Rodina

Hypotrofický plod

Hypotrofický je plod narozený v termínu, se všemi známkami zralého, donošeného plodu kromě porodní hmotnosti, která je výrazně nižší, bývá pod 2 800 g. Novorozenec má vzhled vyhublého dítěte, kůže je svraštělá, podkožního tuku je málo. Minimální zásoby energie podstatně snižují jeho odolnost při porodní tísni.
U dvojčat se stává, že jedno z nich se dobře vyvíjí a druhé nikoliv (hypotrofický plod). Blíží-li se hmotnostní rozdíl dvojčat 1.000 ukončujeme těhotenství takových dvojčat většinou císařským řezem. U některých plodů může nastat kombinace dvou patologii, porucha výživa plodu, tedy hypotrofie a předčasný porod.

Dnes jsou vypracovány tabulky hmotnosti plodů podle těhotenského stáří, které umožňují porodní hmotnost nedonošených plodů posoudit.
Hypotrofické plody se rodí spíše astenickým ženám, rodičkám s těžkými formami rané i pozdní gestózy, po krvácení v raných fázích těhotenství. Existují důkazy, že vyšší je výskyt hypotrofických plodů u silných kuřaček, alkoholiček a narkomanek. Placenta bývá malá s četnými infarkty. Plodové vody bývá málo. Porody probíhají obvykle normálně a rychle. Hypotrofičtí novorozenci musí být ošetřováni stejně jako nezralí.

V těhotenských poradnách se snažíme, abychom těhotné s hypotrofickým plodem objevili (sledováním růstu dělohy, měřením výšky děložního dna nad horním okrajem stydké spony). Jednoznačně tuto nepravidelnost potvrdí ultrazvukové vyšetření. Hypotrofii plodu ani dnes nelze s úspěchem léčit. Provádíme pouze častá vyšetření ultrazvukem a kardiotokografickým přístrojem, při známkách ohrožení plodu většinou těhotenství ukončujeme císařským řezem.  

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.

/Z připravované knihy o těhotenství a porodu/

  
   
04.02.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [12] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:42:21
 2. avatar
  [2] Gabi [*]

  Porodní hmotnost pod 3 kg byla před třiceti lety dost obvyklá. Kdo měl 3,5 kg byl obřík ;-) Také myslím záleží i na genetických dispozicích, pokud má maminka třeba 150 cm a 40 kg ...

  superkarma: 0 04.02.2004, 09:05:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme