Píše na dnešní téma naše čtenářka s nickem Gerda. Její maminka přes veškeré preventivní prohlídky a zdravý životní styl vážně onemocněla. Tím ale rozhodně nechce naznačit, že bychom nad prevencí měli mávnout rukou

Dobré ráno všem, přeju krásný den při plném zdraví! Kdyby to tak šlo...myslím to plné zdraví. I člověk, který žije správně, může onemocnět, vidím to na své mamince. Ta v životě nekouřila, alkoholu se vyhýbala, dokud mohla pracovala a když skončila v zaměstnání, vrhla se na zahrádkaření. Na preventivní kontroly chodila, jejich součástí byl i hemocult (test na tlusté střevo, zdali není nádor) - vše OK.

O to větší bylo překvapení, když jí kvůli nevolnostem udělali kolonoskopii a odhalili zhoubný nádor v pokročilém stadiu!! Už zmetastázoval do jater. Tady se ptám: jakou jistotu má člověk, kterého preventivní prohlídka uchlácholí, a pak takhle dopadne? Právě se ji chystám doprovodit na onko kontrolu, po operaci před 3 lety u ní nastoupila chemoterapie a nebudu se rozepisovat o vedlejších účincích. Každý o nich určitě slyšel nebo četl.

Užila si všech, momentálně bolestivě chodí a ztratila cit v prstech. Mně tehdy na začátku celé anabáze její internista nařídil, abych si taky pro jistotu nechala udělat kolonoskopii, která je v rámci prevence zdravým hrazena 1x za 10 let.

Mámu obdivuju, že ji i s nádorem vydržela bez umrtvevní! Já se poctivě připravovala a přesto mě nemohli vyšetřit pro obrovskou bolest. Lék do žíly, který mě měl uspat, působil přesně opačně a já zbystřeně cítila každý mm. Sestra mě pak za dveřmi v čekárně utěšovala, že jsou i jiné metody a většina nádorů je v úseku střeva, který se u mě vyšetřit podařilo.

Já samozřejmě dál na preventivky chodím, v dubnu 2014 mě čeká po dvou letech, ale jdu na ni se smíšenými pocity. Pro pořádek, přece jenom aspoň něco zkontrolují, nedejbože objeví...na gyndu a k zubaři chodím bez odmlouvání a samozřejmě, stejně tak jako do mammologické poradny.

Na zdraví dbám, je důležité a nejvíc mě tam žene vědomí odpovědnosti za ostatní, protože jak maminka tak i manžel jsou na mě dost závislí a oba jsou zdravotně postižení. Když si postavím pro a proti, vychází mi, že je lepší na kontroly chodit, než se na to vykašlat, už pro naše čisté svědomí.

Gerda

Milá Gerdo, držím vám i vaší mamince moc palce. Bohužel i já znám ze svého okolí případy, kdy onemocněl člověk, který dodržoval všechny zásady zdravého životního stylu a přesto vážně onemocněl. Ale jak píšete, to není důvod k tomu, abychom se na prevenci vykašlali

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s přístupem ke zdraví vy, milé ženy-in?

  • Chodíte pravidelně na preventivní prohlídky? Na jaké? Jak často?
  • Víte, na jaké máte nárok? Využíváte toho?
  • Snažíte se jíst zdravě? Sportujete, otužujete se? Nekouříte?
  • Nebo tomu necháváte volný průběh?
  • Běžíte hned k lékaři, jakmile vás „někde píchne“, nebo se „samoléčíte“
  • Kolikrát do roka vás sklátí chřipka nebo angína?
  • Jak je na tom se zdravím vaše rodina? Pocházíte z rodu, který má „tuhý kořínek“?
  • Necháváte se očkovat proti chřipce?
  • Máte nějaké speciální pojištění?

Napište nám, podělte se s námi o své názory a třeba i rady.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy?

vitamíny

Reklama