Zdraví

I běžná analgetika mohou uškodit. Komu především?

Nesteroidní antirevmatika jsou bezpochyby nejpoužívanějšími léky proti bolesti. Do této skupiny léčiv se řadí i léty prověřený ibuprofen. Ačkoliv se jedná o poměrně bezpečné přípravky, při jejich pravidelném braní se mohou vyskytnout určité zdravotní problémy.

Časté komplikace při užívání nesteroidních antirevmatik se objevují asi u 1 z 10 jedinců. Jedná se především ozávratě, únavu, nechutenství, průjem či zácpu, nevolnost, zvracení a plynatost. Léky jako ibuprofen totiž nepříznivě působí na sliznici zažívacího traktu. Při dlouhodobém užívání tak mohou vést k rozvoji žaludečních vředů a krvácení do zažívacího ústrojí.

pills

Tyto komplikace se objevují především u starších jedinců. Nepříznivé účinky se naštěstí dají ovlivnit dvěma způsoby:

 1. Pokud chcete být šetrní ke svému zažívání, užívejte nesteroidní antirevmatika společně s jídlem.
 2. Vyberte si pro sebe nejvhodnější lékovou formu. Tablety jsou velmi rozšířené, ovšem vinou vysoké koncentrace účinné látky v prášku může dojít k závažnému poškození žaludeční nebo střevní stěny. Lepší volbou jsou tak modernější šumivé granule, které se před požitím rozpustí ve vodě a díky tomu nedráždí sliznici zažívacího traktu.

Utajené vředy 

Při užívání nesteroidních antirevmatik by se měli mít na pozoru především jedinci trpící chorobami zažívacího systému. Že něco není při užívání léků proti bolesti v pořádku, mohou ohlásit bolesti břicha, poruchy zažívání nebo pálení žáhy. Žaludeční vředy mohou být dlouho skryté a projevit se až komplikacemi v podobě prasknutí či krvácení. Prasknutí vředu je doprovázeno výraznou bolestí břicha, zvracením krve nebo tmavých částic, které vypadají jako kávová sedlina. Mírnější formy krvácení se mohou projevit černou dehtovitou stolicí bez zvracení krve. Pokud si všimnete některého z výše zmíněných příznaků, přestaňte lék užívat a okamžitě navštivte lékaře.

Rizikové skupiny

Při braní léků proti bolesti by měli být opatrní i lidé trpící následujícími problémy:  

 • Selhávání jater a ledvin. Jde o důležité orgány v metabolismu nesteroidních antirevmatik a většiny dalších léků. Při jejich poškození může snadněji dojít k rozvoji nežádoucích účinků léčby. Nesteroidní antirevmatika navíc mohou svým účinkem poškodit funkci ledvin. Riziko stoupá při dehydrataci a již přítomné nedostatečnosti orgánu. Problém se dá ve velké části případů naštěstí vyřešit snížením terapeutické dávky léků. Mírné až středně závažné poruchy funkce jater a ledvin však snížení dávkování analgetik nevyžadují.
 • Choroby srdce a cév. Některá nesteroidní antirevmatika zvyšují krevní tlak a mohou přitížit jedincům se srdečním selháním. Před jejich případným užíváním se raději poraďte s lékařem.
 • Alergie. Při užívání léků na bolest se mohou rozvinout projevy alergické reakce. Jedná se především o kopřivku, otoky obličeje, jazyka nebo hrdla a následné problémy s dýcháním a polykáním. V některých případech může dojít až ke vzniku anafylaktického šoku.

Zdroj: www.lecba-bolesti.cz

   
25.08.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [10] judi [*]

  Pokud není třeba raději tyto tablety nejíst. Všechny vypadají jako nevinné, ale ve větším množství nám opravdu škodí. Opravdu vše jíst a užívat s mírou jak se říká. Sml15

  superkarma: 0 04.09.2015, 19:46:10
 2. [9] manislava [*]

  naštěstí prášky nezobu

  superkarma: 0 25.08.2015, 15:44:01
 3. avatar
  [8] RenataMor [*]

  Sml15

  superkarma: 0 25.08.2015, 14:08:12
 4. avatar
  [7] gerda [*]

  Maria28 — #2neblázni, doplatíš na to, přece snad můžeš jeden den věnovat svému zdraví? Objednat se na rtg a tak..... nejenom, že budeš mít potíže pohybové, ale octneš se i na interně. Až to s tebou sekne, na práci ani nevzdechneš.Sml58

  superkarma: 0 25.08.2015, 12:42:13
 5. avatar
  [6] dzeja [*]

  volně prodejné léky nekupuju a ty co musím užívat jsou pouze na recept, některé z nich jen na recept od specialisty

  superkarma: 0 25.08.2015, 11:43:50
 6. avatar
  [5] kobližka [*]

  Maria28 — #2 No,to bys asi měla zajít k doktoru,tohle není normální stav.

  superkarma: 0 25.08.2015, 11:43:07
 7. [4] kozeluhova [*]

  hmmm

  superkarma: 0 25.08.2015, 11:25:21
 8. [3] bobani [*]

  pravidelné užívání jakýchkoli léků mohou vyvolat vedlejší účinky

  superkarma: 0 25.08.2015, 10:10:57
 9. [2] Maria28 [*]

  Bohužel po zlomenině kotníku v dubnu se dodnes na nohu bez nurofenu nepostavím. Každé ráno loupnu jednu čtyřstovku, sednu na kolo a jedu do práce. V práci to odpajdám, popř. si pomůžu berlí. Co to udělá za čas, nevím, ale jiné cesty není.

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  2. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 25.08.2015, 07:37:46
 10. [1] assaly [*]

  Jojo, manželovi podle sdělení lékaře vypěstoval ibuprofen žaludeční vředy Sml15

  superkarma: 0 25.08.2015, 07:20:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme