Vztahy

I mobbing má svoji strategii - bohužel...

Minule jsme si něco pověděli o fázích mobbingového procesu. Nyní si řekneme, jak vypadají konkrétné mobbingové strategie.

Základní strategií mobbingu je, stejně jako v jiných případech šikanování, izolace postiženého pracovníka. Takto postižený kolega je ignorován, není zván na přátelská posezení, ani na společný oběd, není zván k oslavám, nikdo s ním nekomunikuje pod záminkou nedostatku času nebo i bez této záminky.
Může být vyloučen i z oficiálních akcí, jako např. z porad. Na těchto poradách není zpočátku připouštěn ke slovu, později již není na tyto porady zván vůbec.
Izolace se projevuje v každodenním životě i mnohými, často zdánlivě drobnými a náhodnými ústrky. Jedná se například o zavírání dveří, když se šikanovaný kolega přiblíží.
Postiženému kolegovi nikdo nepomůže s jeho prací, nejčastěji z důvodu nedostatku času. K dotyčnému pracovníkovi se nedostanou důležité informace, ať již oficiální či neoficiální.

Člověk je tvor sociální a komunikace patří mezi jeho základní psychologické potřeby. Frustrace této potřeby, záměrné ignorování ze strany okolí, se snáší velice těžce.
Ve všech komunitách od nepaměti patří vyobcování k nejtvrdším trestům.
Postižený člověk si stále znovu klade otázku, čím na sebe přivolal tuto zášť svého okolí. Znovu a znovu si v duchu přehrává uplynulé dny v zaměstnání a snaží se nějak se dobrat příčiny této pohromy.
Je zcela zřejmé, že se nedobere k žádnému závěru, ale že jeho psychika velice trpí.
To se posléze odrazí i na zdravotním stavu postiženého pracovníka.

Další mimořádně častou a destruktivní mobbingovou strategií je šíření pomluv.
Pracovník se stává vděčným námětem drbů, jeho či její pracovní výkony, soukromý život i nešťastné výroky se znovu a znovu přetřásají a chyby se neúměrně zveličují a přidá se mnoho polopravd či vyslovených lží.
Nadřízení jsou okamžitě informováni o sebemenším zaváhání pracovníka, když oběť vstoupí do místnosti, může si na 90 procent být jista, kdo byl právě námětem rozhovoru...
S obětí se komunikuje pouze v mnohoznačných narážkách, stíhá se postranními pohledy, či významným pohledem přes horní okraj brýlí... a pokud postižený pracovník žádá vysvětlení, odpovědí bývá mnohovýznamné mlčení, či odpovědi jako – „přemýšlej o tom“ nebo „přeber si to“ nebo „kdo se cítí, ať se vtípí“ apod.

Sabotování práce je další účinnou mobbingovou strategií.
Postiženému jedinci se neposkytují důležité informace, ať již oficiální či neoficiální.
Pracovník se nechá v nevědomosti a lehce se tak dostává do dalších potíží. Pokud se brání tím, že nebyl správně informován, je usazen slovy „máte dávat pozor, mluví se tady o tom celou dobu“ nebo jinými ostrými slovy.
Výsledky práce takového pracovníka se ztrácejí, mohou se i ztrácet soubory v počítači, nebo se může do počítače nasadit virus... a opět se vše svede na oběť samotnou slovy jako např „to máte z toho, že si tam pořád nahráváte nějaké hry (věci z internetu)“, apod.
Pokud se cokoliv rozbije, ať už počítač, kopírka, kávovar... prostě cokoliv, je jasné, kdo za to může.

Znevažování výkonů a schopností je další mimořádně rozšířenou strategií.
Sebemenší chybička se nafoukne do obludných rozměrů a vezme se jako záminka, že pracovník nestačí na náročnější úkoly.
Naopak dobrý výkon se přehlédne, případně zneváží např. tím, že podobný úkol již někdo dříve vyřešil, pracovník se dále kompromituje zdánlivě neškodnými žertovnými poznámkami tak, aby vedoucí tyto „žertem“ pronesené připomínky jakoby „omylem“ a „náhodou“ zaslechl.
Příště budeme pokračovat popisem různých mobbingových strategií.
Zaměříme se na poškozování soukromí a poškozování zdraví.

             
   
20.01.2004 - Láska a vztahy - autor: Václav Janoušek

Komentáře:

 1. [30] Asdareel [*]

  Drahuška (29): Netvrdím, že Jitule má odcházet a že nemá zabojovat. Nicméně, výsledek podobných situací a konfliktů je dopředu nejistý a je dobré mít zajištěný týl, pro případ, že by se situace vyvinula špatně.

  superkarma: 0 30.01.2004, 13:02:05
 2. avatar
  [29] Drahuška [*]

  Asdareel: No to snad ne??? Proč by měla odcházet Jitule? Nebylo by snad lepší, kdyby vedení informovala o chybách a omylech své kolegyně? Možná to zní jako donášení, ale pokud to podá třeba písemně - musí se přece nějak bránit!!! Copak je v pořádku nechat si s..t na hlavu a pak zvednout kotvy? Proč by to té, která neustále působí potíže mělo projít???

  superkarma: 0 27.01.2004, 21:34:20
 3. [28] Asdareel [*]

  Jitule: Ano, ta tvoje kolegyně tě mobbuje. Je agresivnější než ty a ničeho se neštítí. To, co ve tvé situaci vidím jako pozitivní je to, že vedoucí má o té kolegyni rovněž nepříliš lichotivé mínění. Existuje nezanedbatelné riziko, že i ostatní kolegové tě dají do klatby. Budou prostě zpracováváni proti tobě a nebudou příliš přemýšlet nad tím, kde je pravda. Nebo/zároveň se budou bát toho, aby se terčem oné dotyčné nestali oni sami. A pak je riziko, že mobbing propukne v plné ničivosti. A sama vedoucí se nakonec obrátí proti tobě. Bude prostě vidět, že jsi ohniskem neklidu a podlehne tlaku většiny. Nebo bude vidět, jak jsou karty rozdány, ale bude pro ni prvořadé jako pro vedoucí udržení chodu pracoviště. Nyní bys měla aktivně rozvíjet své dobré vztahy s kolegy i s vedoucí a dělat inventuru své pozice na trhu práce a začít pročítat inzeráty hledají pracovníky.

  superkarma: 0 22.01.2004, 09:59:58
 4. [26] Asdareel [*]

  Magráta: No to je snad něco jiného...

  superkarma: 0 21.01.2004, 17:06:21
 5. [24] Asdareel [*]

  Rád bych připomněl, že tento článek je již 3. dílem celého seriálu o mobbingu. Proto ti, kteří četli tento díl jako první, mohou mít pocit, že se jedná o skok doprostřed tématu. Ostatní články naleznete na http://www.zena-in.cz/serial.asp?id=13

  superkarma: 0 20.01.2004, 16:52:29
 6. avatar
  [21] _Lucky [*]

  Mám pocit, že často za to vlastně může MLČÍCÍ většina. Ale když se šikanuje v nějaké hierarchii, je to mnohem těžší ovlivnit. Mimo jiné proto takové hierarchie raději nedělat...

  superkarma: 0 20.01.2004, 15:37:55
 7. avatar
  [20] Drahuška [*]

  Tak mi připadá, že nejen člověk postižený mobbingem má problém... A co ti, kteří ho šikanují, ti to v hlavách teprve nemají v pořádku...

  superkarma: 0 20.01.2004, 14:03:57
 8. avatar
  [19] k@tchabinka [*]

  ted jsem cetla, ze aninas trenuje mobbing na kosteti :))

  radsi jdu pryc :)

  superkarma: 0 20.01.2004, 13:11:42
 9. [15] Asdareel [*]

  Žábina (10): Dotkla jsi se věci, která i mně nesmírně zajímá. Skrytá dynamika a mechanismy těchto jevů. Budeme je probírat v dalších dílech. Přeji pěkný den všem

  superkarma: 0 20.01.2004, 09:08:15
 10. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Ale vážně - zažila jsem situaci, kdy jsem byla nejmladší v téměř zcela ženském kolektivu. Ty kapky, co jsem dostávala od paní ředitelky a jejího zástupce (škola), se nedaly dlouho vydržet. Pak přišla jiná kolegyně, ...mladší...a kdo byl za střevo?? No ona. Ale já jsem odtamtud stejně odešla, už jsem byla příliš znechucená. Přitom dodnes vím, že jsem nedělala nic špatně (kromě drobných pochybení jako chybějící tečka ve výkazu a pozdní příchod kvůli kalamitě dvakrát do roka - jako každý jiný) Ale metoda drobného deptání, věčných přísných pohledů a narážek - dokázalo mě to dostat do stavu, kdy jsem nemyslela na nic jiného, jen abych ZASE něco neudělala jinak, než se jim líbilo.

