Zdraví

HVP College podporuje týden prevence proti rakovině děložního hrdla

Letos již po páté bude poslední lednový týden (23. až 29. ledna) ve znamení prevence rakoviny děložního hrdla (čípku). Odborná veřejnost si je vědoma své povinnosti pravdivě informovat laickou veřejnost, a to byl jeden z důvodů založení občanského sdružení HPV College, neziskové organizace, která sdružuje lékaře zabývající se problematikou HPV.

prevence

Karcinom děložního hrdla ohrožuje české ženy více (dvojnásobně) než je standardem v zemích EU. Stále se nedaří snižovat výskyt tohoto onemocnění (1000 žen/rok), což ve svém důsledku znamená zbytečné úmrtí asi 400 žen každý rok. Karcinom děložního hrdla je však onemocnění, kterému lze zcela předejít, ale téměř polovina žen se této možnosti sama vzdá tím, že nechodí na gynekologické preventivní prohlídky.

V současnosti jde prevence tohoto karcinomu za rámec běžných opatření ve smyslu zdravého životního stylu, ale české ženy (do 45 let) a muži mají možnost se dát očkovat proti nejnebezpečnějším původcům karcinomu děložního hrdla, lidským papilomavirům (HPV typů 16 a 18), které působí zhruba 70 % všech zhoubných nádorů čípku, vyvolávají předrakovinná stadia čípku, a navíc jsou zodpovědné za přednádorová stadia a rakovinu zevního genitálu a pochvy u žen, rakovinu penisu a řiti u mužů. Jedna ze dvou dostupných vakcín chrání i proti 90 % případů genitálních bradavic, které jsou způsobena HPV (typy 6 a 11), které jedince neohrožují na životě, ale jsou obtížně léčitelné, působí problémy v intimním životě a nemalé psychické útrapy.
S lidským papilomavirem se setká naprostá většina sexuálně aktivních lidí, žen i mužů.

Na Dotazy o prevenci chorob vyvolaných HPV můžete směřovat přímo na odborníky prostřednictvím formuláře na webu HPV College http://www.hpv-college.cz/zeptejte-se-nas.html nebo emailové adresy info@hpv-college.cz.

   
18.01.2011 - Zdraví - autor: oborný článek

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme