Rodina

I banální rýma malé děti pořádně potrápí

batole

Známe to všichni: stačí chvilka na větru jen v lehkém svetříku, sprška lezavého deště a rozmáčené střevíce, a na pár dní máme zaručeně o pořádnou rýmu postaráno. Mnohem hůř se s ní však vyrovnávají malé děti.

Začíná to zcela nevinným kýchnutím našeho miminka, a za dva dny už se nevyspí celá rodina. Dítěti se špatně dýchá, v noci se budí s pláčem a má potíže při kojení, které tak proto trvá nekonečně dlouho. Matky jsou unavené a navíc je trápí pocit nemohoucnosti, jak nemluvněti pomoci.

Na to, jak v takovém případě postupovat, jsme se zeptali lékaře specialisty ORL (ušní, nosní, krční) MUDr. Věroslava Gebouského.

Jaké je šetrné řešení?

Nejdůležitější je zajištění nosní průchodnosti, protože kojenci nejsou zvyklí a neumějí dýchat efektivně ústy. Pokud jsou k tomu ucpaným nosem donuceni, vede to k povrchnímu, a tudíž nekvalitnímu spánku a především k obtížím při kojení či sání z láhve. Oboje potom snižuje řádnou obrannou reakci proti infekci a přispívá k dalším zdravotním komplikacím.

Existuje prevence?

Prevence je důležitá ve všech oblastech medicíny, tedy i v tomto případě. Důležitým opatřením v prevenci infekcí dýchacích cest je kojení, protože v mateřském mléce jsou přenášeny jednak obranné látky, které omezují množení virů, a jednak specifické protilátky proti mikrobům, s nimiž se matka dítěte setkává.

Dále je důležité omezit kontakty novorozenců a malých kojenců s nemocnými osobami (včetně osob s obyčejnou rýmou) a minimalizovat pobyt v prostředí s velkým množstvím lidí.

Nelze zapomínat na preventivní péči o nosní sliznici. Tato péče není tak běžná jako například péče o ústní dutinu nebo pokožku. Přitom je stejně důležitá. Představuje postup, kterým ochraňujeme a posilujeme nosní sliznici, která představuje důležitou přirozenou bariéru vůči průniku infekce.

Z dalších preventivních opatření lze uvést otužování, racionální stravu kojící matky a později i dětí samotných, očkování, péči o domácí mikroklima atd.

Jaké chránit nosní sliznici?

nemoc

Péče o nosní sliznici je důležitá jak z důvodů preventivních, tak z důvodů léčebných. Začíná již zajištěním správné vlhkosti vzduchu v pokoji dítěte. Nízká vlhkost vede k vysychání sliznice nosní, nadměrná naopak k přemnožení plísní a roztočů, kteří poškozují sliznici svými agresivními enzymy, nemluvě o jejich obrovském alergenním potenciálu.

Řasinky nosní sliznice neustále kmitají, a tím transportují hlen a inhalační nečistoty směrem ven z dýchacích cest. Preventivní šetrné zvlhčování a oplachování nosní sliznice správné funkci řasinek napomáhá. Oplachování sliznice při rýmě je také vhodné k ředění a odstraňování nahromaděného hlenu zvláště u dětí, které ještě neumějí smrkat.

K těmto účelům lze využívat nechemicky připravená léčiva, což je u malých dětí jistě výhodné. Případná aplikace dalších léčiv (antibiotika, antialergika) bude zároveň účinnější, budeme-li je aplikovat na takto připravenou a omytou sliznici.

Co užívat k zvlhčení nosní sliznice?

Jedná se o přípravky na bázi vodných roztoků k preventivnímu i léčebnému využití. Roztoky mohou být izotonické, hypotonické a hypertonické. Snášenlivost těchto roztoků je do značné míry individuální.

Nejšetrnější by měly být izotonické roztoky, které mají stejnou koncentraci iontů jako tělní tekutiny, tudíž jsou i dobře tolerovány. Navíc se některé z nich dají použít již od novorozeneckého věku. Jejich rozumné dlouhodobé užívání nezpůsobuje nežádoucí účinky, jako například některé léky na zmírnění otoku nosní sliznice (tzv. vazokonstrikční nosní kapky a spreje).

Nezanedbatelnou roli pro všechny věkové kategorie hraje nutnost sterility těchto roztoků. Protože tyto roztoky většinou neobsahují konzervační látky, existuje riziko, že dlouhodobé používaní nosních kapek v jednom dávkovači povede k jejich bakteriální kontaminaci. Proto je vhodné zvláště pro nejmenší děti používat sterilně balené roztoky pro jednorázové použití, například ampule.

Kolik taková „údržba“ stojí?

Podle výrobce a složení preparátu stojí preventivní ošetřování nosní sliznice výše uvedeným způsobem v řádu několika korun až desítek korun týdně. Částka je ale jistě nižší než například u přípravků, které dlouhodobě používáme k preventivnímu ošetřování pokožky, což pokládáme za samozřejmé, automatické… Rozhodně se však investovat pár korun do prevence ošetření nosní sliznice u batolete vyplatí!

A vzhledem k nástupu podzimních plískanic je nejvyšší čas!

   
05.10.2009 - Děti - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [11] zzka [*]

  U nás doma na dětskou rýmu jedině Quixx baby,tím,že se dá používat pode potřeby,je to náš velký pomocník.....prostě medicínka pro děti vždy když je třeba.... a já mám radost,že jsou nenávykové....Navíc se dají používat i jako prevence,kapat každý den,čistit nosánek a pečovat o něj...

  superkarma: 0 16.11.2015, 21:22:11
 2. [10] Breadfish [*]

  U malých dětí je rýma fakt nepříjemný problém. My to doma řešíme mořskou vodou, už od miminka, používám kapky Quixx Baby, které jsou určené už pro nejmenší mrňousky od narození, a jsme s výsledkem spokojeni. Zatím se rýma u mladšího syna neobjevila.

  superkarma: 0 31.07.2015, 11:15:07
 3. [9] Ruslana [*]

  Ahoj, nám se doma na rýmu u dětí nejvíc oplatil sprej Quixx s mořskou solí. Synovi jsem ho dávala od půl roku a dávám preventivně, protože neporušuje sliznici a nemá vedlejší účinky. A zatím musím říct že jsme bez rýmy, což je skoro zázrak, v tomhle počasí! Sml16

  superkarma: 0 30.11.2011, 09:36:05
 4. [8] mindulinka [*]

  ToraToraTora — #5 Tak abych tento týden vyhodila i sebe - od dětí jsem chytla rýmu i já. Že by manžel zastoupil v kojení? Sml52

  superkarma: 0 05.10.2009, 16:43:41
 5. avatar
  [7] Makynka [*]

  ToraToraTora — #5 Když jsme teď byli s malým nemocný (vždycky to chytneme spolu) tak chtěl manžel vyklidit prostor sám,jak se chudáček bál,že bude mít taky kašlík a rýmičku. Každý večer se zkoumal,jestli už to chytil Sml30

  superkarma: 0 05.10.2009, 13:27:53
 6. avatar
  [6] spetulka [*]

  mindulinka — #4 Kromě Olynthu je pro novorozence (tuším už od jednoho týdne věku) i Nasivin kapky do nosuSml67

  superkarma: 0 05.10.2009, 11:56:29
 7. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  mindulinka — #4 Sml79dokud neumí prtě smrkat, je to na levačku. Jako potencionálního bacilonosiče, vyhoď pro jistotu i manžela, nikdy nevíšSml58

  1. na komentář reaguje Makynka — #7
  2. na komentář reaguje mindulinka — #8
  superkarma: 0 05.10.2009, 10:48:18
 8. [4] mindulinka [*]

  Už jsou na trhu nosní kapky pro novorozence a kojence do 1 roku - od Olynthu. Nejhorší je, že u malých dětí ta rýmá trvá dýl než týden. Nejlepší je zvlhčovat nos přes den Vincentkou a neustále odsávat a odsávat. Dobrá je rada - aby se kojenec nestýkal s nemocnými. Že bych staršího syna vyhodila z domu, když má rýmu? Sml57

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #5
  2. na komentář reaguje spetulka — #6
  superkarma: 0 05.10.2009, 10:29:31
 9. [3] Bébina [*]

  succubus — #1 Jojo, kdyz mam rymu, taky jsem vztekla. Nepochopim, jak jsem jako male dite mohla fungovat bez nosnich kapek nebo pseudoefedrinu na zpruchodneni nosu. Jen s polstarem navic a rano jsem se probouzela s oschlou krustou na jazyku od dychani pusou. Fuj.

  superkarma: 0 05.10.2009, 10:20:43
 10. avatar
  [2] Midsummer [*]

  Prevence je prostá - nezahleňovat organizmus mléčnýma výrobkama.

  superkarma: 0 05.10.2009, 09:50:54
 11. avatar
  [1] succubus [*]

  ...nejen malé děti. Vím, o čemj mluvím! Sml68 Sml28

  1. na komentář reaguje Bébina — #3
  superkarma: 0 05.10.2009, 03:06:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme