Bulvár

I auta trpí zácpou


„Šmarjá, proč jsem radši nejela autobusem,“ řekne si asi nejedna z vás, když v ranní špičce zůstane trčet v dlouhé šňůře automobilů posunujících se hlemýždí rychlostí. Dá se tomu vyhnout?

 

Důvody, proč se motozácpa stala každodenní realitou, jsou nasnadě. V dobách nedávno minulých se při koupi auta vybírala vkladní knížka a na vysněnou pětirychlostní Škodu 120 LX pokakané barvy zájemce minimálně půl roku čekal.

Ne tak dnes. Autobazary i běžní dealeři automobilů se předhánějí, kdo prodá levněji, a dovoz ojetin ze zahraničí také není ničím výjimečným. A tak se nám kolikrát v jedné rodině sejdou ne jeden, ne dva, ale rovnou tři plechoví mazlíčci.

PetrohradNew YorkNejen, že tolik aut se ještě před relativně krátkou dobou naše silnice nebrázdilo, ale ani ulice ve starší zástavbě na takový hukot původně stavěny nebyly. A bydlet v ulici, jejímž středem prochází hlavní dopravní tepna, přetížená nedostatkem alternativních komunikací ke spojení míst A a B, to je teprve zážitek.

 

PalermoVětrat je na pováženou, a když, tak raději v noci. „Vzduch totiž obsahuje velké množství pevných částic, především prachu, popílku a podobně. Na ně se pak nabalují karcinogenní látky, které obyvatelé dané oblasti i řidiči vdechují ve velkém množství," vysvětluje meteorolog Jindřich Zdeněk. Mytí oken je v takovém místě spíše synonymem k Sysifově utrpení a celodenní hranice hluku už spíše podvědomě cuchá nervy nebohých obyvatel. Ale to jsme trochu odbočili, protože nekonečná kolona v ulici se prodlužuje a atmosféra houstne.

 

ŠanghajJe to zákon schválnosti, že v auty zacpané důležité trase kdekdo pospíchá. Vzteklé troubení klaksonů se ozývá vždy, když díky zpomaleným reflexům některého z řidičů projede přes červenou semaforu o tři auta méně. Pozdní příchody do zaměstnání, nárůst tržeb mobilních operátorů díky přeložení důležitých schůzek. A co spotřeba? Ta pochopitelně v zácpě roste i u těch nejúspornějších vozidel, může stoupnout až o několik litrů. Jízda se pak pěkně prodraží," říká automechanik Zdeněk Nejdl.  

 

Pokud se chcete vyhnout dopravní zácpě, řiďte se těmito doporučenými projímadly: 

1. Je-li to jen trochu možné, pokuste se vybrat jinou trasu. Vůbec nejde o to, zda je nejkratší, ale zda je nejrychlejší. Zákonitě s větším přibližováním k centru města pravděpodobnost zácpy roste. Někdy se vyplatí nechat auto na relativně blízkém místě k vašemu cíli a zbytek dojet MHD nebo dojít pěšky.

 

2. Při pravidelné jízdě jste si už pravděpodobně vytipovali časové rozmezí dopravní špičky. Vyplatí se proto vyrazit klidně i o půl hodiny dříve a na místo vyrazit s předstihem, protože nakonec čas notně ušetříte. To platí i při návratech z víkendu v neděli večer.

 

3. Nechte auto doma a spolehněte se na luxusní rychlost dopravy vlakem, metrem, autobusem nebo tramvají. V tomhle mají integrované spoje před auty jednoznačnou výhodu. Pokud do města dojíždíte, nechte auto v okrajové čtvrti a pro zbytek využijte MHD.

 

4. Udělejte něco pro svou kondici a zkuste jezdit na kole nebo chodit pěšky. Časově tolik ztratit nemusíte a organismu to prospěje.

5. Sledujte online dopravní situaci online (např. ZDE nebo TADY), místům se zhuštěným provozem se tak můžete elegantně vyhnout.


Sao PaoloMoskvaBukurešť

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak často se dostáváte do dopravní zácpy? Jak to řešíte? Myslíte, že budování okruhů a nových komunikací může výrazně změnit situaci?

   
24.04.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. [21] mindulinka [*]

  Vzhledem k tomu, že cestou do práce vezu syna do školky - to jsou dva lístky a pak bych musela přestupovat - zase čekání na autobus - by se mi to finančně a hlavně časově nevyplatilo. Dělám na poloviční úvazek a to bych asi přijela do práce a mohla bych se dát na zpáteční cestu do školky. Vzhledem k tomu, že u nás si nejde koupit - síťovku roční ani mesíční, ale pořád jen jednotlivé lístky - za každý nástup v autobuse, tak je promě ježdění "sockou" opravdu drahým luxusem.

  superkarma: 0 24.04.2008, 16:22:45
 2. avatar
  [20] femme [*]

  zrovna dneska ráno jsem se dostala do zácpy na Nuselském mostě, než jsem ho přejela, tak jsem si přečetla denní tisk

  superkarma: 0 24.04.2008, 15:17:45
 3. avatar
  [19] Olka [*]

  Vzhledem k tomu, že bydlím u stanice metra a pracuji u stanice metra na téže trase, volbu dopravního prostředku mám jednoduchou. Mimo Prahu jezdím na kole, pokud je to blízko, nebo autem, jde-li o větší vzdálenost. Autobusu se pokud možno vyhýbám, cesta vlakem je pro mě mimořádným zpestřením dvakrát do roka, rozhodně bych jím nerada jezdila pravidelně.

  superkarma: 0 24.04.2008, 12:52:34
 4. avatar
  [18] Lostris [*]

  Já chodím skoro vždycky pěšky :-)

  superkarma: 0 24.04.2008, 11:42:11
 5. avatar
  [17] Dimsy [*]

  Mipe: Protože bych musela vyjíždět těsně po šesté a takhle můžu až v půl sedmé a nemusím přesedat.Protože se nemusím mačkat jak sardinka se spolucestujícími.A ve výsledku mě to stojí méně.Ale to už jsem psala.

  superkarma: 0 24.04.2008, 11:14:03
 6. avatar
  [16] závislá na čokoládě [*]

  Sockou nejezdím, neb to nestíhám. Autem jsem o půl hodiny rychlejší a to nemluvím o komfortu ježdení. Nákup dám do kufru a vklidu jedu domů. Pokud mi někdy seberou řidičák, jsem v ...

  superkarma: 0 24.04.2008, 11:06:31
 7. avatar
  [15] Kuře [*]

  Mipe:Třeba prot, že když jedu MHD, musím z domu vycházet v 5:50, kdežto když jedu autem, tak stačí v 6:30. Což je pro mne zatracený rozdíl,neboť v 6:25 můžu dát děti k sousedce, aby je přibrala ke svým harantíkům.

  superkarma: 0 24.04.2008, 10:54:44
 8. avatar
  [14] Meander [*]

  Autem jsem v práci do čtvrt hodiny, trolejbusem to dokážu za tři čtvrtě. Plus zážitek s ožralými houmlesáky, cikány z ubytovny, řvoucími haranty a spadlými tykadly. Takže nakakat a rozmazat.

  superkarma: 0 24.04.2008, 10:53:41
 9. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Zas tak hrozný to s těma zácpama nebude. Do práce mi cesta v ranní špičce trvá autem 15 - 20 minut, autobusem 40 - 60

  superkarma: 0 24.04.2008, 10:44:51
 10. avatar
  [12] Mipe [*]

  taky si říkám šmarjá proč ty lidi nejedou MHD když na ně koukám pohodlně usazená v tramvaji

  superkarma: 0 24.04.2008, 10:04:07
 11. [11] Lindaa [*]

  Takze pokud budu bydlet v centru tak vetrat je na povázenou, nicméne se doporucuje mezi auty jezdit na kole nebo chodit pesky . Já vím na neco se umrít musí, co?

  superkarma: 0 24.04.2008, 09:40:03
 12. avatar
  [10] Dimsy [*]

  Při jízdě do práce se do dopravní zácpy občas dostanu.Zvláště když ve špičce na největší křižovatce z nějakého záhadného důvodu nejdou světla.A proč nejezdím MHD? Protože mi cesta trvá o dvacet minut méně,nemusím přesedat a ve výsledku mě to při dnešních cenách "socky" stojí méně(26,- tam a 26,- zpět!?!?!).Když to takhle půjde dál bude za chvíli jízda MHD výsadou těch bohatých.

  superkarma: 0 24.04.2008, 08:51:58
 13. avatar
  [9] Chameleonka [*]

  Canadian: reagovat můžou jen na vlastní nebezpečí

  Jinak kvanta nadupanejch autobusů denně v autě míjím a fakt nevim, v čem by to měla být výhoda oproti autu Pokud se to někde hryzne, stojíme všichni.. a já aspoň sedim v pohodlí a nikdo oslizlej a upocenej se na mě nelepí

  Michale, malinko bych upravila tuto větu:
  "A tak se nám kolikrát v jedné rodině sejdou ne jedno, ne dvě, ale rovnou tři plechoví mazlíčci."
  Buď se nám sejdou "plechová mazlíčka", anebo bych prosila změnit ty číslovky

  superkarma: 0 24.04.2008, 08:51:58
 14. avatar
  [8] kareta [*]

  párkrát jsem se dostala coby nezkušený řidič do zácpy ještě v zahraničí a byla jsem zpocená až na ***- nezbývalo než se obrnit trpělivostí a posouvat se po metru a nezajet ty kličkující maminy s kočárkama, kličkující cyklisty, chodce, .....v Praze by to asi znamenalo hromadný masakr- nemáme tu moc ohleduplné řidiče

  superkarma: 0 24.04.2008, 08:32:51
 15. avatar
  [7] Canadian [*]

  Nyotaimori: Michaelu i Danu jsem tu reagovat videla.... nebo smi reagovat jen na politicky korektni autory? Az tak daleko ze by v povysenosti redakce zasla?

  superkarma: 0 24.04.2008, 01:13:31
 16. avatar
  [4] Dickie [*]

  Nyotaimori: vykat, paní učitelko, vykat! jinak je to něco ÚPLNĚ jinýho!!!

  superkarma: 0 24.04.2008, 01:00:14
 17. [3] Kasandra [*]

  Vivian: Tak to jsi šťastný člověk..Já jsem musela autem dojíždět (přespolňák z vesnice za Prahou) a chtě nechtě jsem musela být v 9,00 v kanclu. Ale člověk si zvykne na všechno..Jezdila jsem s časovou rezervou.
  Snad se naše vnoučata jednou dočkají lepších časů, až budou dostavěné všechny slibované obchvaty.

  superkarma: 0 24.04.2008, 00:51:33
 18. avatar
  [1] Vivian [*]

  Tak dopravní zácpu jsem ještě nikdy nezažila Když jsem jezdila v Praze do práce do centra, tak jsem jezdila metrem, to zácpou netrpí.
  A pokud jedeme někam autem, tak když to jde, je ideální jet v noci Nebo vlakem.

  superkarma: 0 24.04.2008, 00:11:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme