Zdraví

Hybaj, kyseliny, zpátky do žaludku!

 

Aspoň párkrát za život to zažil snad každý: nepříjemné pálení v krku a pocit, že obsah žaludku stoupá jícnem mnohem výš, než se sluší a patří. Přibližně pro každého desátého člověka je ovšem pálení žáhy nevítanou, ale pravidelnou součástí života – obzvlášť po opulentním nedělním obědě už  automaticky chystá skleničku a jedlou sodu. Musí to tak být, nebo by bylo namístě bouřící se trávicí trakt nějak radikálněji umravnit?

 

Pálení žáhy, odborně pyrózu, vyvolávají žaludeční šťávy, které se vracejí do jícnu. Ten ovšem na takový dryják, ve kterém převažuje kyselina chlorovodíková, není stavěný - a tak jemná sliznice dostává pořádně zabrat. Pokud se takové útoky opakují častěji,  mohou v poleptaném jícnu vzniknout vředy nebo i zhoubný nádor (při výzkumu, který se zabýval rakovinou jícnu, britští vědci zjistili, že ve Velké Británii takto navozenému zhoubnému nádoru ročně podlehne přibližně sedm tisíc lidí).
Pokud vás naposled pálila žáha před pěti lety na sestřině svatbě, nemusíte si tedy dělat žádné velké starosti. Pokud ho ale zažíváte např. jednou týdně, měli byste začít tenhle problém řešit. Nejdříve můžete vyzkoušet samoléčebné prostředky (většina z nich pochopitelně spočívá v tom, že se vzdáte věcí, které máte rádi :-). Pokud to nepomůže, nezbývá než obrátit se na lékaře, který může provést endoskopické vyšetření a prošetřit možnost jiných onemocnění.

 

Co vlastně takové nestandardní chování žaludku způsobuje? Pyróza je považována za typicky civilizační problém. Jíme nárazově a ve chvatu, jídlo málo koušeme, přejídáme se. Typickým adeptem na pálení žáhy je člověk, který celý den nemá na jídlo čas, hlad zahání kávou a teprve večer si to pořádně vynahradí. Nacpe se a opulentní večeři zalije bublinkovou limonádou nebo vínem.  Pak jde spát – polohou „ležmo“ ovšem návrat žaludečních šťáv ještě podpoří.

 

Co můžete udělat, abyste se pálení žáhy vyhnuli?

*Jezte častěji a po menších dávkách, které se rychle stráví a nezatěžují dlouho žaludek.

*Naposledy si dejte do nosu nejpozději 2 hodiny před spaním.

*Udělejte si na jídlo čas! Neživte se za chůze ani s očima přilepenýma na obrazovku.

*Na noc si zvedněte konec postele nebo si vezměte velký polštář.

*Omezte potraviny a nápoje, které povzbuzují tvorbu žaludečních šťáv. Jsou to především výrazně kořeněná a tučná jídla, cibule a česnek, bohužel ale také čokoláda, čerstvé kynuté pečivo a káva. Pokud se jí nechcete úplně vzdát, nepijte ji aspoň na lačný žaludek.

*Překyselení žaludku způsobují také ovocné džusy a nápoje s bublinkami.

*Těsné oblečení (zvláště pokud v něm celý den sedíte u pokladny nebo u počítače) zvyšuje tlak na žaludek, což přetěžuje jícnový svěrač a může pálení žáhy napomáhat. Stejný účinek mají nadbytečná kila; tímto problémem proto několikrát častěji trpí budoucí maminky a obézní lidé.

 

A co když už začínáte pociťovat první příznaky?

Můžeme vám poradit i několik jednoduchých způsobů, jak nepříjemné pálení zahnat.

Jedním z nejosvědčenějších je sklenička mléka. Pokud mléko nemůžete (nebo nechcete) pít, můžete ho zkusit nahradit kouskem sýra nebo minerálkou bez příchuti a bez bublinek (nechte odstát při pokojové teplotě). Dobře poslouží i kousek suchého staršího chleba (určitě by neměl být čerstvý!), který je potřeba pečlivě rozžvýkat. Pokud nemáte po ruce nic lepšího, jako první pomoc poslouží i žvýkačka. Žvýkání totiž zvyšuje tvorbu slin, které chrání sliznici jícnu.


A co na pálení žáhy nabízí lidová moudrost? Kromě už jmenovaného mléka doporučuje čaj z jedné čajové lžičky heřmánku a stejného množství meduňky a chmele – louhovat deset minut. Na uklidnění trávicího systému a lepší prokrvení žaludku doporučují babské rady polštářek naplněný třešňovými peckami, který prý máme nahřát a přiložit na horní část břicha. Jestli ale mají třešňové pecky nějaké zvláštní léčivé účinky nebo jen pěkně drží teplo, o tom není nic známo.

 

 

Náš tip na přípravek, který vás bezpečně zbaví pálení žáhy

 

Pomoc je snadná

Rádi bychom vám proto doporučili pastilky na zažívání Rennie. Pomáhají nejen při pálení žáhy, ale také při pocitu plnosti, pocitu na zvracení a plynatosti.

 

Proč pastilky Rennie?

Pastilky Rennie obsahují jako aktivní ingredienci uhličitan vápenatý, který již do 5 minut začíná neutralizovat překyselené prostředí žaludku. Mění přebytečné žaludeční kyseliny na vodu a další pro tělo neutrální látky. V důsledku toho působí rychle, účinně a bezpečně. Přípravky Rennie jsou vhodné i pro těhotné a kojící maminky.

 

Vyzkoušejte nové Rennie Fruit!

Do lékáren přichází novinka – ovocné Rennie Fruit. Můžete si tak vybrat ze čtyř příchutí, černého rybízu, maliny, pomeranče a citronu.

 

Více najdete na www.rennie.cz

 

Rennie (Peppermint) a Rennie Spearmint jsou volně prodejné léky. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Rennie Fruit je doplňkem stravy.

   
20.07.2007 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Meander [*]

  cmelda: Tak to bych nepolkla.

  superkarma: 0 20.07.2007, 15:52:10
 2. avatar
  [7] cmelda [*]

  Meander: ja sodu rozpustim ve vode

  superkarma: 0 20.07.2007, 15:50:01
 3. avatar
  [6] femme [*]

  já jsem musela začít pít vodu aspoň mírně perlivou, bo po obyčejné mě pálí žáha Rennie mi vždycky pomohlo

  superkarma: 0 20.07.2007, 13:42:37
 4. [5] qvak [*]

  Soda je fakt hnusná a ještě hnusnější Rennie je jako bombon, vycucám ho a nemusím zápasit s polykáním sody Brrrr

  superkarma: 0 20.07.2007, 11:18:05
 5. [4] dkd [*]

  pálení žáhy, naštěstí, vůbec neznám ... moje tchýně ano, vyzkoušela už kde-co, pomáhá jí vzít si pár nesolených arašidů : -)

  superkarma: 0 20.07.2007, 09:53:30
 6. avatar
  [3] Meander [*]

  cmelda: Já sodu nemůžu. Ona se mi pokaždé rozpustí už vzadu na jazyku a já mám šílenou touhu si ten jazyk vyrvat a opláchnout.

  superkarma: 0 20.07.2007, 09:53:20
 7. avatar
  [2] cmelda [*]

  Rennie mi zatim nepomohly nikdy, proste to vzdy jisti soda

  superkarma: 0 20.07.2007, 09:38:11
 8. avatar
  [1] Meander [*]

  Miluju Rennie.

  superkarma: 0 20.07.2007, 00:29:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme