Může hypnóza skutečně léčit, či jde jen o jakousi „pofidérní“ terapii? Podle jejích stoupenců vás zbaví alergie i nadváhy, nepříjemné trhání zubů ani necítíte… Jak to tedy je?

Hypnóza v praxi
Léčebná hypnóza se používá k léčení mnoha psychických a tělesných potíží a nemocí. Může se ale dobře uplatnit například i při učení cizích jazyků. Hypnóza pracuje s dočasnou ztrátou paměti a ztrátou bolestivosti.

Již ve starověkém Řecku využívali „chrámového spánku“ pro tišení bolesti při operacích či amputacích. Dnes se místo hypnózy používají léky – chemie, a to mívá řadu vedlejších účinků. Hypnóza se osvědčuje i při tišení porodních bolestí. U dětí je možná už od čtyř let, ale vyžaduje speciální přístup. Až kolem 12 let je možné pracovat s hypnózou jako u dospělých. Léčí se tak noční pomočování či kousání nehtů.

Hypnóza se uplatňuje také ve sportu, když například sportovec opakuje chybný cvik. Odnaučí se to jen správným nácvikem v hypnóze. Hypnotická sugesce pomáhá rovněž při posilování vůle k životu. Používá se proto jako podpůrná léčebná metoda při řadě závažných onemocnění.

Hypnóza není ve světe nijak neobvyklým pojmem. Jen v sousedním Německu se jí profesně věnuje už osm tisíc lékařů (i zubařů) a psychologů. Dosahují při tom vynikajících výsledků. Toto metodou se údajně dají ovlivnit téměř všechny zdravotní obtíže.

Léčba za pomoci hypnózy se odborně nazývá hypnoterapie a nachází stále víc stoupenců mezi pacienty i lékaři. Jak vyplývá z odborné studie Univerzity v Kostnici, touto metodou lze vyléčit až dvě třetiny úzkostných stavů. V 60 % pak pozitivně ovlivňuje vůli při odvykání kouření.

Hypnóza je úspěšná rovněž při bolestech hlavy (například při migréně), u nemocí krevního oběhu a srdce, při alergiích, bolestech žaludku a střev, a také u všech psychosomatických poruch. Dokonce zuby se dají trhat díky hypnóze bez umrtvující injekce. Podobně i jiné operační zákroky lze provádět bez narkózy.

Působení hypnózy
Uvedeme si příklad, kdy se snažíme zhubnout. Podvědomí nám běžně našeptává, že sladkosti nejen chutnají, ale také „obalí nervy“ a uklidní, když je člověk ve stresu. Po hypnóze je všechno jinak. Podvědomí se prostě naprogramuje na myšlenku: Všechno, po čem se tloustne, mi nechutná…

Hypnóza
- První celostátní konference o hypnóze se uskutečnila v psychiatrické léčebně v Kroměříži v roce 1982. Dnes už je hypnoterapie uznávaná a používaná léčebná metoda v celé řadě medicínských oborů.
- Trans se zpravidla vyvolává prostřednictvím sugescí. Navozuje-li hypnotický stav hypnotizér, hovoříme o heterohypnóze, uvedeme-li se do tranzu sami, jedná se o autohypnózu. Ke změnám vědomí však také dochází při řízeném hlubokém dýchání.
- Podle statistik existuje zhruba 50 % lidí, kteří jsou průměrně schopní přijímat hypnózu. Zhruba 20 % lidí je pak nadprůměrných a 20 % podprůměrných. Přibližně pět procent bývá schopných somnambulismu – tedy maximálního stádia hypnózy – a pět procent je naopak jen velmi málo sugestibilních.
- Někteří naši hypnotizéři pracují i dnes s tolik populární reinkarnací – návratem do minulých životů.

Už vás někdy někdo zhypnotizoval? Viděla jste někdy člověka uvedeného do tranzu? Bojíte se hypnózy?

Reklama