Lidské chodidlo se skládá z 26 kostí, vynalézavě propojených 33 klouby a 107 vazy. V pohyb jej uvádí 19 svalů, a to vše je potaženo skvělým, voděodolným materiálem – kůží. Ne nadarmo Leonardo da Vinci nazval  lidskou nohu „mistrovským dílem přírodního inženýrství“.

 

Napadlo vás někdy přemýšlet o nohách, jak se cítí a co potřebují? Asi ne. Pouze na ně spoléháme, že nás budou celý život nosit, ale jejich potřebám věnujeme jen minimální pozornost. Nemůže nás pak překvapit fakt, že jedno z nejčastějších onemocnění nohou, mykóza, také celkem lehce mizí z našeho zorného pole. Naše nohy dokáží nevídané, ale jsou také zranitelné a často zanedbávané. Věnujme jim péči a ony se na oplátku postarají o nás.

 

Věděli jste, že v každý okamžik chodí po České republice 25 % lidí s mykózou nohou? Je to vcelku šokující statistický údaj, zejména když uvážíme, že mnozí z nás ani nevědí, že tímto onemocněním trpí, neuvědomují si jeho nakažlivost a bezohledně jej přenáší na ostatní. Mykóza je však něco, co lze snadno léčit. Stále ji ale obklopuje příliš mnoho mýtů a nepochopení, mnozí z nás si dokonce ani neuvědomují, že jí trpí, natož aby si ji chtěli léčit nebo si ji alespoň připustit!

 

Podívejme se na několik bajek, které se o mykóze nohou šíří:

 

Mýtus: Mykózu mít nemůžu, protože nesportuji

 

Fakta: Přestože jsou lidé, kteří tráví hodiny v teplých propocených teniskách, nebo ti, kteří se věnují vodním sportům, k tomuto onemocnění náchylnější, není bohužel nijak omezeno jen na sportovce. Méně odolné mohou být i sluncem vysušené nohy v letních sandálech, protože kůže ztrácí přirozenou ochrannou tukovou vrstvu. K tomu přidejme ještě odřeniny a puchýřky způsobené módními botami – a naše nohy kráčí přímo do náruče infekce.

 

Pokud máte k mykóze nohou sklon, přijdete k ní mnohem snadněji, než si myslíte. Mykotickou houbu můžete na sebe „nabrat“ z každé šupinky odloupnuté z pokožky nohy infikovaného člověka, nacházející se  na podlahách koupelen, sprch nebo šaten, či dokonce na ručnících. Jak tedy vidíte, nemoc, o které jste byli přesvědčeni, že může trápit jenom zpocené sportovce, můžete klidně „chytit“ při relaxaci v lázních!

 

Mýtus: Mykózou trpí jenom mládež, která tráví celý den v teniskách.

 

Fakta: Případy mykotické (houbové) infekce nohou ve skutečnosti s věkem rostou a dosahují maxima u lidí ve věku 70-75 let. Může to být způsobeno tím, jak s přibývajícími léty klesá pohyblivost, a je tudíž třeba těžší na nohy dosáhnout, aby o ně člověk mohl pečovat nebo objevit potíže s mykózou. Faktem je, že houbová infekce nezmizí sama od sebe. Pokud tedy není léčena, zůstává, což pravděpodobně vysvětluje zvýšení jejího výskytu se zvyšujícím se věkem. Někteří starší lidé i několik let trpí svěděním a horkostí nohou, aniž by je napadlo, že trpí mykózou.

 

Mýtus: Mykózu nemůžu chytit jen tak.

 

Fakta: Mykóza nohou je naopak vysoce nakažlivá. U jednoho veřejného bazénu je možné objevit až 12 druhů dermatofytů – což je houba způsobující mykózu – na pouhém jednom čtverečním metru! V některých subtropických oblastech tento počet může dosáhnout až 750 druhů na čtverečný metr! Podobně jako všechny mykotické infekce se i tato může rozšířit na libovolné místo vaší kůže – na hlavu, ruce, dokonce do oblasti třísel, zejména když používáte stejný ručník na nohy i na zbytek těla. Když se dotknete postižené kůže, třeba když si ji chcete namazat, nezapomeňte si pak důkladně umýt ruce a osušit je.

 

Mýtus: Mykóza postihuje jen muže.

