Když jsme u těch chorob a když se mi povedlo u soutěže tak báječně zkomolit jednu z chorob, učiním návdavkem něco smysluplného… „Hydropes“ ?… vcelku běžná záležitost, leč název asociativně vede člověka do útulku… omyl.

Ono se v lékařské terminologii vyskytuje více názvů jako vytažených z říše fauny…

Toto budiž mou omluvou a vaší nápovědou…

Endolymfa je kapalina, která vyplňuje struktury vnitřního ucha (hlemýžď a polokruhovité kanálky) a omývá citlivé buňky sluchového a vestibulárního analyzátoru.

Za normálního stavu se objem endolymfy i koncentrace elektrolytů v ní obsažených (draslík, sodík, chlór a jiné) udržují na stabilní úrovni.

Endolymfatický hydrops je onemocnění sluchové nebo vestibulární části vnitřního ucha vyvolané zvětšením objemu endolymfy a změnou koncentrace v ní obsažených elektrolytů.

Vznik hydropsu?

V některých případech se příčinu nepodaří určit. Takový stav se pak nazývá primární neboli idiopatický hydrops, (z mého pohledu idiotský hydropes) :-)) častěji známý pod názvem „Ménièrova choroba“.

Mezi nečastější příčiny vzniku sekundárního „Ménièrova syndromu“ patří degenerativní změny krční páteře (osteochondróza), různá endokrinní onemocnění, alergické reakce či infekce, čili stavy, které vyvolávají změny tonu a propustnosti cév.

Děkuji, píšu si – zatracený Mainer!!


Téma pro vaše dnešní příspěvky : Co vás trápí na vašem těle, případně na duchu? Co vás po ránu bolí, jak se snažíte – pokud se snažíte, bolest eliminovat? Jaké bolesti si nosíte z práce? A podobně…

...a už jste byli v Pelhřimově?

Pište, co vás k tématu napadá na redakce@zena-in.cz

Dnes nás čeká za chvíli nová soutěž, Borec a Chcípák a spousta vašich skvělých příspěvků, z nichž se rekrutuje jeden autor, který obdrží nějakou cenu - cenu k tématu? Napadají mě rakvičky a věnečky, ale to by si musel přijet :-)

Reklama