koupelnaMuži nechápou, že pro nás, ženy, není koupelna nikdy dostatečně velká. Jednoduše potřebujeme mít dostatek místa pro uložení svých šampónů pro lesklé vlasy, masek na problematickou pleť a krémů proti pomerančové kůži. Ani nemluvě o fénu, žehličce, kulmě a dalších vychytávkách, které ke svému životu „nezbytně“ potřebujeme. Kam se pak má v případě malé koupelny vejít pračka, sušička, velké zrcadlo a sada froté ručníků?

Vana, umyvadlo, sprcha, skříňky na kosmetiku, věšáky na ručníky, to vše by se mělo standardně vejít do každé koupelny. Pokud ale patříte mezi ty méně šťastné a musíte si vystačit s malou koupelnou, pak jistě oceníte několik rad, jak efektivně využít každý centimetr prostoru, který je v takovýchto případech drahocenný. Z toho důvodu se vybavení koupelen omezuje pouze na nutné minimum. Přesto se i do malé koupelny může vejít vše, co potřebujete, aniž byste se musely přerážet o „ekonomické“ balení 5 litrové plastové nádoby s pracím práškem nebo se zamotávat do povalujících se ručníků. I malá koupelna může vypadat luxusně a stát se příjemným místem k ranní nebo večerní relaxaci.

Vana vs. sprcha

koupelnaSprchový kout oproti vaně zabírá výrazně méně místa. Mnoho lidí zastává názor, že pouze ve vaně si lze dopřát opravdového odpočinku. Relaxace si však můžete dopřát i ve sprše. K tomu slouží speciální sedátka nebo masážní trysky, pomocí nichž můžete střídat několik proudů vody od jemných kapek po ty silné, určené k masáži zad a ramen. Ve sprchovém koutě si navíc můžete dopřát rychlou očistu těla, při které oproti koupání ve vaně ušetříte velké množství vody, což v důsledku poznáte zejména v peněžence.

Pokud ale na vaně přesto trváte, vyhněte se těm rohovým. I přestože různé zdroje hovoří o tom, jak jsou ideální i do malých prostorů, není tomu tak. Klasická obdélníková vana zabere mnohem méně místa. Ještě vhodnější jsou vany asymetrických tvarů, které se na straně nohou zužují. K těmto i klasickým vanám lze například v hobbymarketech OBI pořídit i speciální zástěnu, která nabízí také možnost pohodlného sprchování a to i bez toho, abyste musely pokaždé vytírat celou koupelnu.

Kouzelné barvy

Hrou s obklady a barvami je možné v koupelně docílit dojmu optického rozšíření. Prostor tak na nás nepůsobí stísněně. Pro zdánlivé zvětšení prostoru jsou vhodné barvy světlé – bílá, vanilková nebo krémová. Celkový efekt lze umocnit vhodnou volbou lesklého obkladu. Díky této vlastnosti je světlo v místnosti odráženo jako v zrcadle a tím působí koupelna ještě světleji a prostorněji. Zajímavou alternativou jsou velkoformátové dlaždice, které snadno přilepíte na stěny či podlahu prakticky beze spár, díky čemuž získá relaxační místnost na exkluzivitě.

koupelnaTip odborníka:

„Pokud máte dojem, že i přes veškerou snahu vypadá vaše koupelna nudně až stereotypně, pokuste se ji oživit dekorativní mozaikou. Použijte ji ale jen na jednu stěnu, třeba za vanou. Dodáte tím vaší koupelně nový vzhled a moderní nádech,“ navrhuje Stanislav Eder z OBI Praha Štěrboholy.

Efektivní využití prostoru

koupelnaSkříňka s umyvadlem_zdroj OBIJeště několik let zpátky bylo možné sehnat pouze dvě velikosti skříněk, jimž jste prostor musely přizpůsobit. V dnešní době je tomu naopak, skříňky se přizpůsobují danému prostoru. Existuje tak mnoho atypických variant, jak i v malé koupelně vytvořit dostatečně velký prostor pro uložení rozličných věcí. Mnohdy nevyužívaným volným místem bývá prostor pod umyvadlem, který lze využít pro umístění nemalé skříňky na věci osobní hygieny, či dokonce pro vyklápěcí koš na prádlo. Dokonce i zrcadlo lze pojmout jako úložný prostor vhodný pro odložení drobností či hygienických potřeb. Zrcadlovou skříňku, která se umisťuje nejčastěji nad umyvadlo, pořídíte jak v dřevěném, tak plastovém provedení.

Praktické doplňky

Útulnost malého prostoru dokonají koupelnové doplňky. Jejich pomocí lze jednotlivé procedury nejen usnadnit, ale zejména si je náležitě zpříjemnit. Patří mezi ně háčky a věšáky na ručníky, držáky na mýdlo či kartáčky na zuby nebo heboučké koberečky rozličných materiálů, barev i velikostí, jenž dotvoří celkový vzhled vašich domácích lázní.

Už víte, jak chytře uspořádat ty vaše?

Reklama