 

Fakta: Přestože je tímto onemocněním obecně postiženo o něco více mužů než žen, není to v žádném případě výhradně mužská záležitost. Ženy by své drahé polovičky určitě nechtěly nijak obviňovat, ale nemohlo by to být tím, že si nemění ponožky tak často, jak by měli, nebo že stále nosí jedny a tytéž boty? Každý den čisté bavlněné ponožky. To je pravidlo. A boty by se měly po jednom dni pokud možno střídat, protože trvá přibližně 24-48 hodin, než po dni, ve kterém v nich byla uvězněna zpocená noha, zcela vyschnou.

 

Mýtus: Mykóza je způsobena špatnou osobní hygienou.

 

Fakta: Není to pravda, ale bohužel je toto přesvědčení značně rozšířené a je příčinou toho, proč mnoho lidí mlčky trpí. Hlavní příčiny nemají nic společného s hygienou. K nim patří:

 

  • Zpocené nohy

·         Opomenutí nohy po umytí pečlivě osušit, zejména mezi všemi prsty; nebo naopak příliš sveřepé sušení a následné poškozování kůže

  • Půjčování ručníků, bot nebo ponožek
  • Neustálé nošení týchž bot – zejména jsou-li vyrobeny ze syntetických materiálů
  • Natolik závažné vysušení kůže na nohou, až popraská.
  • Chození naboso v šatnách, sprchách, hotelových pokojích a dalších veřejných prostorech

 

Mýtus: Jakmile zmizí svědění/pálení, jsem z toho venku.

 

Fakta: Záleží na tom, jaký druh léčby pacient podstoupil a jak dlouho. Většina léčiv jsou takzvaná fungistatika, která jsou určená k dlouhodobé až 4týdenní léčbě, a tu pacienti jenom stěží bezezbytku dodrží. Houba při léčbě fungistatiky nemizí, jen během aplikace léku zůstává „v klidu“ a nemůže se množit. Tento přístup spoléhá na kůži, že bude v rámci své přirozené obnovy schopna nemnožící se houby postupně odloučit. Nepříjemné příznaky mykózy obvykle během pár dní vymizí, takže nemocný je přesvědčen o tom, že vše skončilo, a tudíž s léčbou nemusí pokračovat. Aby se ale problému za tak krátkou dobu skutečně zbavil, potřebuje léčbu tzv. fungicidním přípravkem, který houby přímo zabíjí. Takovým přípravkem je například Lamisil, který působí léčivě i po ukončení aplikace a zároveň poskytuje dlouhodobou ochranu před návratem obtíží. Vůči houbám je účinnější než fungistatické antifungální přípravky, které houbu pouze zastaví ve vývoji a které je proto nutno aplikovat až 4 týdny. Použití léčiva, jakým je právě Lamisil – jeden týden, 1x denně – je z pohledu dodržení léčby mnohem jednodušší. Samozřejmě nejideálnějším způsobem by bylo lék aplikovat pouze jednou. Již brzy bude v České republice představen revoluční přípravek k jednorázové léčbě mykózy nohou společnosti Novartis, který zásadním způsobem usnadní léčbu pacientů, trpících tímto nepříjemným onemocněním.

Mýtus: Nákaza mykózou se stále opakuje.

 

Fakta: Je možné, že mykózou nohou trpíte pětkrát ročně, což se stává 50 % nemocných. Nebo to může být způsobeno tím, že se neléčíte správně, viz povídání z předcházejícího odstavce. Pokud nepodstoupíte potřebně dlouhou terapii, což jsou v některých případech i týdny poté, co si myslíte, že je nemoc pryč, bude jediným výsledkem „uspání“ houby. Po několika týdnech nebo měsících se zase „probudí“ a kolotoč problémů se opět roztočí. Revoluční novinka společnosti Novartis je vysoce efektivní – ničí houby již při jednorázové aplikaci.

 

Mýtus: Problémy zvládnu pomocí zásypu a hydratačních přípravků.

 

Fakta: Přestože zásyp a hydratační přípravky mohou přinést určitou okamžitou úlevu, příznaky pouze utlumí. Užívání hydratačních prostředků na suché popraskané kůži může ve skutečnosti vytvořit perfektní vlhké prostředí, které povzbudí další růst houby. Protože je mykóza způsobena houbou, správným způsobem, jak se jí zbavit, je použití antifungálního přípravku.

 

 Lamisil – lék k vnějšímu užití. Určen ke kožnímu podání. Obsahuje terbinafin. Pečlivě čtete příbalový leták.

Reklama