotenství, potratů a porodů. Ukázalo se, že vliv na úspěch těhotenství má věk matky - a to zejména pokud jí je přes 35 let. Tento výsledek vědci očekávali. Co je však překvapilo, bylo zjištění, že stejná věková hranice platí i u mužů. Pokud je jim přes 40 let, jejich schopnost mít zdravého potomka se snižuje výrazně. Jak uvádí BBC, u párů nad 40 let docházelo k těhotenství jen v deseti procentech případů a třetina těchto těhotenství končila potratem. "Máme čím dál tím víc důkazů o tom, že ani muži nejsou imunní vůči vlivům stárnutí na schopnost rozmnožovat se. Dřívější studie zaměřené na páry, které se snažily počít přirozenou cestou nebo pomocí umělého oplodnění, ukazují, že muži po čtyřicítce jsou méně plodní než mladší muži. Kromě toho se ukazuje i to, že pokud jejich partnerky počnou, je větší šance, že potratí. Tato nová studie dále posiluje důkazy o tom, že i na muže se vztahuje reprodukční stárnutí," říká doktor Allan Pacey, odborník na plodnost z University of Sheffield.

   
08.07.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Eva Randová [*]

  Můj muž měl v 35 letech už tři děti(14,12,9)a plně nám stačily.Dnes máme pět vnoučat k naší radosti.
  Myslím si,že plodnost nejvíce ovlivňují u mužů slipy.Ale lépe se perou a nemusí se žehlit.Pak se ale snacha bude divit,co kluci budou mít za problémy.

  superkarma: 0 08.07.2008, 22:50:37
 2. avatar
  [4] tortora [*]

  ale je to jen vzorek populace ten,který se léčí na neplodnost,ale platí to u všech??? tihle chlapi mají problém i bez věku,tak nevím,jestli tohle jen ten správný vzorek na výzkum,to měli udělat snad mezi normálně fungujících mužů,to jako,kdyby takový výzkum dělali u žen,které se léčí na neplodnost a pak řekli,že po 35 letech žena nemá šanci být těhotná

  superkarma: 0 08.07.2008, 22:27:30
 3. avatar
  [3] MEK [*]

  ještě že u nás už tohleto nehrozí zato u nás frčí i muži mají své dny

  superkarma: 0 08.07.2008, 19:51:51
 4. avatar
  [2] arjev [*]

  ...a jestli tikají, poznáte podle kyvadélka se závažím...

  superkarma: 0 08.07.2008, 12:50:50
 5. avatar
  [1] fructia [*]

  A pak, že jen ženským tikají hodiny

  superkarma: 0 08.07.2008, 12:31:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme