Sezóna respiračních onemocnění pomalu začíná, pokusme se tedy na ni
připravit i jinak, než jsme zvyklí. Jak na to? Co se takhle zaměřit na prostředí, ve kterém se během pracovního týdne nejvíce pohybujeme…

Než začnete snídat nebo dokonce obědvat na svém kancelářském stole s jednou rukou střídavě na klávesnici, myši, mobilním či „nemobilním“ telefonu a jiných běžných kancelářských předmětech, měli byste vědět několik zajímavých drobností. Dle studie Charlese Gerby, profesora environmentální mikrobiologie z University of Arizona, který provádí desítky průzkumů výskytu virů a bakterií na pracovištích a v domácnostech, hostí běžný kancelářský stůl na pěti centimetrech čtverečních v průměru kolem 21 000 mikrobů. V porovnání s ním je prkénko vaší toalety naprostým břídilem a měsíční krajinou. Na stejné ploše toaletního sedátka bylo nalezeno pouze 49 mikrobů. Pokud na svém pracovním stole opravdu lpíte a nechcete se ho pro své debužírování zříci, používejte pravidelně k jeho očistě antibakteriální ubrousky. Nejlepší je zvyknout si každé ráno stůl otírat. Čistých a suchých povrchů se bakterie drží několik dní a mokrých povrchů až několik týdnů.

V těsném závěsu za bakteriemi a viry tolik oblíbenou lokalitou k bydlení, jako je pracovní stůl, nenalezneme dle profesora Gerby kliku od dveří a kupodivu ani tlačítko ve výtahu, ale telefonní sluchátko, počítačovou klávesnici a myš. Zvláště mobilní telefon je předmět, který by měl každý půjčovat asi tak, jako žena půjčuje rtěnku, hřeben či manžela. Mikroby se koncentrují především na klávesnici a prostoru, kde mluvíte. Při posílání zpráv odíráte kožní buňky o klávesy a infekční potenciál pak na mobilu již zůstává. Zkuste si představit, s kým se o kancelářské předměty dělíte... neustále nachlazená kolegyně, kolega, který se ve stresových situacích uchyluje k drbání v poněkud zanedbaném účesu. Další kolega patří k 50 % lidí, kteří si po toaletě nemyjí ruce. Některé další více či méně nápadné „hygienické“ zlozvyky nebudu pro jejich, jemně řečeno, neestetičnost uvádět. Je sice naprostý nesmysl žít ve sterilním prostředí, ale zdravý rozum a jednoduché hygienické návyky nám mohou často redukovat nemocnost.

Hygienou k čisté kanceláři

Je dobré dezinfikovat pravidelně pracovní plochy a předměty, lze použít běžně prodávané antimikrobiální ubrousky nebo papírovou utěrku s naneseným desinfekčním roztokem. Vyznavači přírodních prostředků mohou použít třeba Tea tree oil, kapky Citrovital - výtažek z grepfruitových jadérek, nebo některé esenciální oleje s antibakteriálním účinkem. Použití přírodních (často příjemně voňavých) prostředků má ale dvě nevýhody, většinou se vám prodraží a jejich často olejovitá konzistence nemusí být pro tyto účely vždy ideální. 

Mýt si pravidelně ruce, mytí by mělo trvat 15-20 vteřin za použití teplé vody a mýdla, ruce je nutné umýt po celé ploše. 

Pokud je to možné, nepůjčujte svůj telefon, jste-li ho nuceni ho kolegům zapůjčit, desinfikujte.

V případě, že používáte společnou mikrovlnnou troubu a chladničku, iniciujte jejich pravidelný úklid. Nejsou výjimkou případy, kdy se centimetr od vaší svačiny vesele rozkládá kolegova nedojedená snídaně z minulého týdne.

Vyhýbejte se ve společné kuchyni houbičkám na nádobí, ty jsou pro mikroby milující vlhké prostředí destinací nad jiné oblíbenou.

Kašlajícímu kolegovi taktně nabízejte papírové kapesníčky. V případě, že kýchá do ruky, je to sice společensky přijatelné, ale výsledný efekt je pro vás, pokud s ním sdílíte kancelářské předměty, takřka nulový.

Na toaletách používejte zásadně jen jednorázové papírové ručníky. Látkové si nechte raději na domácí používání.

Doneste si do práce svůj hrneček a sklenici a nepůjčujte je! Jestliže nemáte myčku, dohlížejte si na jejich řádné umytí. Nepoužívejte k utírání nádobí klasické utěrky, ještě v horším případě ručník, kterým si utíráte ruce. Nádobí je nejlepší po umytí opláchnout v horké vodě a nechat usušit.

Pravidelně větrejte.

Tyto jednoduché rady vám nezaberou mnoho času navíc. Možná sice v kanceláři získáte nějakou novou a bezpochyby atraktivní přezdívku, ale myslím, že se vám to vyplatí.

Na závěr si můžete provést malý test J, oči místo na monitor nasměrujte o 89° níže, jemně uchopte svoji klávesnici, otočte ji o 180° (můžete s ní trochu zakývat a poklepat na ni), poté se pravděpodobně vysype obsah do prostor mezi jednotlivými klávesami.  Hodnotící tabulku sebraných vzorků  jsem si však neodvážila sestavit, zatím bohužel neexistují žádné odpovídající studie L.

Reklama