Bezmoc, vztek, lítost, dojetí, to vše může dohnat muže k slzám. A i když si je neradi připouští, přesto pro ně znamenají úlevu v určité životní situaci. Rozhodně nejsou náznakem slabosti, ale toho, že i muži mají své city.

Ženy pláčou pětkrát častěji

Slzy v očích ženy nejsou ničím výjimečným. Ať už se jedná o slzy falešné, hysterické nebo upřímné. Prostě jsou jevem zcela obvyklým.
Podle statistik ženy pláčou v průměru pětkrát častěji (samozřejmě existují i výjimky) než muži. Mají k tomu dokonce lépe vyvinuté slzné kanálky.
Zajímavé je také zjištění, že v dětském věku, zhruba do třinácti let, brečí chlapci stejně často jako dívky. Až stoupajícím věkem se tato situace mění.

ilustrační foto

Muži nebrečí pro každou hloupost

Když už se v očích muže objeví slzy, (netýká se zženštělých mužů), jde většinou opravdu o velmi vážné důvody. Muži nebrečí pro každou hloupost a už vůbec ne z důvodu citového vydírání (existují samozřejmě výjimky).

MUDr. Pavel Jahn, z psychiatrické léčebny v Brně, se na mužské slzy dívá takto:
Taková ta zažitá věta: že „chlapi nepláčou“ je naprostý nesmysl a zřejmě už se nedopátráme, který cynik ji vymyslel.
Vždyť se jen ohlédněme na opravdové muže v dějinách našeho národa. Slzy vzteku, vzdoru a bezmoci můžeme pozorovat v očích mnoha mužů na dobových záběrech z roku 1938 při vyhlášení mobilizace, nebo při srpnové invazi v roce 1968. O slzách mužů ve válce ani nemluvím.
Spousta mužů neudržela slzy při povodních, když jim voda vzala veškerý majetek. Znamená to snad, že tito muži nejsou „tvrďáky“? Snižují se tím v očích žen? Naopak.
Chlapi pláčou.
Pláčou také v případech, kdy přijdou o blízkého člověka, o manželku, dítě, o kamaráda, o rodiče.
V ordinaci jsem měl případ, kdy manžel přišel při tragické autohavárii, kterou nezavinil, o manželku a syna. Při svých návštěvách se mi svěřil, že už ani nemá slzy na to, aby plakal. Ale věřím, že jich byla spousta.
Od této tragické události uběhlo už několik let a onen muž se znovu oženil, psychicky je v pořádku, dokonce se mu nedávno narodil syn. Když mi to přišel oznámit do ordinace, měl v očích slzy. Byly to slzy štěstí a radosti.

  • Slzy jsou odpradávna jasným signálem ostatním blízkým bytostem
  • Přiměřená dávka pláče partnerské dvojice sbližuje a vztahu prospívá, ať už brečí jeden nebo oba dva
  • Vzájemný pláč ve dvojici představuje propojenost, ve skupině potom soudržnost

Tváří v tvář plačícímu člověku se chováme různě. Muži si s ženským pláčem často nevědí rady, někdy jim připadá jako laciný prostředek k vydírání. Oni sami už by měli u partnerky rozpoznat, zda jde o pláč opravdový nebo fingovaný.

Pláč v souvislosti se zdravím

Podle lékařských průzkumů zadržovaný pláč (jak u žen, tak u mužů) má za následek silné potlačování emocí, které může vést až ke zdravotním komplikacím, např. k infarktům, mrtvicím, ale i k obezitě, protože stres se v mnoha případech řeší jídlem, v horších i alkoholem.

Není tedy lepší se vyplakat?
A pokud se ten váš za slzy stydí, tak dělejte, že ho nevidíte, anebo naopak, naznačte mu, jak jste ráda, že umí projevit své city.

Text byl redakčně upraven

Poděkování za vyjádření: MUDr. Pavlu Jahnovi, z psychiatrické léčebny v Brně
Další použitý zdroj:
www.zdrave.cz

Přečtěte si také:

Reklama