  superkarma: 0 20.01.2004, 08:40:26
 11. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Luciš: já myslím, že kdo se dopouští mobbingu, neměl by dostat najíst vůbec, natož rybu

  superkarma: 0 20.01.2004, 08:35:43
 12. avatar
  [11] Luciš [*]

  Kruci, kam sem to vlezla? Soráč

  superkarma: 0 20.01.2004, 08:18:33
 13. avatar
  [10] Luciš [*]

  No já jsem masožrout a pokud se podaří a budu těhulka asi se to nezmění.

  Myslím ale, že by nastávající maminky měly jíst alespoň ryby, kvůli jódu, to by ale vegetariánky asi ubylo, kdyby myslela na dítě.

  superkarma: 0 20.01.2004, 08:17:49
 14. avatar
  [9] Žábina [*]

  No jo, jak se dělá ve větším kolektivu, vždycky se najde někdo, do koho si můžou ostatní kopnout....ale nějaká prvotní příčina přece musí být ....a to by mě zajímalo.

  superkarma: 0 20.01.2004, 08:13:48
 15. avatar
  [6] aninas [*]

  *Kotě*: coze - davno? Tak to uz taky musis pamatovat hnedy uhli, ne?
  Ale zamyslet se muzes i tak

  superkarma: 0 20.01.2004, 06:57:26
 16. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  aninas: ??? já ti nerozumím. Tohle se stalo dávno předtím, než jsem k internetu i jen přičuchla.

  superkarma: 0 20.01.2004, 03:26:13
 17. avatar
  [4] aninas [*]

  *Kotě*: No a "premyslela jsi o tom?" To mas urcite z toho brouzdani po Internetu

  superkarma: 0 20.01.2004, 02:52:51
 18. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Jo, tak toto přesně znám. Konkrétně v mém případě použila vypečená "kolegyně" strategii šíření pomluv, sabotování prace (kradla mi dokumenty) a zatajování důležitých informací (nevyřizovala mi vzkazy od šéfa, takže jsem třeba na poradě nebyla včas). Kromě toho ještě vsadila na pohrdavé, přezíravé chování a zdůrazňování svého zralého věku oproti mému mládí... z místa manažerky kanceláře, hlavní překladatelky a osobní asistentky šéfa jsem najednou byla podřadnou sekretářkou a zakrátko jsem vypadla z firmy jak spráskanej pes... jo, mobbing.

  superkarma: 0 20.01.2004, 02:47:43
 19. avatar
  [2] aninas [*]

  Vedouci pracovnik, ktery ve svem kolektivu trpi podobne spolcovani podrizenych vuci jedinci - nema na svem miste co delat. A uplne nejhorsi veci nadrizeneho je, kdyz sam vyvola podobne jednani vuci nekomu.
  Cau - zdravi zamori, kterym je uz tady obecne opovrhovano.

  superkarma: 0 20.01.2004, 02:21:37
 20. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Kdo si leci mindraky, problemy ve vztahu, ci zvysuje sebevedomi na ukor jine lidske bytosti, je ubozak a potreboval by nakopat do simpanu. Kam se z lidske mysli vytraci soucit s tim, kdo je momentalne na dne, potreba pomoci? Pochopitelne jsou jedinci, kteri nam zrovna nesedi a naopak, my taky nevyhovujeme kazdemu, jenze i vzajemne antipatie by mely mit pravidla a nevybocit z mantinelu slusnosti. Konec koncu, nikdy nevite, kdy se v tom podradnem postaveni ocitnete vy, verim, ze vsechno zlo se jednou vrati ke svemu stvoriteli .

  superkarma: 0 20.01.2004, 02:10:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme